Rostogoliri si regurgitari la 4 luni

Rostogoliri si regurgitari la 4 luni | Autor: Gandacel

Link direct la acest mesaj

Noua distractie a baietelului meu de 4 luni si o saptamana este rostogolitul de pe spate pe burta! O face de cateva zeci de ori pe zi!!! Ar fi foarte distractiv, daca nu s-ar intampla doua lucruri neplacute: regurgiteaza destul de mult aproape de fiecare data cand ajunge pe burta, pentru ca tot incearca din greu sa se rastoarne si invers, de pe burta pe spate. Deocamdata, nu poate. De la atata efort si presat pe burtica, vomita. Dupa cum arata ce da afara, e cam toata masa, nu de la inceput, dar dupa cateva rostogoliri... :-(
Al doilea lucru neplacut este ca dupa ce se chinuie el sa se rastoane si inapoi, cam dupa 1-5 minute, in functie de (ne)rabdarea de moment, incepe sa planga rau! Si plange de nu se mai opreste! Dupa ce il asez eu la loc pe spate, plange de zici ca l-am taiat! si incepe iar rostogolirea... Si tot asa!
Ce sa fac? Imi dati niste sfaturi?
Oare dupa ce incep diversificarea se mai opresc si regurgitarile?

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

dar e vioi nu gluma, bravo lui . si a mea regurgiteaza daca face figura asta imediat dupa masa, asa ca stai cu el vreo juma de ora dupa masa si distrage-l cu jucarii. oriucm, ce vomita el acolo nu e toata masa, stai linistita, daca ar fi tot ar face ditamai baltoaca. cit despre intorsul invers o sa-l invete el si pe-ala si atunci ai scapat. numai bine va doresc.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

In primul rand sa-ti traiasca baietelul.
Apoi in descrirea ta il recunosc 100% pe Eduard la aceiasi varsta. In privinta regurgitarilor, noi ne-am chinuit cu ele pana pe la 5-6 luni cand au inceput sa se rareasca treptat si au apoi au disparut complet. Dar pana atunci nu era masa fara ele. Am fost la medic special pt asta, copilul nu avea nimic dar era prea agitat si stomacelul lui inca insuficient de "matur" ca sa faca fata.
Cat priveste rostogolirea nu vad ce ai putea sa-i faci, la fel facea si al meu pana am inceput sa-l pun asezat in fund sprijinit in perne si gasea alte distractii. Ei plang pt ca se enerveaza ca nu pot face mai mult, se plictisesc si asta e deocamdata singura lor "distractie". Cel putin asta am inteles eu in perioada respectiva. Dupa ce va sta in fundulet se va mai linisti, ai sa vezi.
In concluzie eu una nu cred ca ai motive de ingrijorare, pur si simplu ai un baietel ca si al meu cu prea multa energie pe care deocamdata nu are cum sa si-o consume.

Cornelia, de Eduard(1 an si 9 luni) si 22+
POZE NOI EDUARD & MAMI & TATI & ECOGRAFII BB2 & INTALNIRE MAMICI MARTIE 2006
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Sa va traiasca puiutii si burtica!
Da, e foarte vioi, asa a fost mereu. Cornelia, tu zici ca pot sa-l pun deja in fundulet? Ca eu il mai pun din cand in cnad in scaunul de masina si il mai tin eu sprijinit dupa ce papa, si ne jucam asa putintel. Dar nu pot sta cu el tot timpul si imi e teama sa-l las in fundulet, ca nu se tine bine... Am inteles ca pe la 6 luni pot sa il tin in fund. La tine regurgitarile s-au potolit la 5-6 luni, dupa diversificare? Sau manca solid?

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulai spune:

salutare!
Cand vine vorba de regurgitari... hop si eu!Avem in dotare un papanas de ANDA care nu le are cu rostogolirile dar la capitolul regurgitari e campioana.Are 3 luni dar e mare maestra.Vreau sa te intreb, Gandacelule, daca ati mai avut probleme cu regurgitarile pana acum sau doar de cand cu rostogolirile? Se intampla doar imediat dupa masa sau si mai tarziu?
La noi problema e veche, suntem si sub ochiul pediatrului pe aceasta tema dar inca nu am gasit o solutie.Mai intai am scazut cantitatea de lapte/masa pentru ca manca foarte mult.nimic! Apoi am bagat faina de orez la inaintare... cam devreme dar asa a zis nenea doctoru'... sa nu ajungem la medicamente. nimic!
Mi-e frica sa nu aspire si sa mai faca nu stiu ce minune.Daca s-ar culca imediat dupa masa ar mai fi cum ar mai fi....dar nici asa. Mai da afara si lapte branzit cand o schimb inainte de urmatoarea masa.
Am facut si ecograf...totul ok.
Ce sa mai fac? de diversificare, la noi, cred ca nu poate fi vorba.Ar mai trebui sa asteptam. Dar pana atunci....???
Succes la rostogoliri lui Bogdanel si zi buna la restu' lumii.
Paula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Noi am inceput diversificarea devreme(oricum bebe papa lapte praf, nu il alaptam) cu cereale la 4 luni si apoi de la 4+1/2 luni am inceput cu mar ras etc. Sicer n-as putea sa-ti spun daca regurgitarile au incetat si datorita hranei solide. Pur si simplu dupa ce a inceput sa manance in fundulet(la inceput la mine in brate apoi il puneam in carut cu spatarul ridicat) s-au diminuat foarte mult si pe la 7-8 luni au disparut.
E inca cam devreme sa-l tii in fundulet mai mult de 10 minute sa zicem. Eu pe la 5 luni am inceput sa-l asez sprijint in perne desi singur nu a stat decat dupa 7 luni. Si de la primele mese de fructe il tineam la mine in brate, in fundulet si ii dadeam sa pape.


