secrete pentru vopsitul oualor?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Eu vopsesc ouale cu hartie creponata(de la librarie,din aceea pentru copii), ies f. frumoase: fierb ouale si cat timp sunt fierbinti le infasor in hartie creponata(se taie in dreptunghiuri cat sa acopere oul)si apoi le inmoi putin in otet(pus intr-o farfurie). Atat cat se umezeste hartia putin . Le asez pe o carpa si le las pana se usuca hartia dar nu complet.Se indeparteaza hartia.Ies superbe cele rosii, verzi, albastre, mov, etc, in degrade. Marilen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Am vazut hartie din asta si parca si carioci la Billa...pentru cele interesate!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geba2001 spune:

Am vazut aseara hartie pt vopsit oua la Metro, la standul de vopseluri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Ce de idei . Am sa incerc si eu cu hartie creponata, eventual fac doua standuri de vopsit in paralel, cu una dintre metode mi-o iesi ceva. Multumesc!

Danyce, da-mi te rog mai multe detalii despre metoda cu cojile de ceapa rosie. Am citit asa ceva si in Formula As, mai demult. Cam cat de mare trebuie sa fie concentratia de coji?

Marilen, cu hartie creponata normala de la librarie ies uniform sau in degrade cum zic celelalte fete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Ma bag si eu ca musca-n lapte si fara nici o legatura:
BALBINA!!! Doamne ce fotografii am putut sa vad la tine!!!!
Cine a facut minunatiile astea? Daca tu, vreau si eu retete!!!!!

NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (30 saptamani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Ouale ies in degrade, f. frumoase, dar eu nu amestec culorile. Marilen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu am vopsit si cu vopsea tipografica, ies superbe ouale, dar musai sa-ti pui manusi ca altfel te faci ca porcul pe maini, plus ca eu le vopseam cat erau fierbinti, asa ca numai palmele mele stiu.
In ultimii ani le-am vopsit cu coji de ceapa, eu pun coji de ceapa alba (cam 2-3 maini) si 2-3 rosie (pe care le fierb putin inainte sa pun ouale) si iese o nuanta tare frumoasa. Nu se ia niciodata pe mana sau pe ou cand il cureti. Si poti face tot felul de minunatii de modele, eu le fac cu bulinutze (pun buline de la perforator apoi leg oul in ciorap) cu frunzulitze (de la care se imprima verde pe ou). Imi pare rau ca n-am poze sa pun, s-ar putea sa am pe acasa prin calculator.
Dar imi place ideea cu hartia pt vopsit oua, poate incerc si eu anul asta.

Miresica de 15 iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

quote:
Originally posted by Marilen

Eu vopsesc ouale cu hartie creponata(de la librarie,din aceea pentru copii), ies f. frumoase: fierb ouale si cat timp sunt fierbinti le infasor in hartie creponata(se taie in dreptunghiuri cat sa acopere oul)si apoi le inmoi putin in otet(pus intr-o farfurie). Atat cat se umezeste hartia putin . Le asez pe o carpa si le las pana se usuca hartia dar nu complet.Se indeparteaza hartia.Ies superbe cele rosii, verzi, albastre, mov, etc, in degrade. Marilen



Interesanta idee! Cred ca o voi aplica si eu!!

Catalina & Andrei (3ani si 8 luni)




"Imaginatia este mai importanta decat eruditia..."
(Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Cheia succesului in vopsirea oualelor este cu siguranta OTETUL!
Dupa ce le vopseam, mama taia o bucatica de slanina si cu ea le dadeam luciu.

Nana Motoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Apropo MaryP, deserturile care apar la Balbina, cateva din ele le-am gasit la Deserturile Nataliei, sunt si retetele acolo. Arata intr-adevar demential!
Spor la treaba!

Nana Motoc

Mergi la inceput