Mumio

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Azi a mers ma usor,am baut chestia-2-3 linguri de lichid si am scapat... pana una-alta poate mai apere cineva care ia asa ceva,sa ne mai "consultam" ca vad ca am inceput deja sa tin un fel de jurnal intim.

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by arinna

Azi a mers ma usor,am baut chestia-2-3 linguri de lichid si am scapat... pana una-alta poate mai apere cineva care ia asa ceva,sa ne mai "consultam" ca vad ca am inceput deja sa tin un fel de jurnal intim.

........................

Knowledge is power!




Eu inca mai astept sa ne scrii care sint rezultatele de pina acum, ma intereseaza sa cumpar pentru mama mea si n-ar fi rau daca ai scrie si aici ce scrie pe prospect la instructiuni/dozaj/indicatii terapeutice...


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

OK Daniela, o sa scriu ceea ce e mai interesant pentru ca odata cu produsul am primit o carticica despre el si nu o pot reda aici, dar o parte din ea se afla in linkul pe care l-am pus mai sus...

Despre rezultate e cam curand, il iau abia de 3 zile.

In plus, ce e mai important din acea brosura si pot sa redau aici sunt indicatiile si rezultatele asupra pacientilor...Pot trece aici indicatiile, iar cei interesati vor consulta la randul lor brosura pentru ca se spune sub fiecare cu ce se amesteca si cat se ia asa ca e mult de scris...

De retinut ca se ia diluat in lapte, suc, ceai etc...

Se recomanda in :

boli de stomac: ulcer, ulcer duodenal, boli ale organelor ce participa la digestie- stomac ficat splina- vezica urinara( daca se retine urina) colite, gastrite

hemoroizi
fracturi ale oaselor
procese osto-tuberculozice
tromboflebita
rani infectate purulente si inflamate- extern
fenomene dispeptice- arsuri la stomac, greata, voma
otita purulenta
durei de cap, migrene, ameteli,epilepsie,paralizia nervului facial
balbaiala
sangerari nazale
inflamarea glandelor mamare
sangerare pulmonara
alergii si inflamatii
astm bronsic
afectiuni sppecifice femeilor: rani pe col, procese inflamatorii( se aplica un tampon intern, pare a fi mai complicat zic eu)
sterilitate la femei si barbati, diminuarea functiilor sexuale, hipospermie-calitate scazuta a spermei-
afectiuni ale nervilor periferici
paradontoza
eczeme ale membrelor- extern

Mai spune ca e un produs naturist;ca biostimulator infl pozitiv organismul uman, reprezinta un mijloc antitoxic, adaptogen si intaritor, restabileste functionarea scazuta a nervilor periferici sau a centrilor de analiza ai creierului, participa la biosinteza celulelor, activeza sistemul imunitar, regleaza procesele oxido-restabilizatoare.

Mai sunt pagini intregi cu date clinice, cu rezultate obtinute in urma aplicarii si administraii sale.

Brosurica e interesanta, tradusa din limba rusa, insoteste produsul "Mumio"
care se prezinta sub forma de blister cu 30 de pastile iar o pastila are 0,2 grame de extract purificat de mumie ( asa se numeste extractul purificat iar denumirea comerciala e Mumio)

Din prospect

scrie doar ca este un tonic general, influenteza pozitiv procesele metabolice din organism, inlatura oboseala avand o actiune tonica generala

Compozitie: aprox 28 elemente chimice, 30 elem macro si micro precum si 10 oxizidiferiti de metale, 6 aminoacizi, vitamine B uri, P, uleiuri eterice, venin de albine, substante asemanatoare cu smoala etc...

Contraindicatii: nu se rec la copii pana in 12 ani, femei gravide si care alapteaza, in cazul maladiei nefrolitiazice.In perioada utilizarii alcoolul este contraindicat

Aplicare: se ingurgiteaza dizolvat in sucuri, apa miere ceai lapteSe aplica si ca unguent in dozele recomandate
Dozare: cantitate pt o administrare 0,2-0,4-0,5 in functie de greutate:
pana la 70 kg - 0,2 g
pana la 80 kg 0,3 g
pana la 90 kg 0,3-0,4 g
peste 90 kg 0,5 g

de 1-2 ori /zi ( vezi si brosura se indica la fiecare afectiune de cate ori pe zi)

A se dizolva de pref in lapte 1:20 parti adica 2-3 linguri

Se adauga dupa gust miere.Se mai poate dizolva i sucuri de fructe, castravete, adaugandu-se si patrunjel, afine , chimen, galbenus de ou
cantitatea necesara pt o serie de tratament este de pana la 10-25 grame in functie de greutatea corporala


Se mai mentioneaza ca produsele originale sunt marcate cu nr TY 9100-001-01602198910014-98
Produs in Rep Kirghiztan

Este avizat de Ministerul Sanatatii insa in brosura se arata ca nu e inca recunoscut oficial de comitetul farmacologic ME URSS dar popular este larg raspandita ca leac, exista si un fals al "mumie" cu un alt fel de procesare tehnologica

daca dati cautare pe google - este cunoscut peste tot,Europa, canada etc.

