Am unghiile ondulate

Am unghiile ondulate | Autor: Mara76

Link direct la acest mesaj

De vreo cativa ani au inceput sa mi se strambe unghiile, incat acum nici nu mai stiu cum aratau cand erau netede si frumoase. Ca structura sunt tari, numai ca din cauza ca sunt ondulate pe orizontala, cand cresc si ele mari si frumoase incep sa se rupa, din carne. Si le tai scurt, scurt si astept sa creasca. Iar cresc, iar se crapa... Am fost la dermatolog si mi-a spus ca e din cauza manichiurii agresive, dar ca in 6 luni, daca umblu cu grija, isi revin. Aiurea, nici pana atunci nu apasam unghia, iar de atunci chiar am avut multa grija si nici o schimbare. Al meu sot are de ceva luni aceeasi problema, asa ca am intrebat medicul daca nu e vreo ciuperca etc. Raspuns: nu, ca ciupercile dau altfel de manifestari. A, ne facem manichira cu aceleasi ustensile, de asta am presupus ca ar fi ceva transmisibil.

A mai patit cineva asa ceva si a gasit vreun remediu? E tare inestetic si nu prea stiu ce sa mai fac.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Mara draga,
Eu am o problema asemanatoare, in sensul ca am unghiile de la degetele mari de la maini ondulate. Au un aspect destul de inestetic, dar le pilesc suprafata si arata relativ normal. Nu am mers la dr (de obicei merg la medic numai daca sunt pe moarte, am de medici), dar ce pot sa iti spun e ca nu trece de la sine. Am chestia asta de cand eram prin clasele primare. Am intrebat o dr odata ce crede de treaba asta, si mi-a zis ca e o ciuperca... dar atunci de ce nu s-a luat la nimeni pana acum si de ce nu s-a intins la toate unghiile? In orice caz, inteleg ca la tine problema e mai grava, deci treb sa mergi la un medic dermatolog bun. Sper sa gasesti curand rezolvarea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si sotul meu are o problema asemanatoare, dar doar la degetul mijlociu de la mina dreapta. O perioada unghia este bine, dupa care incepe sa creasca ondulata, cu neregularitati si pina la urma ii cade, ii creste alta, dar tot asa, ondulata, etc. Chestia asta i se intimpla de multi ani, cu perioade mici de unghie sanatoasa. A fost si la doctor, lui insa i-a spus ca ar fi ceva gen ciuperca (nu imi mai amintesc acum daca chiar ciuperca, insa oricum nu transmisibila), a facut un tratament cu o crema, dar situatia se repeta in continuare. Sunt curioasa daca afli vreun remediu!

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Leeloo, noi n-am ajuns la punctul sa ne cada vreo unghie, dar sunt toate ondulate, nu numai una. In special cele de la degetele mari... santuri-santulete. As merge la alt dermatolog, dar nu stiu unde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by Mara76

Leeloo, noi n-am ajuns la punctul sa ne cada vreo unghie, dar sunt toate ondulate, nu numai una. In special cele de la degetele mari... santuri-santulete. As merge la alt dermatolog, dar nu stiu unde.

Nu te-ai gandit ca poate e lipsa de calciu?
Mie asa mi-a spus medicul,eu fiind diagnosticata cu anemie cronica,deci si cu deficiente de calciu...si unghiile mele sunt ondulate!


real beauty


sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Analizele sunt bune. Ma rog, sunt de acum un an si ceva, dar eu am unghiile asa de mult mai mult timp. Plus ca mananc lactate zilnic, branza, iaurt. La fel si la omu' meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Mara draga,
Eu am o problema asemanatoare, in sensul ca am unghiile de la degetele mari de la maini ondulate. Au un aspect destul de inestetic, dar le pilesc suprafata si arata relativ normal. Nu am mers la dr (de obicei merg la medic numai daca sunt pe moarte, am de medici), dar ce pot sa iti spun e ca nu trece de la sine. Am chestia asta de cand eram prin clasele primare. Am intrebat o dr odata ce crede de treaba asta, si mi-a zis ca e o ciuperca... dar atunci de ce nu s-a luat la nimeni pana acum si de ce nu s-a intins la toate unghiile? In orice caz, inteleg ca la tine problema e mai grava, deci treb sa mergi la un medic dermatolog bun. Sper sa gasesti curand rezolvarea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Ramiha si eu le pilesc suprafata, desi nu stiu daca e bine ceea ce facem . Nu-mi fac iluzii ca o sa treaca de la sine problema, ca e deja de prea mult timp. Am avut atunci elanul ala, cand am mers la medic, apoi iar m-am lasat pe tanjeala. Numai ca azi-dimineata am remarcat unghiile lui barbatu-meu, mai ondulate chiar decat ale mele si la fel, mi-a zis ca de cand am fost la medic si el a avut grija cand si-a taiat pielitele. Asa ca iar ma ingrijorez, dar am zis ca pana sa ajung la alt medic sa va intreb pe voi. Pana una-alta vad ca nu-s singura cu problema asta asa ca in momentul in care aflu ceva clar va spun si voua, normal!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

am impresia ca miinile voastre sint in contact cu produse caustice, de la ele se poate sa se onduleze unghiile.

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Chatonel, nu cred, adica in afara de detergent de vase (Fairy), mainile mele nu prea vad alt detergent fara manusi de menaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Si eu am avut unghiile de la degetele dela maini ondulate de prin clasele mici , asta pana acum 2 ani cand am fost la manichiura , am primit o ciuperca si in decurs de o luna toate unghiile mi s-au imbolnavit.Le-am taiat scurt si apoi a inceput "distractia".Mi se lua partea de deasupra si ramanea doar stratul de dedesupt care e moale , si m-am chinuit asa cam 6-7 luni pana unghiile mele au crescut de la radacina din nou.Iar dupa inca 2 luni cand au fost lungi , am observat ca au disparut si ondulatiile.Singurul lucru care a ramas , e ca unghiile de la degetele aratatoare cand cresc lungi se incovoaie , nu sunt drepte ca la celelalte unghii.

Iar sotul meu are o ciuperca la unghiile de la picioare si dupa cativa ani , un doctor i-a spus ca singurul lucru care i-a ramas de facut ca sa poata avea unghiile iar sanatoase , sa-i fie smulse si apoi tratate in timp ce cresc.Dar asta inseamna sa stai in pat cateva luni , nemaivorbind de durerea pe care o ai , cel putin la inceput dupa ce anestezia trece.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput