Drob

Drob | Autor: nella

Link direct la acest mesaj

Ma puteti ajuta sa gasesc o reteta de DROB ???multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Eu fac drobul asa:

Iau o caserola de piept de pui,una de ficatei de pui si una de pipote si inimi.
5 leg de marar
5 leg de patrunjel
5 leg de ceapa verde

Ficat,inimi,pipote si piept de pui (fac drobul din carne de pui pentru ca miel nu mananc eu), el fierb -eu le fierb in oale separate pentru ca asa mi se pare mie mai bine,unele fierb mai greu,altele mai usor.... Dupa ce au fiert le las putin la racit si apoi le dau prin masina de tocat carne impreuna cu marar verde,partunjel,ceapa verde,ceapa uscata.Le pun intr-un castron inalt,pun oua multe,cam 9-10 oua,sare,piper macinat.Amestec compozitia si o pun in tava.Eu folosesc foetaj-arata mai bine si e si gustos.Deci:pun foetalul in tava,pun compozitia,apoi acopar cu foetaj deasupra,si ung foetajul cu ou. Bag tava la cuptor si...gata.

*Daca vrei sa arata mai bine cand il tai poti pune oua fiete intregi in tava, printre compozitie.

Pofta buna!


Catutza si Bianca-Maria(2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

catutzamultumesc pt reteta de drob ,cred ca drobul de miel se pregateste relativ asemanator,eu pe cel de miel vreau sa-l pregatesc acum.
SARBATORI FERICITE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Intra pe www.reclamaaaaaaaaa
Acolo gasesti o gramada de retete.Drobul e la aperitive cu carne,pag. 5.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Eu fac drobul asa (poti sa umpli miel , pui sau coaste de porc):
Eu umplu pui ca nu mananc miel.

-6 buc de ficat se calesc in putin ulei , doar pana isi schimba culoarea (sa nu pui rinichi pt. ca sunt amari);
-fierbi cateva bucatele de carne de porc (sau vita), apoi le tai marunt ;
-3 oua fierte apoi taiate marunt ;
-o felie de paine uscata pe care o pui in lapte cat absoarbe , apoi o scurgi de lapte si o sfarami ;
-amesteci toate cele de mai sus , iar peste ele mai pui 3 oua crude , o legatura ceapa verde , o leg. usturoi verde , delikat , piper;
-daca umpli pui scoate pieptul dar ai grija sa ramana pielea intreaga , netaiata , umpli puiul cu umplutura de mai sus , cosi usor puiul la ambele deschizaturi (gat si fund) ;
-intr-o tava pui un pahar ulei , puiul , cand uleiul incepe sa sfaraie pui un pahar de apa , la inceput focul sa fie mai mare , la 220 , apoi il dai mai incet la 150-180 , din cand in cand cu o lingura iei apa amestecata cu ulei din tava si ungi puiul (mielul) ca sa se rumeneasca frumos ;
-cand e gata il scoti de la cuptor , il lasi putin sa se ingaduie si il scoti pe un platou ca sa nu absoarba prea mult din uleiul din tava.

Pofta buna .

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Am uitat sa scriu langa usturoiul si ceapa verde sa pui si o legatura de patrunjel verde.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

Multumesc tuturor pt. retete ,voi pregati cel mai gustos drob.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

in drob indiferent ca e de miel sau de pui se pune usturoi?
si daca nu avem verde se pot pune catei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by catutza

Eu fac drobul asa:

Iau o caserola de piept de pui,una de ficatei de pui si una de pipote si inimi.
5 leg de marar
5 leg de patrunjel
5 leg de ceapa verde

Catutza si Bianca-Maria(2.11.2005)



cam cit drob faci din cantitatile astea? in tava de la aragaz ?

quote:

Eu folosesc foetaj-arata mai bine si e si gustos.Deci:pun foetalul in tava,pun compozitia,apoi acopar cu foetaj deasupra,si ung foetajul cu ou. Bag tava la cuptor si...gata.



care foetaj? adica, ce marca?

eu de cite ori am incercat sa fac foetaje au iesit uscate si casante (chiar daca le-am uns, le-am acoperit cu servet ud etc.);
in fine, mie nu-mi prea place ... ai vreun sfat ?
crezi ca pot folosi aluat?
cam cum fac? coc prima foaie si dupa aia pun compozitia si a 2a foaie sau amindoua foile crude de la inceput?

multumesc mult !







Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Teo eu la carne nu am scris cantitatile,cumpar la caserole,acum depinde cat au ca in nici un an nu au aceeasi cantitate! Dar fac drobul intr-o tava mai inalta nu in cea de la aragar.Foetaj folosesc Bella (se gaseste in comert la pungi de 1kg,daca nu gasesti dasta poti lua "linco" ca si asta e bun). El e congelat,il sac sa se dezghete si apoi pun asa "crud" foaia de jos apoi umplutura,apoi foaia de deasupra pe care o ung cu ou ca sa iasa mai comercial..

Ange , eu uneori pun usturoi verde,uneori nu pun,depinde daca am in casa sau daca i-mi aduc aminte sa cumpar. Nu cred ca e neaparata nevoie sa pui,dar daca va place usturoiul in general nu vad de ce nu ai pune si "catei", ca nu are de ce sa nu iasa bun.


Catutza si Bianca-Maria(2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

teo1970, eu cumpar aluat de foietaj, nu ma chinui sa-l fac in casa. Mi-e mai simplu asa. Poti pune putintel la drob, si restul il umpli cu branza sau gem sau cu ce vrei si faci o rulada sau o placintica.

Mergi la inceput