Pate de ficat de casa

Pate de ficat de casa | Autor: anemona

Link direct la acest mesaj

Ma gandesc sa-i fac fetitei mele un pateut de ficat de pui in casa, ii place pateul si cand ne vede ca mancam cere si ea, dar as vrea sa-i dau ceva mai sanatos.
Stie cineva o reteta buna de pate? Si rapida
Astept sa-mi dati si mie o idee, ca altfel ma apuc si inventez si cine stie ce iese
Multumesc !

Anemona

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

quote:
Initial creeata de anemona

Ma gandesc sa-i fac fetitei mele un pateut de ficat de pui in casa, ii place pateul si cand ne vede ca mancam cere si ea, dar as vrea sa-i dau ceva mai sanatos.
Stie cineva o reteta buna de pate? Si rapida
Astept sa-mi dati si mie o idee, ca altfel ma apuc si inventez si cine stie ce iese
Multumesc !

Anemona



Pai cumperi ficat de pui cam 400-500 g il fierbi cam 10-15 minute, il scoti din apa, scurgi bine, il amesteci asa fierbinte cu jumate/trei sferturi de pachet de unt( ca se topeste repede) , pui sare si putin piper(daca vrei), il bagi in mixer pana devine pasta il pui un pic la rece si il poti servi..dar nu mai mult de doua zile ca se strica chiar si la frigider.
Pofta buna
PS: baiatul meu manaca asa saptamanal.. einnebunit dupa el..
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Un pont: pune unt cam 50 de g si o cutie de Philadelphia sau Almette (simpla, sau cu verdeturi daca iti place). In acest fel pateul iese f spumos si cremos, daca pui numai unt se intareste tare in frigider si e mai greu de intins. Eu fac asa cam cu o tavita din aia cu ficat de la supermarket. Bagi totul la robot pui sare si piper si e gata. E f f bun si natural

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Va multumesc mult !!! Abia astept sa fac pateut, sper sa iasa bun, ca abia astept si eu sa mananc , mi-ati facut pofta ! Yamm yammmm !!!

Mergi la inceput