Reteta covrigi?

Reteta covrigi? | Autor: DidiAlex

Link direct la acest mesaj

Am o mare rugaminte.
Aveti vreo idee despre ce contin covrigii aia care se vand peste tot in ro?
Io, una m-am indragostit de covrigaria din Piata Buzesti. Aici gasim numai brezel sau alte nebunii/minunii cu toate ca sunt buni, contin unt si nu au acelasi gust! Ii vrem mai ales acu in Postul Mare

Multumim!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69136&whichpage=1" target="_blank"> Sa redam speranta si copilaria lui Denis!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Didi pt ca mi-ai facut pofta de covrigi eu tocmai aveam un aluat de piine gata framintat ( de post : drojdie de bere, apa, ulei si faina ... nu stiu cantitati ca l-am facut din ochi dar daca dai o cautare dupa retete de piine o sa gasesti cu siguranta ) . Asa ca am luat bucati din aluat si am facut suluri lungi ( cam 40-50 cam) si subtiri cit degetul, am pus o oala cu apa si un pic de sare la fiert pe foc ,o tava cu un prosop de bucatarie linga si tava cu hirtie de copt gata pregatita putin mai incolo. Am incins si cuptorul in timpul asta . Din suluri de coca am facut covrigi pe care i-am aruncat in apa clocotita, cind se ridicau ( dupa citeva secunde ) ii puneam la scurs pe tava cu servetul de in de bucatarie. De aici cind i-am oparit pe toti i-am trecut pe tava cu hirtie de copt, i-am uns cu ulei ( nu stiu daca trebuia .. dar asa mi-a trecut prin cap) si am pus niste sare groasa ca nu aveam mac ... Acum sunt la cuptor ( deja cald) la foc maricel .... sa vad e iese ... o sa le fac poza si o sa iti arat ...
sper sa semene cu cei de la covrigarie caci procesul tehnologic e asta ( oparit-scurs-copt)


Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Didi uite si poza ... http://community.webshots.com/photo/510647919/2730372650078968569AOEGoa
nu e cine stie ce ... dar gustul seamana.. cred ca unde la temperatura cuptorului sau la timpul de coacere mai tb sa lucrez .. ca nu au iesit asa luciosi si crocanti. Sfatul brutarului : cind ii scoti din cuptor calzi ii dai cu pensula uda de apa rece si scursa bine - deci sa nu ii balacesti prea tare - numai asa un pic treci pensula o singura data peste ei o sa vezi cum devin luciosi pe loc. Eu am facut poza si am uitat de faza cu apa ...

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

cristina asa-i fac si eu,tot cu aluat de paine,dar ii ung cu galbenus si presar susan sau mac.

14+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Cristina, esti fenomenala. Multumesc mult. M-ai dat gata cu explicatiile si poza!

O sa incerc sa fac mai ales ca sunt experta la paini, gogosi&co

P.S. si gogosile sunt foarte bune daca inainte de prajire sunt fierte putin....

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69136&whichpage=1" target="_blank"> Sa redam speranta si copilaria lui Denis!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

).Osna ai dreptate ma gindeam si eu la ou ca ies mai luciosi, mai frumosi, dar Didi a zis de post asa ca m-am conformat .. cred insa ca la covrigarie nu ii ung cu nimic, doar ii baga pe muchie asa in mac si sare ...
Didi mersi pt ideea cu gogosile ... Vezi ca ideea cu pensula uda cu apa rece e valabila si la piine .. atunci cind nu o ungi cu ou si lapte ... Ai sa vezi ce crusta frumoasa si lucioasa prinde .

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Covrigi cu sare

210 g faina,100 g margarina,50 g drojdie,smantana, sare;
pentru ungere, 1 galbenus.
Se framanta faina cu margarina, cu drojdia faramitata si se adauga 1-2 linguri de smantana ca aluatul sa fie elastic.
Se lasa sa stea jumatate de ora, apoi se intinde o foaie subtire si se taie din ea covrigii cu forma.
Se ung cu galbenus si se coc in cuptor, aurii.
Se pot spritui covrigii copti cu un amestec din sare, putin lapte si faina si se usuca inca cateva minute in cuptor.

Mergi la inceput