Clubul coafezelor - stylistelor ( 2 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kerstin spune:

Salutari, ma bucur ca sfaturile mele o sa va fie de folos! O sa va mai trimit si alte retete de intretinere a parului! Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina_m spune:

Va mai sacai cu inca o intrebare...sa ma vopsesc ciocolatie cu suvite ce sunt cu un ton mai deschise decat restul parului a.i. "sa imi bata parul asa in ape" sau ce culoare sa ma fac?
Tare as vrea un sfat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Salutare....

Inaa bine ai venit!
Cum se impaca frizeria cu cosmetica?
Si eu am toate calificarile: coafura, manichiura, pedichiura, cosmetica si frizerie, dar dintre toate am ales hair-styling, imi da posibilitatea sa creez...desi mai cochetez de nevoie cu machiajul, am nevoie pentru miresele pe care le coafez.

Catalina, ti-am trimis poze pe e-mail.
Si da, poti sa te vopsesti ciocolatiu cu suvite mai deschise, arata super, si cu ochii tai...

Sa fiti frumoase!
Sunt aproape!

POZE BABY STAR


www.babyexpo.ro/tm/index.php?op=baby_star" target="_blank">CASTIGATOAREA BABY STAR

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kerstin spune:

Ce zici de un par frumos si sanatos? ( 1 )
Un par sanatos reprezinta una din componentele de baza ale unei imagini de succes.Cand te privesti in oglinda si vezi ca acest dar al naturii care iti completeaza imaginea are un aspect care atrage dupa sine o multime de complimente din partea celorlalti, parca deja te simti increzator in propriile forte.
Dar…ce te faci daca ceea ce vezi este un par degradat care parca se rareste pe zi ce trece? Eu as zice sa-ti pastrezi totusi increderea in tine si sa incerci sa gasesti solutii pentru ca te asigur ca ele exista. Important este sa stii unde sa le cauti si sa alegi tratamentul potrivit pentru parul tau.

Un posibil pericol pentru persoanele trecute de 30 de ani, indeosebi pentru barbati, il reprezinta chelia, cunoscuta in medicina sub denumirea de alopecie. Este vorba de fapt de o afectiune, ce se manifesta prin caderea partiala sau totala a podoabei capilare, datorita varstei, unor factori genetici, unor boli locale sau generale si, nu in ultimul rand, alimentatiei.

In Romania cel putin o persoana din doua are probleme capilare, pe care le percepe si incearca sa le rezolve. Subtierea firelor de par, ruperea, degradarea si caderea masiva a acestora sunt primele semnale de alarma. In privinta cauzelor care determina aparitia cheliei, reprezentantele sexului frumos au insa un motiv de ingrijorare in plus, cauzat de agresiunile mecanice, vopsirea parului, perierea violenta, "permanentele" si spalarile prea frecvente.

Exista situatii (infectii, traumatisme, socuri psihice) in care parul paraseste capul bolnavului iar de cele mai multe ori procesul este reversibil si numai in cazuri rare, ireversibil (pelada). Pentru accelerarea cresterii parului se recomanda perierea de 3-4 ori pe zi cu o perie din par natural (este contraindicata o perie din material plastic).

Dar fitoterapia dispune si de numeroase retete pentru cresterea parului. Utilizarea lor trebuie facuta cu multa rabdare, pe o perioada mai indelungata. Extractele din plante au rolul de tonificare a "radacinii firului de par" si de activare a circulatiei periferice in zona respectiva. Prin acestea, fitoterapia contribuie la regenerarea firului de par, evident fara a se astepta rezultate spectaculoase, mai ales in cazul alopeciei extinse, sau in cazurile ereditare.

Ca in multe alte afectiuni interne cat si externe, si in aceste cazuri masurile preventive sunt de mare importanta. In acest sens, se recomanda: spalarea parului la 8-10 zile (maximum) cu sapun de casa sau, mai bine, cu doua galbenusuri de ou, intinse pe par dupa ce acesta a fost inmuiat cu putina apa calduta; dupa 10 minute se indeparteaza pasta de ou, tot cu apa calduta. Sunt contraindicate unele samponuri, desi placut parfumate, care contin detergenti total degresanti ai sebumului natural care, in mod normal, mentine troficitatea si rezistenta firului de par.

O alta situatie neplacuta este caderea parului (alopecia), prezenta in prima parte a sarcinii si dupa nastere. Nu e o cauza de spaima prea mare, pentru ca nu inseamna pierderea permanenta a podoabei capilare sau chelirea prematura. Se trateaza cu vitamine.


