Vopsit oua cu hartie creponata?!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ei ce frumuseti ati facut!
Ica, tu le-ai infasurat chiar in hartie creponata?
Eu nu stiu unde sa gasesc hartie creponata si cum ii zice, dar ma gandeam sa incerc cu hartiute din acelea subtirele colorate cu care se indeasa pungile pt. cadouri pe aici. Ai folosit din intamplare asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Adriana Mihnea super ouale tale ... tot cu hirtie creponata ??

Fetele si eu m-am patat pe degete ca nu am pus manusi dar s-a dus vopseaua .. m-am spalat pe miini cu bicarbonat si s-a dus putin apoi am tot gatit pina seara si am avut mii de cratiti si oale folosite pe care tb sa le spal .. deci tot spalind vase s-a dus si vopseaua .

ML Cred ca daca folosesti alte hirtiute colorate in locul hirtiei creponate asigurate ca acele hirtiute cind se uda lasa culoare ...asa cum face hirtia creponata care murdareste totul in jur .. Daca nu coji de ceapa , sfecla rosie, eu am fiert in 2004 ouale in ceai de fructe de padure si coji de ceapa si au iesit spre visiniu... varza rosie ca sa iasa ouale albastru-indigo

Ica chiar daca e hirtia taia ... inveleste oul in ea si leaga-l apoi in ciorap ca sa stea hirtia lipita de el, tavaleste-l prin otet si asteapta sa se usuce .. eu nu am fiert ouale cu hirtia ...

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Eu in fiecare an le fac numai cu hartie creponata si imi ies asa

http://community.webshots.com/photo/338231422/1338233168055099894JKSqKg

http://community.webshots.com/photo/338231422/1338233188055099894clqayl

Sper ca se vad pozele. Diferentele fata de ce au zis fetele pana acum ar fi:
- incerc sa le fac cu oua albe, ies mult mai frumoase
-pun hartia creponata in doua, sa fie destul de mare, cam 20 cm pe 20 cand e impaturata
-ud mai intai hartia foarte bine in otet, sa nu ramana parti uscate pe ea
- pun oul fierbinte in hartie si incerc sa incretesc hartia pe ou cat mai mult.
-le las apoi asa invelite pana se usuca hartia pe ele, asta insemnand mai mult de o jumate de ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mitzura, arata super, super fain ! Ce rabdare pe tine


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

mai, dar sa stii ca nici nu-ti trebuie rabdare, ca merge foarte repede. ma rog, in afara de timpii morti care sunt la fiert si dupa aia la uscatul hartiei, dar atunci poti sa faci altceva. Dar din momentul cand s-au fiert ouale si pana sunt toate invelite in hartie, trece vreun sfert de ora.
cam atat mi-a luat mie aseara sa fac 18 oua, dar in fiecare an ma ajuta si sotul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Crista multumesc de raspuns. Nu cred ca se preteaza hartia mea dar am sa incerc intai asa cum imi spui.
Mitzura sunt grozave, mai ales puse langa "iepurasii" curiosi gata sa le storcoseasca, nu?
Paste fericit si voua si iepurasilor din dotare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Intrebare: Folositi manusi cand impaturati oul in hartie creponata? Eu n-am incercat metoda asta, dar banuiesc ca raman urme de vopsea si pe degete.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Mitzura frumoase ouale ..se vede mult mai bine pe oul cu coaja alba desenul...

Adi2003 hirtia asta murdareste ... deci cum zice si Adriana citeva rinduri mai sus tb sa iti pui minusi ..

ML fierbele in altceva .. vezi ca mai e o discutie despre oua si acolo am citit eu cums a vopsesti cu diverse plante ... poate din lungul sir enumerat acolo gasesti ceva prin casa ( de ex: eu am fiert in ceai de fructe de padure si coji uscate de ceapa rosie .. si au iesit destul de dragute acum 2 ani )


Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Crista, multumesc frumos. Am udat hartia subtirica pe care o am si vad ca nu lasa culoare. As vrea sa incerc cu altceva natural dar acum e prea tarziu si nici nu am in casa. Anul viitor!
P.S. Dar am de gand sa incerc tortul tau cat de curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

quote:
Originally posted by ML

Ei ce frumuseti ati facut!
Ica, tu le-ai infasurat chiar in hartie creponata?
Eu nu stiu unde sa gasesc hartie creponata si cum ii zice, dar ma gandeam sa incerc cu hartiute din acelea subtirele colorate cu care se indeasa pungile pt. cadouri pe aici. Ai folosit din intamplare asa ceva?


s-ar putea sa gasesti hartie creponata la magazinele - birthday supply



Mergi la inceput