Prajitura "magdalena"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Eu am mai folosit si forme din aluminiu, exista special pentru briose. Alea de hirtie nu se tin bine cind torni aluatul in ele, poate doar sa pui citeva forme una in alta. Se gasesc si in piata, foarte ieftine, ceva de genul 20.000 50 bucati, nu mai tin minte sigur, ca n-am mai luat demult. Eu puneam formele de hirtie in cele de aluminiu si asa le puteam folosi de mai multe ori pe cele din urma.
Nu stiu cum sint formele de hirtie de la metro sau selgros, dar de ale mele se lipeau briosele, dar nu mi se pare o problema, caci si cele din comert sint tot cu hirtia lipita.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Natalia mie imi ies ok cu hartia de briose de la metro! sunt taricele si niciodata nu s-au lasat....decat daca pui prea multa compozitie, bineinteles! formele de aluminiu le pui direct in tava? trebuie sa le incerc si eu!
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roxana, probabil formele de hirtie de care zici tu sint mai bune, ca alea din piata de aia costa asa putin, ca sa folosesti mai multe o data
Da, formele de aluminiu le puneam pe tava de aragaz, mai multe o data. Vorbesc la trecut, intrucit de un an si ceva mi-am cumparat o forma speciala pentru briose, cu 12 adincituri in ea.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput