Cum facem sa le placa pestele?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Incearca chiftelute din peste, sau supica cu perisoare din peste (cu sau fara bors - dupa cum ii place)

Noi mai facem si crochete (precum cele din comert - doar ca le fac in casa - eu nu prea sunt pro-congelate)

Sfat de la socra-mea (si are dreptate, e verificat - eu habar n-aveam) pestele niciodata nu se fierbe cu capac deasupra (astupat)

Va pupacim,
Mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Multumesc pt. raspunsuri. Mi-ati dat niste idei interesante, voi incerca sa-l fac la cuptor, dar prajit parca nu i-as da inca, poate dupa 3 ani...As mai fi avut o intrebare la voi, cum va descurcati cu oscioarele ? Ca eu am cumparat de la carrefour si file de salau, si pastrav, si aveau oscioare mititele, care erau foarte greu de ales...Poate somnul, o fi mai bun? O burta de somn??? Am auzit ca pestele mai gras e mai bun (are uleiul acela, omega3, foarte cautat...), asa o fi??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Parerea mea ca somnul este destul de gras pentru ficatzelul copiilor (poate un somn mic e bun)... si pe asta cum l-ai face? nu prajit sau la cuptor? sau piftelutzele nu le faci tot la tigaie in ulei?? oricum cand zic prajit nu inseamna tinut prea mult in ulei...doar o unda cat sa se albeasca! E si ciorbitza o idee... ai multe variante... si da, pestele trebuie curatat cu atentie ca mai are si oase!
Pofta buna piticutzei!

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by claudia_a

Eu nu sunt de acord cu pestele congelat atata timp cat este cel proaspat pe piata. Ioana mea mananca si ii place pestele; cumpar in general salau proaspat, il tai fileuri, ii dau sare de azi pe maine si il prajesc in ulei... asa ii place; la cel fiert nici nu se uita... zice ca nu-i bun! Adevarul este ca nici mie nu-mi place fiert...
E pacat sa dam peste congelat importat de prin alte locrui cand il avem pe al nostru proaspat...
Poti incerca piftele de stiuca, salau; crap prajit sau la cuptor cu rosii, sau saramura ci zeama mai putin sarata si sigur isi va linge si degetzelele!!
Iti zic io ca-s de la Dunare! Nu mai luati congelate

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana




Ma alatur acestui sfat, tot de la Dunare! Pestele congelat nu e bun.
Incearca sa-l fierbi pe cel proaspat cu foarte multe legume, in special cu telina (pe care nu e obligatoriu sa i-o si dai). Pune intai legumele, si dupa ce fierb cateva minute adauga pestele si o felie de lamaie. Mai poti pune o frunza de dafin, doar cat o oparesti, si apoi o scoti. Toate astea iau gustul specific de peste.
Apoi ascunde-l in piure de legume.
Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by clau2toma

Nici Tomita nu ii place pestele dar am observat ca borsul de peste il devoreaza .


Claudiasi puiul ei Tomita



cum faci borsul...ca as incerca si eu...pitix papa borsuri f.bine...dar ma intreb, pui legumele cu cat inaintea pestelui la fier??? ca legumele tb.sa fiarba mai mult ca pestele...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Mai fetelor, mai dunarencelor...ma scuzati ca intervin in discutie...o fac pentru ca m-ati "ispitit" la o replica: VOI AVETI MARE DREPTATE cu pestele proaspat...numai ca voi stati cu el sub nas...

Sfaturile sunt bune...doar ca pana in Bucuresti...sau Timisoara...sau Iasi...sau stiu eu ce alta locatie indepartata din tara...pestele asta proaspat nu se teleporteaza...instant...sa ramana la fel de proaspat...e transportat cum o fi...in ce conditii...si uite cum noi cumparam din Bucuresti (exemplul meu)salau care e foarte perisabil (spuneati ca stiti...) care are ochii deja opaci...branhiile sunt inchise, vinete la culoare...solzii aia mici (sau mari daca e alta specie) sunt deja desprinsi de pe peste...mazga prezenta pe peste...SI CICA E PROASPAT!
L-ati mai cumpara???

Vorbesc eu pentru ca sunt sotie de pescar amator, care mai si prinde peste...stiu cum arata un peste proaspat si unul care deja e bun de aruncat (atentie la salau, este extrem de perisabil!), stiu cum se curatza, etc...Eu una m-am tzepuit, si pentru ca am termen de comparatie (proaspat cu adevarat si asha zis-ul proaspat din pescarie), evit sa mai iau...sau sunt extrem de atenta...mai ales la rapitori...cei cu carne alba(salau, de ex...)...
Si uneori sunt de preferat cei congelati...desi si aici poti avea surprize... (nu vreau aici sa dezvolt...cu macrou gasit cu chisturi cu viermisori, etc...)

CE vreau sa spun ca din pacate trebuie sa cascam bine ochii cand luam peste...pentru mine proaspat inseamna sursa sigura si anumite semne care sa indice starea "de prospetime"...altfel...poate ori fi eu mai pretentioasa...nu ma risc!

Sper ca nu v-am suparat, nu asta a fost intentia mea...vroiam doar sa subliniez ceva ce poate voua v-a scapat!

Pupici si pofta mare bebicilor la mancat peste!!!



Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Ai dreptate Ramona, si eu am patit-o chiar aici la Dunare ... am nimerit salaul putin "afumat" - clar ca l-am aruncat!
Numai ca eu nu la pestele romanesc congelat ma refeream... ci la cod, somon, pangasus... care sunt adusi din afara... si Doamne iarta-ma dar cine stie cat timp au stat congelati si plimbati prin tari straine!!
Da, sunt de acord cu un crap, salau, stiuca, novac, caras, babusca, scrumbie - congelati sau niste raci proaspeti ... ca stiu ca-s de la Dunarea sau marea noastra!!
Oare chiar nu este prin Bucuresti o pescarie care sa se respecte si sa fie peste proaspat... intreb si eu! Noi nu putem fara peste...nu cred ca mi-ar place in alta parte sa traiesc daca as sti ca in sezonul asta nu gasesc - scrumbiutza proaspata!
Numai bine!

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am citit intr-o revista ca nu ar fi indicat pestele oceanic pentru ca are mercur, din cauza poluarii oceanelor. Eu personal cred ca nu are chiar asa mult mercur, ca doar nu trebuie exagerat cu mult peste oceanic in alimentatie. Doctorita mea mi-a zis sa nu ii dau peste congelat lui bb.

Nici lui Vladut al meu nu ii place pestele si tare as vrea sa il conving.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Dar se gaseste peste viu, in bazine. Eu am un magasinas la mine in cartier, dar marile magazine au toate asa ceva. Altfel nu am incredere in prospetimea lui, cel putin nu pentru cel mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

aveti mare dreptate cu pestele...io iau mai mult congelat...si proaspat doar din metro...direct din acvariu...sau de la marii pescari ai familiei (tata, frate/miu si sotul...dar care mai mereu vin cu unditele goale sau dc vin cu ceva vin cu din aia mici rau de tot!!! din care facem pasta de peste...ca de altceva nu sunt buni)


dar vreauuuuuu reteta de bors de peste...ca vreau sa fac azi!!!!! pls...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput