alunite peste tot

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PrincessL spune:

eu am gasit cre ca pe site-ul natur aplant o crema cu ceva propolis care scrie ca le decojeste hmm oricum suna dureros. eu am o alunita sub ochi chiar. e micuta dar e din aia iesit ain afara si nu stiu ce sa fac si mai am una cam mare de care nu stiu cum sa scap si mi-e tare frica de operatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Pina sa ajung la dermatolog am incercat si eu tot ce s-a putut, asa zis naturist. Am luat si porcaria aia de crema minune-nu mai dati banii pe ea ca in afara ca se decoloreaza putin nu se intimpla nimic, am dat si cu ulei de ricin, cu propolis, cu bitter suedez si efectele au fost aproape nule. Spun aproape pentru ca tinctura de propolis (pusa cu vata pe alunita) i-a redus mult dimensiunea, dar a ars si pielea de jur imprejur. Dupa atitea experimente, mi-am luat inima-n dinti si am ajuns la un dermatolog, care mi le-a fotografiat, mi-a spus care trebuie urmarite si a ramas ca dupa concediu sa le scoata pe cele care sint mai expuse (cele pe care le ating cu lantisorul, cu sutientul, cureaua etc.)
Asa ca parerea mea, de om "experimentat", este sa mergeti la doctor si sa nu mai ascultati de babe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PrincessL spune:

intrebarea de baraj este: doare sa ti le scoti? mie mi-e o frica teribila de ace si bisturiu si mai ales de doctorii nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

am inteles ca scoaterea alunitelor se face cu anestezie locala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Cel mai bine e sa consulti un dermatolog, si fereste-te cat poti de expunerea la soare fara crema cu factor de protectie cel putin 20.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

acum, pe langa alunite mai am si o multime de petesii (vase de sange sparte in piele)care se pare ca se fac de la fragilitate vasculara.
sa va spun ca dupa sarcina am si cloasma.....
in curand o sa fiu o "frumusete" daca continui sa ma umplu in ritmul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

In ultimul timp am observat ca sotului meu au inceput sa ii apara f multe alunite, de-alea mici, nu iesite in afara. El avea destul de multe insa in ultimul timp au aparut ca ciupercile dupa ploaie. De stat la soare nu sta, decat ca merge destul de mult prin soare dar imbracat pana in gat si pana jos (din cauza meseriei). La mare sau la plaja nu am mai fost de 2 ani. deci, acre ar fi motivul?

Apoi si mie au inceput sa imi apara dar de-alea fff mici cat un varf de ac si rosii si se simt un pic la mana la suprafata pielii. Astea sunt tot alunite? Sau sunt acele vase de sange sparte de care vorbeste Iulia1977? Astea se pot agrava daca stai la soare? Nu ma deranjeaza dar sper sa nu fie un fel de boala si sa se extinda mai mult. Si mi-e teama ca din gresela rup vreuna si ayunci ce se intampla?



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Crinutz, alea rosii nu sint alunite, mi-a spus dermatologul cum se numesc, dar am uitat. Sotul tau trebuie sa mearga la doctor, nu-si poat eda nimeni cu presupusul daca sint inofensive sau periculoase alunitele alea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna fetelor. Si eu auzisem de faimoasa crema Fly-fly. Mi-am cuparat-o cu toata increderea, m-am dat cu ea vreo 3 luni si nimic. Am incercat si ulei de ricin, si biter... acelasi rezultat. Acum desi m-am impacat cu ideea ca nu voi scapa de ele imi e frica sa nu se inmulteasca si mai mult ca sunt insarcinata in 8 saptamani.
Eu cred ca in cazul meu s-au mai inmultit cat timp am luat anticonceptionale (Logest). Nu trebuia sa-mi fi spus medicul de riscul asta?
Legat de extirparea celor mai mari eu am fost la mai multi dermatologi dar parerile sunt impartite. Unii ca sa le operezi si sa le trimiti la analize, altii sa le lasi in pace, sa le urmaresti.... Chiar nu stiu cum e mai bine sa se procedeze.

Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxivan spune:

Si eu am o gramada de alunite. Am observat ca s-au inmultit in timpul sarcinii si dupa ce am nascut. Problema mea e ca am una mai mare care creste pe zi ce trce. Dermatologul a zis ca nu e nici o problema sa o scot, dar nici nu ma gandesc. Am avut o prientea care si-a scos o alunita, fara analize si a facut cancer de piele.Deznodamantul a fost tragic! Multa sanatate!

Mergi la inceput