Ati avut fracturi, entorse, fisura de menisc?

Ati avut fracturi, entorse, fisura de menisc? | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Vroiam sa impratasim cum va simtiti dupa ce ati suferit o fractura, entorsa sau o fisura de menisc...
Eu am avut de toate...
Pe la 8 ani mi-am fracturat mana la fotbal (a sarit un pusti gras pe mine)...gips.
La 17 am avut un accident la ski - am imbratisat un stalp de beton in plina viteza : eram indragostita!!! - si mi-a iesit genuchiul din articulatie, am avut fracutra de tibie si entorsa la glezna...
Am stat vreo 2 luni in gips...si dupa ce m-am "reparat" mi s-a descoperit si o fisura de menisc...

Acum simt fiecare schimbare de vreme, daca stau prea mult cu piciorul intr-o pozitie ma doare sau intzepeneste...

E normal sa simti asa??
Fisura de menisc cum se trateaza (atunci pomeneau ceva de operatie)? Poate sa fie dureroasa???

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Am facut entorsa la glezna prima data pe la 12 ani. Am alunecat fugind prin clasa in pauza. Mi s-a umflat si invinetit foarte tare glezna. Dupa asta, desi radiografia arata ca m-am vindecat, am ramas cu o sensibilitate la glezna aceea. De atunci, timp de mai multi ani am avut cam la 3 luni cate un accident de felul asta- pur si simplu imi scapa glezna cu pricina cand ma grabeam sau cand nu eram atenta cum calc. La inceputul liceului am si lesinat o data de la durerea de glezna si tot asa, cu lesin, am patit-o o data si la facultate. Noroc ca de fiecare data era o colega cu mine pentru ca mi s-a intamplat pe strada. Dar, in afara de prima oara, de celelalte ori n-a fost grav, mi se umfla un pic glezna si-mi trecea repede, nici nu mai mergeam la doctor (poate ar fi trebuit?) Cu timpul accidentele s-au rarit considerabil si, preventiv, am purtat pantofi cu toc mic sau fara toc. N-am ramas cu nici un defect de mers, nu schiopatez sau altceva. Chiar stau si ma gandesc ca sunt multi ani de cand n-am mai facut entorsa (intr-un timp chiar ma obisnuisem sa mi se intample). Maini si picioare nu mi-am rupt, doar cu entorsele astea repetate am avut de furca, dar se pare c-am scapat.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda raluca spune:

din nefericire, si eu mi-am rupt mana dreapta de doua ori si piciorul stang. La mana nu mai am probleme, dar la picior trebuie sa am grija foarte mare cand imi cumpar incaltaminte, pentru ca sunt unele calapoade care, pur si simplu, ma lasa fara respiratie (de durere, nu din alte motive) . e drept ca oasele de la picior au fost rupte pe toata lungimea labei piciorului. Dar de aunci au trecut ceva ani, zece.
de la schimbarile de vreme nu am nimic

si am avut si capul spart de cateva ori, dar ala nu se pune, ca durerile pot avea cauze multiple

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

a avut matusi/mea...ideea e ca acum 2 ani de la o rasuceala de genunchi a durut/o rau si la medic dupa radiografie i s/a spus ca e fisura de menisc...si i s/a recomandat operatie...m/am interesat atunci si sunt 2 feluri de operatie...hotaraste medicul...laparoscopic (sau cu laser, recuperare super rapida) si clasica (tb.pus genunchiu in gips 2 luni dupa...recuperare grea)

ea a banuit atunci ca e gravida...si nu a facut nici o operatie, apoi nu a mai durut/o si l/a lasat asa...

cand si/a rupt sotul meu piciorul, la radiografia de scoatere a gipsului am luat/o cu noi la spital...i/au facut radiografie si a rezultat dupa consult un diagnostic ceva de genul incalecare de ligamente...nimic despre fisura de menisc...acu' eu stau ca prostu si ma intreb dc a fost initial fisura sau nu...sau s/a reparat intre timp...in fine...nu o deranjeaza genunchiul de la vreme, doar dc a mers prea mult pe jos si dc a mers pe tocuri mult...dr.care i/a zis de incalecare de ligamente nu i/a spsu nimic de operatie...ca cica dc nu o deranjeaza rau nu e nevoie...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Pe mine ma deranjeaza foarte tare cand e vremea urata...
Iar pt fisura de menisc mi s-a recomandat atunci o procedura (care implica si o interventie) dar mi-a fost groaza sa fac si am refuzat...(pe baza, daca nu se vede, e ok)...

