Scrumbii si heringi marinate

Scrumbii si heringi marinate | Autor: Mihaela-Adina

Link direct la acest mesaj

Am cumparat astazi si scrumbii si heringi si as dori sa-i fac marinati.Va rog daca aveti retete cu peste marinat care v-a iesit foarte bine va rog sa ma ajutati si pe mine ( cred ca nu conteaza ce peste este sau daca stiti chiar cu acesti pesti cu atat mai bine).
Adina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Uite reteta pe care o folosesc eu pt hering marinat.

Intii de toate, asezi pestii in rinduri intr-un castron, galeata etc cu sare multa intre ei, fara sa ii cureti de mate si ii lasi asa citeva zile. nu se strica pt ca sarea ii conserva. dupa citeva zile, ii cureti de mate si scoti oasele, capetele si coada (devin fileuri de hering). ii speli bine, sa speli sarea de pe ei. poti scoate pielea sau o poti lasa acolo. ii tai bucati, daca vrei sau ii rulezi si ii prinzi cu o scobitoare sa stea rulati.

pregatesti marinata:

2 cepe potrivite taiate pestisori
1 morcov felii
125 mL otet alb
125 mL vin alb
125 mL apa
1/2 lingurita sare
1 lingurita zahar
boabe de piper
boabe de mustar
1 foaie de dafin

Se fierb toate ingredientele pina dau in clocot si apoi se raceste.

asezi pestele intr-un borcan cu felii de morcov si ceapa intre ei (ceapa si morcovul au fost oparite cu marinata). apoi torni marinata peste peste si inchizi borcanul. il pui in frigider si in citeva zile e gata.

in functie de cit peste ai poti multiplica cantitatea de marinata.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

Super reteta, Lorelai.Am mai cautat acum pe Net si am mai gasit cateva ceva dar nu asa ca a ta.Cred ca ies foarte buni, ca cea de la magazin.Problema este ca nu prea am timp sa-i mai las la sare pentru
ca imi trebuie acum, de Pasti.Multumesc mult.Adina

Mergi la inceput