Reteta de pasca.

Reteta de pasca. | Autor: Happiness_4_us

Link direct la acest mesaj

Are cineva vreo reteta de pasca buna?

Nana Motoc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

eu fac asa

pt aluat ai ne voie de:
300 g zahar
200-250 g faina
5 oua
1/2 lapte
vanilie,coaja se lamaie
100-150 g ulei incalzit

ptumplutura ai nevoie de:
100g branza de vaci
2 oua
stafide(aprox. un pumn
1-2 linguri de zahar
zahar vanilat

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

2+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

tumpi la aluat nu pui faina,sau cata...cum este mai gros mai subtire....???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

osna, uitasem de faina.
Am mai facut pasca din aluat de cozonac,si a fost f buna.
Poate sunt fete pe aici care au facut de mai multe ori, eu am facut doar de 2 ori pana acum.Si anul asta fiind departe de casa de Pasti am sa incerc sa fac in casa,desi cred ca o sa fim numai noi 2.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

2+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

(Alt fel de) pasca

Ingrediente: 400 g faina, 150 g branza de vaci, 100 g zahar, 1 plic zahar vanilinat, 3 oua, sare, 150 g unt rece, 50 g stafide, 1 galbenus, dulceata de caise

Se cerne faina intr-un castron. In mijloc se adauga branza, zaharul, zaharul vanilinat, ouale si un praf de sare. Se framanta bine. Daca aluatul este prea consistent, se adauga 3 lg. lapte. Se formeaza o bila de coca, se inveleste in folie de aluminiu si se da la rece cca 30 de minute.
Se intinde aluatul, astfel incat sa aibã o grosime de 0,5 cm. Se taie 4 cercuri (Ø 25 cm). Intr-o tava unsa cu unt, se aseaza primul cerc. Se adauga ¼ din untul taiat feliute subtiri. Se aseaza deasupra al doilea cerc. Se presara stafidele si ¼ din unt. Se aseaza inca un cerc. Se pune restul de unt si se aseaza ultimul cerc de aluat.
Pe blatul de deasupra se deseneaza un model, taind usor cu un cutit. Se unge cu galbenus si se da la rece cca 15 minute. Se coace pasca cca 15 minute in cuptorul incins, pana ce devine auriu-maronie. Se serveste cu dulceata de caise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu fac intotdeauna pasca cu aluat de cozonac. dintr-o portie de aluat de cozonac cu 500g faina. aluatul este super usor si niciodata nu am dat gres:
500g faina
4 galbenusuri
o cutie de 200ml smantana 25% grasime
110g unt la temperatura camerei
un plic de drojdie uscata sau un cub de drojdie proaspata dizolvata in 50ml apa calduta
arome (coaja de portocala si lamaie, rom)
2/3 cana zahar (cam 175g zahar) si 2 pliculete de zahar vanilat
se framanta toate bine de tot in masina de paine sau in robot care are functie de framantare, se pune la crescut la loc cald cam 1 ora. dupa ce a crescut bine se scoate din forma si se imparte in 4 parti, una de ori mai mare decat celelalte doua (1/2, 1/4 si 1/4). partea mai mare de aluat se face sul si se rasuceste usor ca un prosop ud. se unge cu unt o forma rotunda (ca cea de tort de exemplu), se intine cu sucitorul una dintre bucatile mai mici, se aseaza pe fundul formei, apoi se pune pe margini sulul mai mare. se da din nou la crescut cam jumatate de ora. intre timp se amesteca 500-750g branza proaspata cu 4-5 oua, zahar dupa gust, zahar vanilat, arome si stafide inmuiate in rom. se toarna crema aceasta in interiorul aluatului crescut a doua oara, se orneaza deasupra cu suluri de aluat din bucata ramasa. se unge cu ou batut si se da la cuptorul cu foc mediu (cam 16-170 grade electric sau 180 gaz) cam o ora-o ora si jumatate. dupa ce e coapta bine (grija sa intepati cu scobitoarea pana jos ca sa vedeti daca e complet facuta) se lasa sa se raceasca in forma cam 15 minute apoi pe un gratar.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diaan spune:

da o reteta de pasca cu ciocolata nu stie nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

si eu vreau, dar cu ciocolata

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Povestea nasterii principesei noastre

Daniela si principesa ISABELLA (5 iunie 2005)

Poze cu ingerasul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

da pasca din aia fara aluat(sau ma rog cu foarte putin aluat) de parca ar fi budinca stie cineva?? adik cu cluat nedospit sau nu stiu cum sa ma exprimm-a inteles cineva ce vreau??

Nushulica si finutza Ingrid(11.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Fetele, opriti-va ca imi ploua in gura .

Roxana, te rog sa imi spui sincer care este probabilitatea sa imi iasa, avand in vedere ca eu nu-s prea tare la aluaturi dospite (adica nu fac). Ca sa stiu daca ma chinui sau cumpar gata facuta . Si inca ceva, ca nu imi dau seama din cantitati. Are multa branza? Mie imi place pasca in care exista enorm de multa branza, daca se poate aluatul numai sa se ghiceasca. Smantana este normala, de gatit, sau din aceea tip pentru frisca?

Akella, si reteta ta suna foarte bine, si cred ca se poate face si cu alte ocazii, asa, mai ca o prajitura.

Intrebare pentru voi amandoua: in ce se coace? Merge in cratita normala? Sau inox, sau tava speciala de prajituri de teflon? Daca se poate si o dimensiune...



In aceasta nehotarare, la raspantia optiunii, eu insami, in restul de realitate pe care-l ignor, stau si ma astept in zadar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Pasca cu smantana

Pentru ca masa de Paste sa fie completa, nu trebuie sa uitati de pasca. Este vorba intr-adevar de traditionalul cozonac care o singura data pe an se umple cu diverse amestecuri. Puteti opta pentru branza de vaci sau ciocolata, dar cunoscatorii recomanda in primul rand smantana.

Ingrediente pentru aluat:
o lingura drojdie;1 kg de faina, 8 galbenusuri, coaja de lamaie,o cana cu lapte dulce, 300 g de zahar,200 g de unt.

Ingrediente pentru umplutura:

1 kg de smantana, 5 galbenusuri,vanilie,coaja rasa de lamaie,100 g stafide, 200 g de zahar, sare.

Mod de preparare:

Framantati un aluat ca de cozonac pe care il lasati sa creasca pentru cateva ore. Apoi impartiti cantitatea de aluat in 3 parti: una o veti folosi pentru a o intinde pe toata dimensiunea tavii, unsa in prealabil cu unt. Rulati sub forma de sul celelalte doua bucati si aranjati-le pe marginea tavii, astfel incat sa formeze un cerc.

Umplutura o faceti amestecand zaharul cu galbenusurile pana se omogenizeaza si apoi adaugati stafidele, coaja de lamaie, vanilia, sarea si smantana. Puneti amestecul in mijlocul tavii si dati la cuptor. Cand vedeti ca aluatul s-a rumenit puteti sa scoateti pasca din cuptor si sa o puneti pe un platou sau farfurie. Nu uitati ca, la fel ca orice cozonac, pasca trebuie ferita de frig si acoperita cu ceva.







Mergi la inceput