Medicamente adjuvante: Vitamine din complexul B, in special vit B6 (Magna B6 sau Magneziu + vit B6 = preparat roamanesc mai ieftin),
Parul se clateste cu multa apa calduta. E de preferat ca ultimul jet sa fie de apa rece – parul va fi mai stralucitor si se va aranja mai usor. In ceea ce priveste fitoterapia, aceasta recomanda urmatoarele:
- Radacina de brusture sub forma de dedoct, preparat din 3 linguri radacini la ½ litri apa, care se fierbe timp de 30 minute. Se fac frictiuni locale de 2 ori pe zi, dimineata si seara; se usuca parul fara sa se clateasca cu apa;
- Lotionari (frictionari) cu tinctura din radacina de brusture, preparata din 20 g planta la 100 ml alcool de 60 grade, macerata timp de 15 zile. Dupa filtrare se frictioneaza pielea capului, iar dupa aceea se face o frectie mai puternica cu un prosop aspru. Trebuie mentionat ca in toate aceste operatii (periaj, frictionari, masaje) nu cade decat parul bolnav, nu si cel sanatos;
- Frunze de mesteacan sub forma de infuzie, preparata din 2-3 linguri frunze la ½ l apa; cu cca 50 ml infuzie calduta se frictioneaza radacina parului, de 2-3 ori pe zi.

In cosmetica parului se mai recomanda:
- Lamaile adaugate in ultima apa de spalat pe par, ce dau suplete si stralucire acestuia;
- Strugurii ce "camufleaza" incaruntirea parului (se fierb 4 g sulfat de fier in 250 ml vin rosu; se piaptana parul cu pieptanul umectat in aceasta solutie timp de 15-20 minute pe zi, 15-20 de zile , apoi se continua de 2 ori pe saptamana);
- Ardeiul iute - prin actiunea puternic revulsiva, circulatia sangvina in zona este stimulata, ducand la o troficitate mai buna la nivelul firului de par, fiind prin aceasta un bun tonic capilar (frictiuni stimulatoare energice la radacina parului cu tinctura din 20 g macerat 7-8 zile in 100 ml de alcool. Trebuie feriti ochii!
- Nasturelul - energic tonic capilar (frictiuni cu suc proaspat);
- Patrunjelul - frunzele sunt tonice capilare (frictiuni energice la radacina parului cu dedoct concentrat din 2 linguri de frunze la cana);
- Prazul - da reflexe frumoase pentru parul brun (clatirea parului brun cu decoct concentrat din 200 g la litru);
- Urzicile - binecunoscute ca tonic capilar, fie singure, fie in amestec cu frunze de mesteacan, radacini de brusture si iarba mare (spalarea parului, o data pe saptamana, cu un decoct din 250 g frunze si radacini la un litru apa, lasand sa fiarba la foc mic in vas bine inchis, timp de ½ ora).

Prevenirii caderii parului, fitoterapeutica romaneasca i-a acordat in ultimul deceniu al secolului XX o atentie speciala. Pentru regenerarea parului, combaterea seboreei si matretei, Hypericum produce tinctura numita Tincturplant Par. Europharm produce Ceaiul pentru intretinerea parului, bazat pe un complex de plante medicinale (Nuc, Salvie, Urzica, Mesteacan, Cimbru), care intareste si hraneste radacina firului de par, activeaza circulatia sangelui, elimina inflamatiile si matreata, stimuleaza cresterea parului.

Alimentatia si rolul sau in ceea ce priveste sanatatea parului

Referitor la alimentatie, este important ca ea sa se axeze pe proteine usoare (peste alb, piept de pui) cu multe legume si fructe proaspete. In cazul in care indicele de colesterol nu este prea ridicat, se pot include in consum oua si branzeturi, dar in cantitati moderate. Pentru completarea proteinelor se recomanda toate sortimentele de seminte, dar neprajite. Se pare ca unul dintre factorii care favorizeaza caderea parului este si deficienta in proteine, in special de origine vegetala.

Conform medicinei traditionale chineze, pierderea parului s-ar datora si deficientei functiei renale din cauza excesului de proteine animale.

Nu uitati: intrebuintati cat mai putine sampoane, majoritatea continand detergenti. Inlocuiti-le cu sapun de casa sau, mai bine, cu galbenus de ou.

