Termeni ecografie trim 3

Termeni ecografie trim 3 | Autor: bebita06

Link direct la acest mesaj

daca se poate sa imi traduceti si mie ce inseamna si care sunt riscurile urmatorilor termeni:
- Santul Silvian vizibil;
- circulara pericervicala de cordon, laxa;
- placenta situata fundic si pe peretele posterior, grad II-III;
- pelvis fundic in cornul stang.

Va multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

1.sant silvian vizibil= la nivelul creierului, locul prin care trece o artera importanta (artera sylviana)...nu e nimic rau in asta
2. circulara pericervicala de cordon laxa+ cordon ombilical in jurul gatului, dar larg....nici asta nu e de rau
3. placenta situata fundic si pe peretele posterior, grad II-III= localizarea placentei, foarte bine ca e fundic, problema e cand e jos inserata...gradul acela nu stiu exact ce e , banuiesc ca apreciaza maturitatea palcentei, dar nu stiu sa il interpretez si nici nu stiu in cate saptamani esti
4.pelvis fundic in cornul stang= funduletul lui bebe in sus, bun si asta

deci totul suna bine..mai, da dr ala de-ti face ecografia nu-ti si zice ce inseaman, parametri aia?!

"De ce te-oi fi iubind atata, iubire/ Vartej de anotimpuri colorand un cer/ Totdeauna altfel, totdeauna aproape/ Ca o frunza cazand. Ca o rasuflare aburita de ger" (Nichita Stanescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebita06 spune:

Nu, ca era grabit rau de tot.
Mi-a zis ca nu e nici o problema.
Urmeaza sa ma duc cu ecografia si la ginecolog dar peste vreo cateva zile si nu mai aveam stare.
Cu circulara nu prea ma impac, ma gandesc ca vor sscade sansele mele de a naste natural pentru ca exista riscuri pentru bebe, mai ales daca se mai strange cordonul in jurul lui.

Multumesc mult pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Gradul de maturitate al placentei este in regula. E normal sa fie atat in trimestrul al treilea! IR-urile sunt bune?
In rest e totul ok, asa cum zice si Megbeng!
Sarcina usoara in continuare si bebe perfect!


Ioana 36 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

bebita, nu te ingrijora cu circulara..in burtica bebeii au obiceiul sa se joace cu cordonul ombilical, si asa cum si-l pun in jurul gatutzului pot sa si-l si scoata...din nou, nu stiu in cate saptamani esti..daca mai ai pana la nastere, are timp bebe sa faca ce vrea el cu cordonul, nu te impacienta acum...importanta e ultima eco inainte de nastere!

"De ce te-oi fi iubind atata, iubire/ Vartej de anotimpuri colorand un cer/ Totdeauna altfel, totdeauna aproape/ Ca o frunza cazand. Ca o rasuflare aburita de ger" (Nichita Stanescu)

Mergi la inceput