Polip endocervical

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirunatiz spune:

Anca, si mie mi s-a depistat acum un an un polip endocervical de 2cm. Doctorita mi-a parut ff ingrijorata. Am reluat investigatiile la alt medic, la 6 luni distanta, si....polipul fie a disparut fie nu l-am avut niciodata!!!!

Peste cateva luni am vrea sa "lucram" pentru un bebe, asa ca voi relua investigatiile si sper sa fie totul bine.

Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina0 spune:

Salutare fetelor!

Eu am fost purtatoare a unui astfel de polip ! Mi-a aparut in luna 4-5 de sarcina datorita unui efort prelungit si a luat in volum pe tot parcursul sarcinii.. Doc-ul meu a recomandat cezariana si din acest motiv ( altul a fost bebe transversal ) si in timpul operatiei sa rezolve si aceasta problema.

Surpriza a fost ca exact in seara dinaintea cezarienei, cand am fost la control, a constatat ca polipul se retrasese din cauza eliminarii cauzei ( bebele coborase si nu mai apasa pe vasul de sange ce iriga acel polip).

Asa ca fazele cu uite polipul nu e polipul sunt cat se poate de reale si de binevenite!

Riscul de a recidiva la a doua sarcina este destul de mare daca voi face din nou efort, insa pana acum ( bebe are 1 an si 7 luni ) nu mai am nici urma de polip.

Sanatate maxima va doresc si sfatul meu este sa aflii intai care este cauza si natura acelui polil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eMonica spune:

hm! draga anca,
m-a intristat experienta ta cu acest domn dr. nu prea mi-a placut..
dar din pacate se mai intampla si asa. sa te sperie dr si sa nu fie chiar asa.
imi pare rau ca te-ai speriat si ai suferit atata.
si eu vreau bb 2 asa ca abia astept sa scap de polipul asta.si de rana de pe col. sa vedem daca va trece dupa tratament..nu stiu.
chiar, oare stie cineva, ranile astea de pe col trec cu tratament?
nu mi se pare logic ce ti-a spus dr asta din clinica. rezectie? pai de ce daca nu ai probleme cu colul? doar asa sa te bage in sperieti?
mie mi-a iesit la pap c2 si am rana pe col si dr mea nu mi-a zis de nici o rezectie, mi-a dat tratament mai intai.sa vedem daca trece cu trat.cica nu e nici mare si nici urata, dar totusi este.
dar tu, daca nu ai nimic la col, de ce sa-ti faca rezactie doamne sfinte! si biopsia o face dupa ce il scoate, nu?
ai grija ce faci si pe mana cui dr te dai. mai vb.te pup.
monica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Monica,
Si mie mi s-a parut ciudat sa-mi spuna rezectie, asa din prima, numai pe baza controlului vaginal, chiar inainte de ecografie.
Ref. la rana de pe col eu stiu ca cel mai indicat e s-o cauterizezi, nu stiu daca trece cu tratament, eu n-am avut dar am foarte multe cunostiinte care au avut problema asta (din cate am auzit 70-80% din femeile active sexual o au) si si-au facut cauterizare.
Daca medicul tau ti-a spus sa incerci cu tratament poate stie ceva, poate rana nu e mare si profunda, am sa caut pe net sa vad ce gasesc si-ti spun.
Eu am sa merg imediat dupa Paste la medicul meu, sa vad ce-mi spune si ce-mi recomanda si va spun. Oricum, mi-a mai trecut sperietura pe care mi-a provocat-o dl. dr. din clinica, nu pot sa spun ca n-am inca o apasare pe suflet dar sper sa primesc vesti mai bune in curind, nu stiu de ce, dar parca am un feeling ca o sa iasa bine, sper sa nu fie doar autosugestie...
Problema mea e ca, daca pana sa merg la control n-aveam nici un simptom, acum parca simt polipul ala...sper sa nu o iau pe aratura, e clar ca e o chestie psihologica....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eMonica spune:

mai sa stii ca si eu am zile cand simt polipul ala ,serios! si eu m-am suspectat ca e o chestie psihologica, ca imi nduc senzatia, dar...nu , chiar il simt.
fetelor, voi ce stiti, dupa cauterizare,se face o perioada pauza, adica faara contact? cam cat timp? dar dupa operatia asta de polip, cum o fi?
ca noi vrem bb cu nerabdare, desi stim ca va veni cand va vrea Doamne-Doamne.
da, asa estimativ sa stiu dupa cat timp putem demara acest proiect.
bine, ca o sa-mi spuna si dr., dar as vrea sa stiu si de la voi, caci unele din voi ati trecut prin astea..
poate imi spuneti si mie ce stiti.
va multumesc frumos.
monica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

Monica,
Din cite stiu eu de la tipe care si-au facut cauterizare "pauza" e cam de o luna (se face de prefereat dupa cm si trebuie sa astepti pina la urmatorul cm). Depinde oricum si de felul cum te vindeci.
Oricum eu merg maine la dr. si am sa aflu mai multe si iti spun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eMonica spune:

buna anca!
ce-ai mai facut cu probema ta cu polipul?
eu intre timp am ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by eMonica

buna anca!
ce-ai mai facut cu probema ta cu polipul?
eu intre timp am ramas



Monica...felicitari!!!!
Sa ai o sarcina usoara si sa faci un bebe frumos, sanatos si norocos...
Eu polipul l-am scos, astept rezultatul de la biopsie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunatiz spune:

Anca, cum a fost operatia? Unde ai facut-o? Cat dureaza recuperarea? Cum te simti?

Monica, felicitari pentru sarcina!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by mirunatiz

Anca, cum a fost operatia? Unde ai facut-o? Cat dureaza recuperarea? Cum te simti?

Monica, felicitari pentru sarcina!!!



Operatia n-a fost floare la ureche...desi scurta inca ma ma ia cu fiori cind ma gindesc.
Probabil ca a fost si greseala mea ca am preferat anestezia locala, cu generala poate as fi trecut mai usor peste.
Interventia se face in ambulator. M-am dus dimineata la spital, mi s-au facut formele de intrenare si am fost "parcata" intr-o rezerva. Dupa cca. 15 min. mi s-a facut un sedativ iar cind sedativul si-a facut efectul (am ametit usor si nu prea mai aveam directie) m-au dus in sala de operatie.
Mi s-a mai facut o anestezie locala, interventia cu totul n-a durat mai mult de 15 min. din care cam 10-15 sec. durerea a fost f. greu de suportat, banuiesc ca exact momentul in care a fost scos polipul.. Am inteles ca din cauza ca eram extram de stressata si speriata nu mi-a prins foarte bine anestezia.
Dupa asta am mai sta cam 2 ore in pat, in rezerva, n-am avut dureri. Singerarea a disparut in mai putin de 24 ore si oricum a fost neinsemnata cantitativ. Am luat cateva zile clorocalcin si un antiinflamator.
Una peste alta a trecut usor, nu ca mi-as dori cumva sa rept experienta...



Mergi la inceput