posesivitate sau pur si simplu rasfat???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Daisy chiar cum se mai comporta fata ta?Ai reusit sa ii da-i de cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Andora e la varsta tantrum-urilor, atata tot. Iti trebuie rabdare si nervi de otel, o sa treaca. Incearca sa-i abati atentia la ceva interesant (pentru ea) cand vezi ca e pe cale sa faca o astfel de criza. Daca ratezi momentul, trateaza-i comportamentul cu indiferenta, va vedea ca nu obtine nimic in felul asta. Ea vrea doar sa-si impuna vointa si nu stie cum.
O sa gasesti o gramada de info pe tema asta daca dai o cautare dupa "tantrum". Si rasfatul o sa apara daca o sa-i faci pe plac ca urmare a tantrumurilor, deocamdata nu-i rasfat, e prea mica. micii recalcitrante!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panialinka spune:

am si eu o fetita de 4 ani(pe 18 sept),taissa,e o dulcica cand iesim afara mereu se gaseste vreun vecin care sa ii cumpere ceva de la chioscul din fata blocului.in fiecare zi imi cere bani sa isi cumpere cate ceva.vanzatoarele de la magazinele de aproape deja ma cunosc si chiar o ajuta pe micuta,replicandumi mereu atunci cand nu vreau sa ii cumpar ceea ce vrea ca doar are tati bani,si ca ar trebui sa ii cumpar taisei produsul respectiv.am ajuns sa ii cer sa imi promita inainte sa iesim din casa ca nu va cere nimic de la magazin.eu la randul meu atunci cand ii promit ceva imi tin cuvantul asa ca si ea la randul ei e datoare sa isi tina cuvantul.atunci cand cere eu ii replic ca a promis,si ca eu mereu cand promit nu o dezamagesc asa ca si ea trebuie sa nu ma dezamageasca.deocamdata merge,cateodata ii promit cate o mica recompensa daca ma va asculta,si asta merge.cred ca cel mai important in astfel de situatii este pastrarea calmului,incerc mereu sa ii vorbesc calm,daca ii voi interzice rastit voi inrautati situatia si mai mult,ii vorbesc calm,ii explic de ce nu vreau sa ii cumpar produsul respectiv,incerc sa ii captez atentia si in final castig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Panialinka, felicitari pt succesele cu Taissa si sa o tineti tot asa!
Rrox, multumesc, am citit ceva despre tantrumuri ami demult dar se pare ca nu pot pune in aplicare totul. Ma cam sperie ce se spune ca acesti "terrible two's" tin de fapt cam de la 2 ani pana la 4. In fine, depinde de la caz la caz.... Concret, am ajuns la concluzia ca:
- trebuie sa imi stabilesc niste pedepse in cazul crizelor violente(pt cele de afara ar fi plecatul acasa) si sa anunt copilul despre asta
- sa aplic indiferenta in cazul crizelor de plans non-violente-
- sa ii ofer mereu alternative, asta fiind principiul meu de baza, insa si aici depinde uneori ff mult de parintii copiilor cu care intra in conflict (de ex. schimbul de jucarii care sa anihileze posesivitatea)
- sa ii arat cat mai des afectiune
Varsta am vazut ca e destul de inaintata pt a intelege f multe lucruri, stie f bine cand face rau si are memoria prostioarelor, daca o intreb seara ce a facut rau dimineata tine minte si povesteste. Se pare insa ca am de lucrat ca sa ii explic care sunt consecintele faptelor sale pe care le stie drept "rele" (exemplu, ii explic ca daca arunca cu nisip va intra in ochii cuiva, o intreb daca vrea asta si-mi spune senina "da, alunca uca nitip ochii bebe").
Pana va mai creste se pare ca am de luat mult distonocalm.


Mergi la inceput