RH NEGATIV

RH NEGATIV | Autor: nadiuka

Link direct la acest mesaj

IN ANUL 1998 AM FACUT O INTRERUPERE DE SARCINA NESTIIND CA AM RH NEGATIV. IN ANUL OCTOMBRIE 2001 AM RAMAS INSARCINATA , NU AM AVUT PROBLEME IN TIMPUL NASTERII,AM NASCUT, COPILUL ESTE SANATOS DAR DUPA CE AM NASCUT NU MI S-A FACUT VACCINUL PT RH NEGATIV.BAIETELUL MEU ARE RH-UL NEGATIV CA SI MINE . EU IMI DORESC MULT SA MAI FAC UN BEBE.CAT DE MARE ESTE RISCUL SA AM PROBLEME CU CEL DE-AL DOILEA BEBE? Doctorul cu care am nascut mi-a spus ca pot avea inca un bebe numai peste 4 ani. Stiti ceva in legatura cu asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Incearca sa postezi subiectul in alta sectiune ( Interzis barbatilor sau Asteptand un ingeras in viata noastra) ca sa poti primi raspunsuri.

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Draga Nadiuka,
cel mai bine este sa vorbesti cu un medic, sa te lamureasca.
Eu am fost in aceeasi situatie ca tine, adica am RH neg, am facut o intrerupere de sarcina, dupa care am avut-o pe Ioana (in 1998), care are RH neg., iar in aug. 2002 l-am nascut pe Matei - care are tot RH neg. Amandoi copiii sunt bine sanatosi si nu am avut probleme cu ei dupa nastere.
Daca baietelul tau are tot RH neg. era inutil vaccinul dupa nastere, pentru ca se face numai in cazul in care se pot dezvolta anticorpi - si nu era cazul tau. Singura problema ar fi ca in corpul tau sa se fi produs anticorpi la intreruperea sarcinii - depinde si ce varsta avea sarcina. Daca ai facut dozari de anticorpi in timpul sarcinii cu baietelul tau, probabil stii daca ai anticorpi sau nu.
Din cate am citit eu - ca tare m-a mai stresat problema asta in timpul ambelor sarcini - atunci cand in corpul mamei sunt dezvoltati anticorpi acestia nu mai dispar, deci nu are nici o legatura cu timpul. Poate medicul ti-a spus sa astepti patru ani din alte motive.
M-am cam lungit. Ce am vrut sa iti spun este ca totul poate fi foarte bine.
Si inca ceva. Daca sotul tau are tot RH neg chiar nu ai de ce sa iti faci probleme.

Numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Cauta pe forumurile mai vechi, ai sa gasesti destule informatii. In principiu, n-ar trebui sa ne alarmam (si eu sunt in aceeasi situatie, am RH negativ, asta e primul bb pe care il astept pe la sfarsitul lui august). Se fac dozari de anticorpi (la Instit de hematologie din Buc) periodic: adica prima prin luma a 2-a catre sfarsit, apoi luna a 5-a, iar dintr-a 7-a se fac lunar.
In general cica nu apar probleme si se poate face un vaccin preventiv in saptamana 28, dar.....din pacate nimeni nu ne poate garanta daca vom dezvolta sau nu acesti anticorpi. Oricum, e bine ca la la prima sarcina copilul a avut acelasi rh cu al tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Am RH negativ, si sunt in a 8-a saptamana, sotul meu are Rh pozitiv, si doctora mea mi-a spus ca in saptamana a 12-a ma va trimite sa fac dozare de anticorpi.A spus ca nu e chiar necesar sa fac atunci dar totusi ma va trimite. Eu sunt de acord sa fac toate dozarile, doar sa fie bebelu sanatos si eu desigur. Si o intrebare, cand se mai fac acele dozari, ca am inteles ca se mai fac?
Pupici!

alinkav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Draga Nadiuka, poti sa faci linistita inca un copil. Este bine ca baietelul tau are RH-ul negativ, ca al tau. Asta inseamna ca la urmatoarea sarcina ai toate sansele sa nu dezvolti anticorpi. Sotul tau ce RH are? Daca este tot negativ, poti trece la treaba! Daca este pozitiv va trebui lunar sa-ti faci anticorpii. Si daca faci anticorpi exista un vaccin. Mai discuta cu medicul.

Pentru Alinkav: si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine si am facut dozarile in fiecare luna.
Sanatate multa si nastere usoara.
Claudia

Mergi la inceput