lamuriri reteta prajitura snickers

lamuriri reteta prajitura snickers | Autor: nicole25

Link direct la acest mesaj

buna fetelor

poate ma puteti ajuta si pe mine.Am luat de pe forul o retete de prajitura SNICKERS.La crema e trecuta o budinca de vanilie amestecata cu 6 galbenuse si 3 lg de zahar.Problema mea e daca budinca trebuie facuta cu lapte sau se pune asa praful de budinca.
Nu mai stiu de unde am luat0o si cine a dat-o ca sa pot intreba direct persiana respectiva.
va multumesc oricum.

nicole 28+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

size=2][quote]Originally posted by Laura T
(prajitura snickers):
Blat: 6 albusuri se bat tare cu 200g zahar, se adauga 100g nuca macinata, 4 linguri faina, 2 linguri gris si 1 praf copt. Se pune blatul in tava tapetata cu hartie de copt si se coace la foc potrivit.
Crema: Se caramelizeaza 8 linguri zahar, apoi se adauga 200g unt, apoi 6 galbenusuri frecate in prealabil cu 5 linguri zahar si 100g nuca macinata. Dupa ce se pune compozitia peste zaharul caramelizat si untul, se mai fierb 10-15 min la foc mic pana se ingroase.
Peste blat se pune crema si se presara deasupra nuca macinata sau glazura (cioco topita), dupa plac.[/size=4][/size=1]

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

De ce se cheama snickers daca e cu nuca? Ciocolata nu e cu alune?


Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

Nicole, prajitura a fost scrisa de April la Subiectul " Ce prajituri faceti de Pasti ?" la pagina 3 ( nu stiu sa dau altfel adresa)din subiect si la pagina 3 din lista de subiecte.
Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

Adriana, am cautat in arhiva mea de retete si am mai gasit vreo trei iar a patra am mai scris-o la "Dulciurile Nataliei" (8).
Unele sunt cu alune, altele cu nuca sau cu cacao ( ciocolata).Unde am stiut am pus si sursa dar nu mai stiu de pe ce site le-am luat.

Snickers O alta varianta ( Mari-Ana)
1. Blat :- 6 oua - 200 gr zahar - 200 gr nuci macinate - 5 linguri faina - 1 praf de copt .Ouale se bat cu zaharul 10 min., apoi se aduga nucile, faina, praful de copt si se coace la 350 F pina scobitoarea iese curata.
Crema - 6 galbenusuri se freaca cu 5 linguri de zahar + 1 zahar vaniliat - 5linguri de zahar se caramelizeaza, se adauga 100 gr alune intregi(nesarate) prajite si 250 gr unt. Se tin pe foc sa se dizolve caramelul, sa se topeasca untul, intr-un cuvint se fierb toate, apoi se aduga galbenusurile frecat cu zaharul si se fierbe pe foc pina se face ca o smantina. Fierbinte se toarna peste blat. Cind se raceste se pune glazura de ciocolata
Inaltimea blatului este aprox. 3/4 din inaltimea prajiturii daca vreti cu mai putin blat se poate face din oua mai putine.

2. Prajitura Snickers ( Kimy)
Blatul: 6 albusuri se bat tare cu 200 g zahar, se adauga 100 g nuca sau alune macinate, 4 linguri de faina, 2 linguri de gris si 1 praf de copt. Se pune blatul in tava tapetata cu hartie de copt si se coace la foc potrivit.
Crema: Se caramelizeaza 8 linguri de zahar, apoi se adauga 200 g margarina, apoi 6 galbenusuri frecate in prealabil cu 5 linguri de zahar si 100 g nuca macinata. Dupa ce se pune compozitia peste peste zaharul caramelizat si margarina si se mai fierb 10-15 minute la foc mic pana se ingroasa. Separat se topesc 200 g ciocolata alba cu 5 linguri de ulei pe abur. Separat se topesc 200 g ciocolata neagra cu 5 linguri de ulei pe abur.
Asamblare: Peste blat se intinde ciocolata alba si se lasa pana se intareste. Dupa ce s-a intarit se pune crema si dupe ce si aceasta se intareste se intinde ciocolata neagra.

3.Snikers cu napolitana
blat:se bat 5 albuse spuma cu 200 gr.zahar,250 gr. nuca macinata,3 linguri de faina,1 praf de copt.se pune pe o foaie de napolitana si se coace la foc mic pana se usuca.
crema:8 linguri de zahar se caramelizeaza,se adauga 5 galbenuse frecate cu 5 linguri de zahar,250 gr.unt,250 gr nuca taiata.se fierbe totul pana se ingroasa.se pune pe blat.deasupra se poate pune glazura de ciocolata,dar eu am considerat ca ar fi prea dulce asa ca am ras ciocolata alba.

P.S.Eu am facut-o doar pe cea scrisa la "Dulciurile Nataliei" (8) si a fost buna dar am facut-o cu mai putine foi si oua.Era ca o cioco cu nuca crocanta.Daca nu o gasesti sa-mi spui si am s-o scriu din nou.
Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

De ce sant atat de multe retete sub aceeasi denumire? Eu acum pe care o fac?
Care-i mai buna?


Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

Adriana, exact din acelasi motiv , pentru ca am gasit mai multe retete pentru aceeasi praji, cand am citit ca si alte fete au facut aceasta praji Snikers le-am cerut reteta.Cea de la Laura se face cam in acelasi mod ca in aceste retete doar ca la blat se mai pune si gris,iar la cea a lui April apare budinca cu vanile la crema.
Prima reteta pe care am copiat-o eu de pe Net a fost urmatoarea, putin diferita de celelalte ( pe care eu am facut-o mai demult):


Blat:8 albusuri batute spuma la care se adauga 300 g zahar ( 17-18 linguri), apoi 400 g nuca prajita si zdrobita cu sucitorul, 4 linguri faina, 3 linguri cacao si 1/2 pachet praf de copt.Se fac trei foi care se coc pe fundul tavii pe care s-a pus hartie.
Crema: 8 galbenusuri, un ou intreg, 3 linguri cacao, 300 g zahar, 4 linguri lapte si 100 g ciocolata amaruie.Se fierb toate pe abur ( bain-marie).Dupa ce s-a racit se adauga un pachet de unt.Se pune crema intre foi si deasupra prajiturii.Se razuie ciocolata.
De fapt ti-am scris retetele ca sa vezi ca exista si cu alune.Cred ca poti sa pui la fiecare reteta alune in loc de nuca sau invers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by adi69

De ce sant atat de multe retete sub aceeasi denumire? Eu acum pe care o fac?
Care-i mai buna?



Hihi, stiu si eu o prajitura Snickers arata www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=13&image_id=1698" target="_blank">asa, inca n-am incercat reteta, deci poza nu-i a mea.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mihaela-Adina,vazusem reteta si la subiectul Nataliei...dar am vazut ca se face cu foi si ,fiind cam bolnava acum, nu prea am chef sa fac foi...cu un blat m-as descurca mai repede..

Natalia,arata super prajitura...sper numai sa nu fie branza crema alba din mijloc,ca mai fac o prajitura cu blat de cacao si crema de branza...la mijloc.
Scrie reteta daca vrei ,sa vad despre ce e vorba.

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, reteta trebuie tradusa. Pot sa-ti spun in linii mari despre ce este vorba, daca te atrage, o traduc in intregime.
Blatul e un pandispan cu ciocolata taiat in 2 pe grosime, crema alba e frisca, iar crema a doua e facuta din lapte condensat caramelizat (ups, cu asta ar fi ceva probleme in Ro), unt si arahide. Peste blatul de sus se toarna o glazura de cioco.

Cu mare placere ti-as da lapte condensat din ala ce trebuie pentru reteta, ca am o rezerva strategica in debara.



------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Natalia,iar lapte condensat?N-am vazut nici picior de el pe aici...poate nu caut eu pe unde trebuie..

Am facut prajitura,dupa reteta lui April.Am alesc reteta ei pt aveam exact atata nuca cat scria in reteta..E buna.
Data viitoare incerc alta...hihihi,le iau la rand.
Pun poze acusica la "papa bun"

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput