Chisturi ovariene

Chisturi ovariene | Autor: brendamitran

Link direct la acest mesaj

Menstruatie abundenta. Hemoragica,chiar.Doua luni la rind.Dureri mai mari de burta.Control ginecologic.Chisturi ovariene.Usoara inflamatie.Yasmine.Augmentin.Diclofenac.Control repetat peste 2 luni.
Cunoasteti povestea? Astept pareri din experiente proprii.

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Da, Brendutzo, am mai auzit...ce fel e chisturi???Sunt fel si fel Dupa cum pot fi si "functionale" iar data viitoare sa nu le mai gasesti.Pot fi hematice, seroase, endometriale etc...ovar polichistic..hematic, seros, functional am avut si eu...
...stai linistita pana la urmatorul control si fa tratamentul...daca-s mici mie mi-a zis medicul ca nu-i problema...
Mai vorbim

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

da, e cunoscuta povestea
am avut si eu acum 3 ani chist seros de 8 cm pe ovar drept datorat unei metronanexite acute.
foarte greu a remisionat chistul meu
augmentin, etc
anticonceptionale tratament care opreau ciclul pe perioada tratamentului vreo 4 luni am facut..cu intrerupere...ca sa vina ciclul si iar o luam de la capat
sunt urate, dureroase, eu am ramas cu sensibilitate la ovarul drept
dar sunt gravida acum in 4 saptamani
totul va fi bine daca le tratezi, nu le lasa de la sine, mergi la control ..

va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Desiree, felicitari pentru bebitza !

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Sa te faci bine Brenda

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Cum te simti Brendutza

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

pana am ajuns cu chist la dr, (de fapt am crezut ca e sarcina, ca aveam testul pozitiv) s-a si spart, era o durere de parca cineva mi-ar fi infipt un cutit in abdomen, m-au si operat repede... Mi-au scos un ovar, insa mi-am revenit relativ repede, ca peste un an am ramas gravida cu Lili:)

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Offfff.......si mie mi-a dat Augmentin,5 zile,pe care l-am luat doar 3 din neglijenta,mi-a dat supozitoare cu Diclofenac pe care nu mi le-am pus si am de luat anticonceptionale 3 luni,dupa care merg la control.
Eu ma simt bine,in afara hemoragiilor infioratoare care ma puneau la pat la ciclu,nu am avut alte simptome.
Ma gindesc cu groaza la menstruatia urmatoare,dar poate anticonceptionalele isi vor face efectul din prima(sper),ca abia de acum o sa incep sa le iau.....

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Nu prea esti cumintica...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

O ecografie pelvina ti s-a facut? Ti s-a spus ce marime are, daca are ceva in interior, septuri? Sunt importante aceste informatii.

Eu am ovare polichistice ("de portelan"), acum cativa ani am avut un chist de 6/7 cm, cat o portocala, pe ovarul drept. In urma tratamentului (anticonceptionale 3 luni, antiinflamatoare si 10 zile de injectii cu Polidin) plus monitorizare ecografica atenta pt. a vedea daca se remite sau creste in continuare, am reusit sa evit operatia.

Din pacate, ovarul respectiv se pare ca nu mai functioneaza de atunci, Iulia mea vine din ovarul stang , asta stiu sigur .

Multa sanatate!



Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Dap,am facut ecografia....
Cel mai maricel este de 2,5 cm....
Polichistice sint si celelalte sint mai micute...
Cind o sa fiu la a 3-a folie de anti,merg din nou la ecografie...
Nu stiti sa-mi spuneti? Anticonceptionalele isi fac efectul de la inceput? Le voi lua incepind din prima zi a menstruatiei....imi va regla menstruatia de acum? Sau in timp?

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput