Cum ii convingem sa bea apa ??

Cum ii convingem sa bea apa ?? | Autor: Ica 1975

Link direct la acest mesaj

Spuneti-mi si mie- cum???? Gazi nu vrea sa bea apa si nici ceai, doara daca o pacalesc dar si asa cateva inghitituri nu mai mult. Noi am inceput diversificarea de 2 luni si cam de 2-3 saptamani nu mai suge deloc, bea doar lapte praf care este si el consistent. Are tendinta spre constipatie, asa ca mi-ar prinde bine sa stiu cum o pot convinge sa bea lichide.



Propriile fapte te fac sa fii insemnat sau neinsemnat.

Noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Tare sunt curioasa si eu daca exista metoda. A mea a ajuns la 1 an jumate si tot nu bea si bineinteles ca ma lupt cu constipatia. Ma bucur cand se indura sa suga 50-80 ml suc (ca azi).....
Am incercat apa, ceai, suc....nu o intereseaza.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Cred ca trebuie obisnuiti de mici. A mea nu bea ceai fiindca ii dadeam apa iar ceai i-am dat foarte taziu. Sau pur si simplu nu le place!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Si noi avem aceeasi problema.Cand aud la alti copii ca beau cate un litru de lichide pe zi...si Robert daca bea o cana de 200ml de apa e lucru mare...Pana la un an ii dadeam oarecum fortat cu seringa de la Nurofen cate un pic de apa sau suc de fructe.E adevarat ca el a si supt la san foarte mult si poate de asta nu m-am impacientat f f tare.Dupa un an am incercat cu tot felul de canite si pahare,care mai de care mai frumoase si mai ochioase si pana la urma s-a oprit la un pahar de plastic cu pai(de ala ieftin tare!),dar asa cum spuneam nu bea mai mult de 200ml pe zi.Dar perseveram!
Deci,cred ca ar trebui sa gasesti "ustensila" potrivita!

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karol spune:

In privinta asta eu sint tare norocoasa.Michelle a mea, bea si cate 1 litru jumatate pe zi.In zilele de vara bea mult mai mult.Acum are 4 ani si 3 luni si bea mai multa apa ca mine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Gazi are 7,5 luni si in ultima luna am incercat 2 canite cu supapa, fiecare alt tip de supapa, doar doar s-o apuca de baut, m-am prefacut ca beau si eu din ele ... nimic. O mai pacalesc putin cu biberonul, insa daca insist se supara, plange si scuipa toata apa din gura . Cred ca este prea devreme pentru cana obisnuita sau cana cu pai, poate pana atunci mai cumpar cateva canute cu cioc, ca oricum face "bicepsi" cu ele pana oboseste sau le molfaie cu gingiile dar de baut ... Am senzatia ca daca nu o conving acum cat este mai mica mai tarziu va fi mai greu. Spune-ti fetelor care ati reusit sa-i convingeti pe copilasii vostri, care a fost metoda??? Constipatia asta a ei ma innebuneste efectiv, plus ca la vara din cauza caldurii poate fi mai rau, sau ma insel?



Propriile fapte te fac sa fii insemnat sau neinsemnat.

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Incearca si tu mai multe forme/materiale de tetine/canute/cani cu pai sau cu lingurita. Sucul de pere sau prune pentru bebei ar trebui sa aiba grija de constipatie. Vezi ca gasesti si la sticlute de-alea mici, la alimentara la raftul cu borcanase pentru bebei. Noi de exemplu n-am vrut sa ne-atingem de tetinele de silicon sub nici un fel de forma, ne-au trebuit numai alea de cauciuc.. No, fiecare cu damblaua lui.. Ce-a mers la unul, din pacate nu-i garantat ca merge la toti :) Si zi-i si tu ca-i bun.. :) Sau du giza in vizita la alt bebel care bea.. cine stie?..

edit: sau fa-i laptele praf mai chior..

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna!

Nici al meu nu prea a baut ceai/apa cand era micutz. Imi amintesc ca dupa multe incercari nereusite i-am dat o data cu putin timp inainte de masa, stiam ca ii este foame si asa a baut...de foame...(ceai)
Apoi incet incet a simtit gustul de ceai, problema a fost ca pe urma a baut prea mult, noaptea, ii dadeam ceai in loc de lapte, si a trebuit sa renunt la ceai si sa-i dau apa...cu chiu cu vai a acceptat apa in loc de ceaiul de noapte si am scapat si de pampersul plin...
Trebuie sa ai rabdare, sa incerci mai multe metode.
De exemplu al meu nici acum la un an si 8 luni nu vrea sucurile din comert, nici cele preparate de mine in casa...acum bea doar apa plata si uneori cere apa cu lamaie...(asta ultima e de la tati care la invatat sa bea apa plata cu lamaie)

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos(19.08.2004)
poze
Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

parerea mea este ca la 7 luni jumatate nu poate bea din cana cu cioc, cu supapa, din care trebuie sa traga serios! Patrick cam pe la 1 an a reusit sa bea bine de tot din ea. pana atunci biberonul sau biberonul cu adaptor din acela de cauciuc este de baza. incearca sa ii dai si apa cu lingurita, cate un pic, sa se obisnuiasca cu gustul.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Eu l-am alaptat pe Morcoveata pina la 8 luni si pe urma el n-a mai vrut sa bea deloc, nimic, din nici un fel de recipient. Avem si noi o colectie intreaga de biberoane, canite cu/fara cioc, tot tacīmul. Pina a īnceput sa bea din pahar i-am dat lichidele cu lingurita. A fost foarte anevoios, mai ales laptele la 6:30 dimineata , īnsa alta solutie n-am gasit. Dar a trecut cumva si acum, la 2 ani, bea singur, nu vrea sa ne mai lase nici sa-i turnam apa īn pahar, ca face el.
Rabdare si pt. constipatie da-i fructe si iaurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Cand Eric era pitic mic aveam aceeasi problema - i-am dat insa apa (plata) si suc natural (din diverse) cu biberonul - inainte de a-i da laptele praf (sau chiar inlocuiam masa respectiva cu sucuri sau supa - la biberon+tetina).

Nu a vrut sa bea din canuta, nici cu lingurita - la -un moment dat pe la 10-12luni - nu mai vroia deloc biberon (cu tetina) - prin urmare am trecut la sticla(fara tetina). Pe care musai vroia sa o tina el...Cred ca un an de zile ne-a chinuit asa - era tot timpul fleasca pe haine..Acum (are 3 ani si 4 luni) vrea sa bea cu sticla mare (de 2 litri)...singur...

Va pupacim,
Mama_lui_Alex

Mergi la inceput