Cornelia, de Eduard(1 an si 9 luni) si 22+
POZE NOI EDUARD & MAMI & TATI & ECOGRAFII BB2 & INTALNIRE MAMICI MARTIE 2006
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Sa-ti traiasca bb!Fetita mea nici acum la 6 luni nu se intoarce de pe spate pe burta,dar mai si inapoi.Oare ce trebuie sa fac, cum sa o stimulez?
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Daniela, multumesc! Eu nu l-am stimulat in nici un fel. Pur si simplu a facut-o intr-o zi o data, a inceput sa rada... Dupa aceea a facut pauza cateva zile, a uitat... A inceput iar... Si dupa vaccinul de la 4 luni (o fi fost vreun efect secundar ) a inceput sa se rostogoleasca incontinuu. Nu te nelinisti. O sa descopere singura. Sa nu o "ajuti" tu, ca are stilul propriu si nu va intelege ce incerci tu sa-i faci. O prietena de-a mea asa face, dar nu a obtinut decat niste rostogoliri "ajutate", care nu ii fac placere fetitei. Eu cred ca toti copiii ajung sa faca toate cele, mai devreme sau mai tarziu. Poate e din cauza ca il las destul de mult sa se joace singur si-si cauta noi distractii, exploreaza... Nu il tin in patutul lui decat noaptea, cand stie ca trebuie sa doarma acolo. In restul zilei il tin pe canapeaua extinsa, asa ca are o perspectiva mai larga, vede tot in jur.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Cu siguranta regurgitarile vor inceta dupa ce vei incepe diversificarea. Cu "varsaturi" dese ne confruntam si noi... Acum ca am inceput diversificarea s-au mai rarit... Darius , bebelul meu, are acum 5,1 luna... Ideal ar fi ca, dupa ce mananca, sa il tii in pozitie verticala cca 20 min... Daca nu poti, pune-l pe o pernuta, sa stea cu capul ridicat!
Daca nu il alaptazi natural poti incepe sa ii pui cate o linguriTA DE CEREALE (CEREALE pt 4 luni) in biberonul de seara.
In ceea ce priveste statul in fundulet cred ca ar trebui sa astepti, o sa stea el singurel peste vreo 2 luni.
Pupici


"PENTRU CA DUMNEZEU NU POATE FI TOT TIMPUL ALATURI DE NOI, A CREAT ...MAMA"
http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Gandacel(imi place numele), multumesc pentru sfat.Eu sunt un pic nelinistita pentru ca ea nu vrea nici sa stea in fundulet singura si nici sa se rostogoleasca(asa cum face Bogdanel).Daca o pun pe burta, nu stie sa se ridice cu mainile si sta cat sta cu capul ridicat, dupa care il pune jos si incepe sa planga.Azi am incercat sa o rostogolesc eu de pe o parte pe alta,i-a placut,dar cand am lasat-o singura, a ramas tot pe spate(vroia sa-si bage piciorusele in gurita).Poate, cum spui tu, va incerca ea singura mai tarziu.Dar, oare cand, pentru ca are 6luni jum.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Deocamdata manaca numai san... Voi incepe diversificarea in curand, astept sa fiu EU pregatita... . Il tin la verticala cam intre 5-15 minute, ragaie bine de tot, de obicei fara sa regurgiteze (in ultima vreme), dar dupa aceea incepe sa se agite si cred ca de asta da afara mai mult.
Sper sa se imbunatateasca situatia in curand.

Daniela, merci, asa imi spune barbatul! Fetita ta o fi mai lenesa, dar mai tarziu s-ar putea sa te zapaceasca! Stai linistita si bucura-te ca-si baga picioarele in gura! Al meu de ex. nu si-a studiat mainile ore in sir, cum am auzit ca ar face altii, ci doar de 3-4 ori, cateva secunde... In schimb stie foarte bine cum sa manevreze jucariile. Picioarele nu cred ca ii ajung la gura, ca are burta! Asa ca fiecare bebe cu distractia lui! Oricum sunt toti niste scumpi!

Multumesc tuturor de raspunsuri. Forumul asta e chiar o placere.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput