dureri abdominale in sarcina

dureri abdominale in sarcina | Autor: Eseea

Link direct la acest mesaj

Am si eu o mare rugaminte. Sunt insarcinata, de abia ieri am aflat, as avea 4 sapt si ceva aproape 5. Mare bucurie pt ca e o sarcina obtinuta ff greu! Mi-e frica sa nu o pierd, ca am mai pierdut una acum cativa ani.

Problema e ca simt niste dureri abdominale, nici nu stiu cum sa le descriu...cam ca la menstra. Nu sunt ff dureroase dar sunt!Surde si difuze, cam asa le pot descrie.

Am inceput de aseara deja tratamentul de sustinere dat de dr, pt ca acum inca e prea devreme sa se vada ceva la eco. Am luat si nospa mai dimineata..

Ati avut asemenea dureri? Ati patit ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Eseea...si eu am avut dureri la inceputul sarcini..asa ca stai linistita...incearca sa nu faci prea mult efort, miscare si urmeaza tramentul de sustinere.
Pupici si o sarcina cat mai usoara si un bb frumos!!


10+

http://community.webshots.com/user/mexxa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

essea, iti spun si eu sa stai linistita;
am avut dureri la inceput exact ca la menstra, chiar am crezut ca imi vin uratii pana sa imi fac test; urmeaza tratamentul si colaboreaza strans cu dr tau;sa ai un bb sanatos si sarcina usoara!
anasia 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danip spune:

Buna Eseea,
Prima oara cand am avut dureri cam pe la 6 sapt cred, m-am speriat, erau niste dureri ca la ciclu, noroc ca aveam nospa in casa. Inca mai am dureri, dar parca nu la fel de mari, oricum important este, asa am auzit, sa nu stai cu durerile astea, sa iei nospa, ai voie pana la 3/zi.
Bafta multa si bebe sanatos!
Dani 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Multumesc mult fetelor de incurajari. Sper sa fie bine, desi nu pot sa nu ma gandesc si la ce e mai rau...

acum astept sa pot pleca de la serviciu si sa ma duc acasa in pat, sa ma lipesc de el

mai astept vesti bune de la fete care au avut asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Eseea,
eu am si acum dureri. Cu mici pauze de semestru 2, le0am tot avut. In afar de No-spa, exista si Gynipral. (pt cazurile de dureri care nu mai raspund la No-spa).
Stai calma, ca o sa treci peste dureri. Si baga-ti un medical (nu pe motive de gravida,daca nu vrei sa se stie) si mai stai pe acasa. Este important si repaosul!

Maggcu Nichita 29 s +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Eseea si eu am avut la sarcina anterioara dureri si contractii uterine pana la sfarsitul sarcinii.Am urmat trat. prescris de medic toata sarcina si a fost totul ok!
Sarcina usoara iti doresc !

Pupici!


Ioana(13+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
Poze Yahoo
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului nostru scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Eseea,

Multumesc pentru mesajul tau,
Te inteleg exact prin ce treci, anxietatea continua, starea de frica imensa de a pierde inca odata cel mai scump dar de pe lume...Dar iti spun un singur lucru care m-a linistit pe mine in timpul noptilor nedormite si in momentele unor atacuri intense de panica...Dumnezeu are un plan pentru tine...un plan caruia nu te poti opune orice ai face...Si sper din tot sufletul ca totul sa fie bine cu tine si cu bebe.Frica este normala..Mie mi-era frica si sa tusesc si sa stranut, si sa fac pipi...ma duceam la WC si controlam sa vad daca nu sangerez. M-am rugat la Dumenzeu sa ma lase sa pastrez acest bebe, am spus rugaciuni de zeci de ori.Noi suntem evrei si avem in TORA rugaciuni speciale pentru primele 40 de zile ale sarcinii...Nimic nu a ajutat!!! Am fost la 2 spitale de urgenta si nimeni nu stia ce se intampla cu mine...Doctorii de aici habar nu au, au aparatura de ultima generatie si performanta..dar nu sunt in stare sa dea un diagnostic. Mi-au spus ca am sarcina extrauterina, dar de fapt, am aflat azi ca practic sarcina nu se prinsese...
STIU CA FETELE TE-AU INCURAJAT, SI STIU CA DUPA MESAJELE DE INCURAJARE TE SIMTI MAI LINISTITA, DAR VREAU SA-TI SPUN CA DURERILE CARE NU CEDEAZA SI CARE SUNT CA DURERILE DE CRAMPE MENSTRUALE NU SUNT NORMALE!!! Daca ai doar o jena usoara, ca o intindere musculara, senzatia ca dupa ce faci 100 de abdomene..atunci asta este normal. Se zice ca din cauza ca progesteronul creste, aceast lucru face ca legamentele sa se relaxeze. Stiu asta de la verisoara mea care este medic, dar care este in Romania...eu sunt la capatul pamantului...
Iti doresc tot binele din lume si tie si tuturor celor de pe lista si-mi doresc ca lista sa fie uriasa, ca asta imi da si mie sperante ca intr-o buna zi voi fi din nou pe lista, si voi ramane pana la sfarsit, si voi atasa si poze cu bebelusul meu mult dorit.
In orice caz, mi-am dat seama in momentele astea grele un lucru important: AM UN SOT NEMAIPOMENIT, CU UN SUFLET IMENS CARE MA ADORA SI CARE A STAT LANGA MINE CA UN CAINE CREDINCIOS, FARA SA BEA SAU SA MANANCE 2 ZILE...A STAT IN PICIOARE, NICI NU A ACCEPTAT UN SCAUN...MULTE MULTE ORE...Chiar daca nu intelege romana si nu va citi nicodata pe site (este american), simt nevoia sa-i multumesc!!!
Si vreu sa va multumesc si voua fetelor care m-ati lasat sa-mi descarc sufletul meu asa de greu...Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Fetelor multumesc mult ca mi-ati impartasit experientele voastre! Am rascolit si tot netul, am vazut ca muulteee fete au avut dureri si pana la urma a fost bine! Sper sa fie si la mine asa, ca mult a mai durat pana am reusit! Inca parca nu-mi vine sa cred, ma uit la testele de sarcina de muuulteeeeee ori pe zi, si la ala de sange la fel, mi-e frica sa nu dispara!! Parca am inebunit! Imi pun mana pe burtica si rog puiul sa ramana acolo, ca e tot ce-mi doresc de muuultiii ani!

Arthurana multumesc si tie! Imi plange inima cand citesc de pierderi de sarcina, am trecut si eu prin asta o data, si stiu cum e...sper sa poti sa o iei de la capat, sa ramai iar insarcinata si sa fie bine!

Acum urmez tratamentul dat de dr. Sper sa functioneze! Luni ma duc si la eco, desi nu stiu daca se va vedea ceva...O sa am 5 saptamani si 3 zile de la UM, dar am avut ovulatia in ziua 17 sau 18.

Multumesc si ...noapte buna ( eu am insomnii, si la sarcina trecuta ma trezeam fix la 3,00 in fiecare noapte si nu mai adormeam la loc ). Nu conteaza, eu sunt fff fericita ca e asa. Suport orice si oricat numai sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Si eu am avut dureri de burtica si chiar sangerari, dar toate au trecut dupa primele 2 luni de sarcina..Asa ca nu iti fa griji!

Sarcina usoara si frumoasa si un bb sanatos

nunta mea

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

Salut gagici,
sunt noua pe aici, abia vineri am aflat ca e un bb la mine in burtik si sunt tare happy !:)
se pare ca durerile care le am ziceti voi ca sunt normale ..... dar parca ma dor si soldurile, parca se dilata .... asa am eu impresia. m-am ingrasat f mult in ultima luna si eu zik ca asta ar fi cauza .

va doresc numai bine

Mergi la inceput