Acum nu stiu ce sa mai cred...am inteles ca se poate deteriora in timp daca nu o tratezi cand trebuie...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Sinzi eu am facut sport de performanta si am avut rupte cam toate oasele posibile. Tibia in schimb mi-a facut reale probleme, intorcandu-mi-se practic piciorul la spate si sarind o aschie(da, da) din os! Ma rog, cativa ani buni simteam cand va ploua...ma ardea zona respectiva. Acum vag mai simt. Simt in schimb la sold(ca si p'ala l-am avut dislocat) si la degetele mainii stangi. Simt un soi de greutate, de "durere interioara". Dar asta e! Orice lucru cere sacrificii si nu regret nimic. La menisc...daca e grav, da, necesita operatie. Dar se poate face cu laserul si nu mai treci prin gips, spitalizare cu lunile si dureri. Nu cred insa ca e cazul tau. Cred ca a ramas o sensibilitate a zonei, atata tot!
Pup si multa sanatate!
p.s. ce zici, ne angajam la prezis vremea???

Milioane de inimi - 2 culori, o întreaga natiune - o singură iubire,58 de ani de glorie - legenda trebuie să continue!
7 MAI 1986-SEVILLA
10 MAI 2006-Eindhoven
CAMPIONII, CAMPIONII, OLE, OLE, OLEEE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaistrate spune:

buna
si eu mi-am fracturat mana stanga pe la 9-10 ani. acum am 24
mana a fost fracturata de deasupra cotului si dislocata din cot.
am fost operata la bucuresti la spitalul alecsadri de un super doctor si om dupa parerea mea.
in urma operatiei am avut implantate in cot doua suruburi care mi-au fost scoase apoi dupa cateva luni.
eu nu simt si nu am simtit niciodata nici o diferenta intre mana operata si cea nevatamata.
nu simt nici o durere. nici in functie de vreme nici in vre-un alt fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Eu mi-am fisurat fibula (osul paralel cu tibia) si am facut entorsa la 17 ani sarind cu parasuta.

Problema e ca nu si-au dat seama ca e fisurat, asa ca am fost la o baba sa imi puna glezna la loc. Ceea ce a si facut, desi am urlat si mi-am muscat buzele din greu (in mod normal nu trebuie sa doara cand ti-o pune la loc).

Nici nu prea am stat acasa imobilizata. Stiu ca imi lua o gramada de timp sa ma duc la scoala, desi in mod normal era la un sfert de ora. Dar la fiecare pas aveam grija sa nu ajunga piciorul in pozitia care ma durea (de fapt cea care presa pe fisura).
Noroc ca nu m-au lasat sa sar din nou cu parasuta, ca dupa vreo 2 zile eu m-am dus inapoi la aerodrom si probabil as fi plecat cu piciorul la pachet.

Dupa vreo luna, cand au vazut ca nu imi trec durerile, mi-au facut radiografie si au descoperit fisura. Problema era ca nici dupa atata timp nu se sudase din cauza ca mersesem pe ea si in plus mai aveam si probleme cu calciu. Mi-au dat de facut niste raze la picior care sa fixeze calciul. Dar n-am apucat sa le termin ca am plecat in vacanta unde am dansat si dansuri populare irlandeze si am si schiat putin, desi piciorul continua sa ma mai doara.

Nu stiu daca tratamentul aplicat e de vina, cert e ca si acum imi mai simt glezna si cicatricea osoasa cand se schimba vremea sau cand fac efort prea mult. Iar de cand m-am ingrasat e si mai rau.


In schimb am niste probleme la genunchi de dupa nastere si nu stiu la cine sa merg. Cum se determina daca e fisura de menisc ? unde trebuie sa ma duc ?



Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Eu din fericire nu am suferit nici un accident pana acum, si bat in lemn, nu am nevoie ptr ca, cred ca e cumpli. Anul acesta insa, fratele meu si-a rupt si el clavicula la ski si a trebuit sa fie operat.

Nana Motoc
Fotografii cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc

Eu din fericire nu am suferit nici un accident pana acum, si bat in lemn, nu am nevoie ptr ca, cred ca e cumpli. Anul acesta insa, fratele meu si-a rupt si el clavicula la ski si a trebuit sa fie operat.

Nana Motoc
Fotografii cu noi



Cum era de asteptat, nici aici nu ai raspuns la subiect!

Sau nu stii sa te exprimi?

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona25 spune:

Eu la 11 ani am avut fractura de femur si deplasare de sold. 3 luni am fost la pat, am avut 3 suruburi pe care le-am tinut 1 an dupa care m-am opearat peste un an sa le scot. A fost cumplit, dupa 3 luni nu ma stiam nici sa merg....

Mergi la inceput