Pe umeri pletele-i curg rau...
- Elixiruri pentru un par sanatos si bogat –

Ramane o enigma felul in care natura isi pune cu atata tandrete resursele in slujba sanatatii si a frumusetii omenesti. Fiecare parte a trupului nostru are o planta anume care ii corespunde, care o vindeca sau o incarca de nuri. Fiindca astazi vorbim despre bogatia si sanatatea parului, sa ne amintim cum, inca din frageda copilarie, bunicile noastre ne spalau pe cap cu fiertura de nuci sau infuzie de musetel, cu flori de fan sau frunze proaspete de urzici. Chiar si azi, in epoca industriei de cosmetice, singurele substante care sunt capabile cu adevarat sa interfereze si sa dea un plus de frumusete fiintei umane sunt cele continute in plante. Este dificil de inteles tainica osmoza care se produce intre frumusetea chipului omenesc si delicatetea unei flori, intre vigoarea unei radacini si cea a parului uman, despre care stramosii nostri credeau ca este depozitarul unei mari energii vitale. Ca nu se inselau, o dovedeste capacitatea de diagnosticare a bolilor cu ajutorul firului de par, practicata astazi pe scara larga. Mai mult, stiinta moderna a stabilit corelatii foarte precise intre aspectul pielii, al parului si starea de sanatate si armonie interna, intre aspectul parului si nivelul de stres. Dar sa vedem in continuare, cateva elixiruri ale naturii care fac sa sporeasca frumusetea si sanatatea parului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kerstin spune:

Articolul este preluat din revista Formula As!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona71 spune:

Buna fetelor!
Doris mersi mult de tot de sfaturi!Esti o draguta!!!
In ceea ce priveste prietena mea ,are parul rar ,firul subtire dintotdeauna.Oricum am sa-i recomand masca care mi-ai dat-o tu si sper sa o ajute.
O saptamana buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

Doris mersi pentru bun venit..

frizeria am facut-o in paralel cu liceul la Craiova, iar dupa ce am terminat liceul am facut si Cosmetica.
adevarul e ca cel mai mult imi place cosmetica, din pacate acum nu mai prestez in domeniul asta dar traiesc cu speranta ca intr o zi o sa reusesc sa imi montez propriul meu salon de infrumusetare.

voiam sa te intreb daca sti cam ce preturi are aparatura in Ro( ma refer atat la cosmetica cat si la coafura) sau daca sti pagina vreunei firme care comercializeaza aparatura pt ca vreau sa fac o comparatie cu preturile de aici.



Ceea ce e bun doar pentru tine, nu e bun de nimic!


Irina si Noelia - - 25 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

si inca ceva...eu cand e vorba de lookul meu sunt cam varza....ai putea sa te uiti la pozele mele sa imi zici daca m-ar prinde culoarea mierii adica un blond inchis spre ciocolata(nu stiu daca ma exprim corect)- sau daca nu..ce crezi ca mi s-ar potrivi?
mi-ar place si culoarea cognac- dar cum eu sunt f alba la fata..

in fine, tu uita-te si zi-mi ce crezi

Ceea ce e bun doar pentru tine, nu e bun de nimic!


Irina si Noelia - - 25 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iolanda77 spune:

salut tuturor!
Recent m-am inscris la un curs de coafura-frizerie si in bibliografie este o carte "A sti cum" - Wella 2001. Stiti cumva de unde as putea sa o cumpar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Neatza, fetele frumoase!

Scuze de absenta, dar la noi, acum, e o perioada tare ocupata...nunti, botezuri, alea alea...

Iolanda, am auzit si eu de aceasta carte, am si intrebat la noi in librarii, dar nu am gasit-o.
Dar, din cate stiu e vorba de un manual, deci greu il vei gasi in librarii.
Cel mai sigur, il vei gasi la eleve( cursante) ale scolilor de stat, la noi Ucecom.
O sa mai intreb...
Cat dureaza cursul tau?

Inna, m-am uitat la poze, te-ar prinde bine chiar ciocolatiu, si pe varfuri miere.
Fara probleme...asa ca la treaba!
Cat despre aparatura, la noi exista Contrast, dar preturile sunt destul de mari, asa, ca idee...o casca de coafura, pe care eu am cumparat-o recent, costa cam 14 mil.

Ne auzim....curand, voi scrieti, eu citesc zilnic, dar raspund cand pot...




www.babyexpo.ro/tm/index.php?op=baby_star" target="_blank">CASTIGATOAREA BABY STAR

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput