Cum sa fac ???

Cum sa fac ??? | Autor: Lauraa

Link direct la acest mesaj

Fetelor, cine ma poate ajuta?
Sa va spun despre ce e vorba: vreau neaparat sa decalez data venirii menstruatiei in luna iulie. Am calculat de acum si imi iese ca trebuie sa imi vina exact in ziua nuntii...
Ajutati-ma si dati-mi o metoda sa decalez problemaaaaaa!!! Nu vreau sa fiu o mireasa plina de cosuri si cu nervii la pamant, plus umflata de apa ca un butoias! VA ROG UN SFAAAAT!

PS: Folosesc anticonceptionale.

LAURA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

draga laura,aceeasi problema au avut-o si eu acum 2 ani cu ocazia aceluiasi eveniment.am vorbit cu doctorita de la planing familial si mi-a recomandat ca dupa terminarea foliei sa nu fac pauza ci sa incep imediat folia urmatoare.astfel nu vei mai avea in pauza aceea de 7 sau 8 zile ciclu.
ar trebui oricum sa iti intrebi medicul.poate iti va recomanda acelasi lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Da,si eu la fel am facut,tot pt acelasi motiv.Nu scrie despre asta si in prospectul pilulelor pe care le iei tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Va multumesc mult pentru sfat! Adevarul e ca nici o mireasa nu cred sa-si doreasca sa fie "pe stop" in ziua si ... noaptea nuntii. O intrebare mai am inca: Am inteles ca sangerarea nu apare daca nu fac pauza.Dar se poate cumva sa apara celelalte simptome? Acnee, tegumente umflate, par gras,etc? Sau nu apre nimic-nimicuta cu metoda asta?

LAURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Ha.ha,noaptea nuntii... daca nunta dureaza pana dimineata,si mai ai de numarat si banii,nu te gandesti decat sa dormi bustean! acu lasand gluma ,nu se intampla nimic din ce spui daca mai continui cu pilulele, dar daca ai vreo indoiala poti lua atatea pastile in plus cate zile vrei sa-ti intarzie- parca asa ceva scria in prospectul pilulelor mele,si eu parca tot asa am facut- sau incepi noua folie mai devreme cu cate zile vrei- uite nu mai stiu sigur, dar daca la prospectul tau chiar nu scrie nimic despre asta,o sa ma uit eu in cutiile mele de Marvelon,daca le mai am pe undeva,ca intre timp le-am stopat. Eu una stiu ca nu am amanat chiar asa mult,adica inca o luna,ca simptomele de pms erau destul de enervante,si parca era pms continuu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea spune:

Si eu am facut la fel (am luat a doua folie fara pauza) si mi-am intarziat ciclul dar doar vreo 9-10 zile iar pe urma m-am cam dat peste cap, mi-a venit aiurea in urmatoarele doua luni.
Si si la mine PMS-ul a fost prelungit cu toate zilele alea.

Andreea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Va multumesc mult de sfaturi! Ce ziceti de ideea urmatoare: Sa iau luna asta in continuare inca o folie, ca sa-i schimb acum ordinea, ci nu chiar atunci inainte de nunta,ca cine stie ce efecte secundare mai am!?!?!

LAURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

eu stiu de vitamina K. INTREABA LA FARMACIE SAU PE DR. Din cate stiu eu, se ia inainte de ziua cand tb sa-ti vina ciclul.

"Don't look back in anger!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Si eu stiu tot de Vitamina K, si chiar am luat cite o fiola de 2 ori cu anumite ocazii, inceteaza imediat; dar nu stiu daca in D gasesti. Eu am mai incercat dar fara rezultat. Cel mai simplu intreaba ginecologul. Eu n-am auzit aici de cabinetele de planing familial din RO.

narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Eu m-am maritat cum doua luni, adica pe 1 februarie, si ciclu trebuia sa-mi vina pe 1-2 februarie, adica in ziua nuntii, am avut ciclu foarte regulat, ca l carte 28 de zile, nici o zi plus nici minus, asa ca mi-am zis ce o fi aia o fi, ca ciclu nenorocit nu-mi va strica nunta.Anticonceptionalele nu le luam,ma pregateam sa raman insarcinata dupa ciclu.Si asa si s-a intamplat ciclu nu mi-a stricat nunta, am fost cea mai frumoasa si fericita mireasa.Chiar ma miram cum de nu mi-a iesit nici un cos, cum se obisnuia. Ca sa zic cum a fost, mi-a intarziat ciclu 2 saptamani, din cauza stresului inainte de nunta.
Eu iti doresc o nunta ca-n povesti! E o senzatie SUPER! Si imi doresc enorm de mult sa mai fiu mireasa de atunci, zilnic ma uit la poze si pe caseta, si mi se face un dor, de nu se poate.
Succes!!!!!!!!!!!!!

alinkav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:



Eu zic ca ai ajuns la o concluzie buna... decaleaza-l din timp luand pilule in plus ( sau in minus) astfel incat la nunta sa fi scapata .
Eu am luat pilule 7 ani aproape, si de cate ori mergeam la mare de atatea ori o nimeream prost. Prima data am continuat pilulele, nu mi-a venit, dar nici bine nu m-am simtit( m-am simtit cam ca la menstruatie) apoi m-am invatat minte: am calculat din timp si la-m deregalt uneori in plus alteori in minus - dar nu cu multe zile ( maxim o saptamana)!

In mod normal poti sa iei si 2 luni la rand dar eu nu m-am simtit bine si am preferat sa iau mai putine - 2-3 zile luna asta, 2-3 zile luna viitoare..astfel incat sa iasa calculul.

Pa
Helen

Mergi la inceput