Nu uitati sa cereti brosurica daca vreti sa cumparati.

O sa ma interesez daca exista si unguent sau sub alta forma.







........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

http://www.produsenaturiste.ro/product_info.php?products_id=1569

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Alte informatii de pe net, in lb romana :

MUMIO-balsam de munte

MUMIO este o substanta naturala care se gaseste numai in muntii virgini (inalti de 2000-5000 m)din partea asiatica a Rusiei (Kasahstan,Kirghiztan) si este in principiu un depozit de rasina adunata in scobituri ale stancilor maturata sub actiunea factorilor de mediu.

Compozitie chimica:

Mumio contine un complex de substante organice biologic active (derivati de oxycumarina, acid fenilaminoacetic, acid benzoic, ca si steroizi, fosfatide, albumine, gumirezine, rezine si fractii fenolice, fenilalanina, acid glutamic si acid aspartic, methionina, valina, triptophan, acizi organici( acid adipic, succinic, citric, oxalic), vitaminele P, B1, B6, B12, substante de natura anorganica, minerale si oligoelemente (cupru, fier, zinc, cobalt, potasiu, calciu, fosfor total, magneziu, staniu, aluminiu, cadmiu, crom, bismuth, nichel, titaniu, molibden, vanadium, siliciu, plumb, sodium, beriliu, etc).La origine este formata din resturi de ceara de albine,miere de albine fosilizata,minerale,polen totul suferind transformari sub influenta climei aspre din podisurile montane asiatice.

Caracteristici farmacologice:

Componentele naturale din compozitia lui Mumio participa la procesele de schimb din corpul uman; faciliteaza accelerarea repararii, mecanismul adaptativ si de corectie celular, stimuleaza imunitatea nespecifica a corpului (induce productia de interferoni de origine endogena – propriii organismului- si de anticorpi naturali).Sub influenta preparatului continutul de colesterol variabil ca densitate in plasma, nivelul de hemoglobina, eritrocite, leucocite este normalizat ca si functia celulelor hepatice dupa hepatite virale acute si toxice. Are efect antioxidant, membranoprotectiv si antiinflamator, creste rezistenta organismului la infectiile bacteriene.

Are o functie adaptogena foarte puternica.


Indicatii de folosire:


Mumio este recomandat in terapiile complexe pentru ulcer gastric si duodenal, boli erozive ale altor segmente ale sistemului gastro-intestinal, procese inflamatorii ale ficatului si tractului biliar (colecistita, hepatite de origine virala si toxica) pentru bolile aparatul respirator, in ceea ce priveste cresterea rezistentei generale; in cazuri de scadere a imunitatii si in leucemia la copii; pentru pacientii care au fost tratati prin iradiere; in cazul refacerii greoaie a fracturilor, vindecarii greoaie a ranilor, ulcere trofice; radiculite, nevralgii, inflamatii ale nervilor periferici, insuficienta cronica vascularocerebrala, encefalopatii ischemice. Profilactic: pentru varsta a doua si a treia; pentru cresterea rezistentei organismului la factorii nocivi de mediu.


Contraindicatii si efecte adverse:

Nu se administreaza femeilor gravide,celor care alapteaza precum si copiilor pana la 12 ani.


Intoleranta la componentele preparatului. Sunt posibile reactii de hipersensibilitate la componentele preparatului.


Compatibilitate cu alte preparate:


Precautie in asocierea cu preparate ce contin eufilin.

Dozare:

Profilactic: se ia cu 10-15 minute inaintea mesei, timp de 1 luna


- adulti: 0.2 -0.4 grame/zi,


- copii peste 12 ani: 0.2 grame/zi


Tratamentul se poate repeta dupa 4-6 luni.

Pentru cazuri acute doza creste pana la 2 pastile/zi




........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Multumim....ca de obicei esti foarte dragutza!!!

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Daniela si tu la fel!

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Am citit si eu despre Mumio, acum ceva timp. Este scump pentru ca trebuie tinut o vreme relativ lunga pentru a spera la vreun efect.

Si cred din ce in ce mai mult ca este doar o "bucata" de speranta vanduta pe internet, nimic mai mult, din pacate!
Fireste, ca te poti simti bine, dar de ce sa nu te gandesti la autosugestie si autocontrol si efect placebo, atunci.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ce conteaza ca e placebo sau autosugestie, important este rezultatul.
Eu nu am mai putut lua din cauza gustului.

Mergi la inceput