silicoane?!

silicoane?! | Autor: Alyssa

Link direct la acest mesaj

Ce parere aveti de silicoane?... Ma bate gindul sa ma bag la ele... Forme de silicon, nu din alea de purtat :))

Am si eu un hobby... sa fac piine, muffinsuri, checuri...mai putin cozonaci ca nu imi ies niciodata...

Si adun tot felul de tavi si tavite si forme... Magazinul meu preferat este Williams Sonoma care este peste drum de unde muncesc. Offf si au aia niste forme frumoase!!!...

Cind sint pe la raionul de tavi (la toate magazinele, nu la Williams ca aia au numai de fonta si din cupru...o frumusete!) mi se opresc mereu ochii pe tavile de silicon. Le iau in mina, ma uit la ele si le las apoi ca mi-e frica sa nu se inmoaie si sa curga totul din tava cind este la cuptor...

Voi aveti tavi de silicon? Cum se comporta?...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Initial creeata de Alyssa
Le iau in mina, ma uit la ele si le las apoi ca mi-e frica sa nu se inmoaie si sa curga totul din tava cind este la cuptor...





Ai dreptate ca tare frumoase sunt, si tot asta m-am intrebat si eu...nu se topesc?
Dar au si niste preturi...
Astept si eu alaturi de tine pareri.


Albert are 1 an

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Rachel, unde ai vazut tu tavi din silicon in Ro? Cand am vazut postarea Alyssei m-am gandit, Jeez, o gresit butonu si l-a postat la bucatarie , dar vad ca exista ceea ce nici nu mi-am imaginat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Asa am gandit sa eu, ca de asta am intrat
La supermarchet (Trident) am vazut o multime de modele si marimi. Sunt si cu personajele din desene animate, inimioare, flori, etc, te minunezi cate erau. Dar pretul era intre 250 si 500 de mii, in functie de model si marime.
Mie imi place foarte mult sa gatesc, sa fac torturi, tot timpul experimentez ceva nou in domneiul culinar si sunt curioasa. Dar la fel, le-am luat si eu pe toate partile si m-am mirat cum de nu se topesc, ca arata ca un cauciuc



Albert are 1 an

www.babiesonline.com/babies/o/omuletul_meu_drag" target="_blank">Iubirea mea

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am vazut in Ro forme de silicoane inca acum 1 an si ceva, la unul din raioanele de electrocasnice de la et. 3 din magazinul Unirea. M-au intrigat si pe mine. Din cite am citit despre ele pe net, nu se topesc la copt (normal! ), ci se intaresc. Astfel ca pot fi manevrate cu usurinta in timpul coptului. Mi s-au parut si mie cam scumpe, dar erau tentante prin diversitatea ornamentelor posibile la acest tip de forme.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

mi-am cumparat tot felul de forme de silicon pe care le-am folosit si in romania la aragaz(cu gaz)

Alyssa nu-ti fa griji,nu se topesc,nu curge nimic,si pe deasupra daca faci un chec sau tort iese foarte usor din tava in primele minute insa trebuie scos.

Balbina eu mi-am cumparat din astea potrivite ca pret-3-5 euro si nu se intaresc,deci nu pot fi foarte usor manevrate.zic asta,pentru ca mi-am pus sotul sa-mi intoarca checul din forma de gulguf si era sa mi-l dea pe jos.acum intorc tavile cu tot cu gratarul pe care stau,e simplu si sigur.

roxana in romania am vazut la magazinele TCM si la metro la timisoara forme siliconate.
se intretin foarte usor,se spala numai cu apa si detergent,daca le spalati la masina se usuca prea tare si nu se mai dezlipeste prajitura asa usor.eu mi-am luat in ultimele luni: forma de chec,de muffins,pensula de silicon(merge super la uns tigaia cand faci clatite),forma de gulguf si de tarta.numai timp si chef sa le folosesc sa am.
daca mai aveti intrebari,vamai povestesc.

12+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Osna, ce chestie, eu asa am citit pe un forum, ca se intaresc, deci nu e experienta mea. O fi mai multe tipuri de silicon?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss spune:

Salut,

Si eu am forme de silicon pentru tarta si pentru muffins, prima data cand am folosit era sa rastorn totul. Cand le bagi in cuptor sau le scoti , trebuie sa te folosesti de gratar.

Pe instructiuni de folosire scria ca nu trebuie unse dar mie mi s- a lipit , asa ca eu le ung cu un pic de ulei si tapetez cu faina. Plus ca nu las sa se raceasca in forma.

De spalat, le-am spalat in masina si nu au patit nimic.


Criss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

criss pe forumul german am citit ca nu se spala in masina,de aceea se lipeste.eu le-am uns numai prima data si de atunci nu mai am probleme.poate sa fie asta motivul pentru care ti s-au lipit??!!

12+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss spune:

Osna,

Habar nu am de ce s-o fi lipit, dar pe instructiuni este desenat ca poti sa le bagi in masina.

O fi si asta vreo smecherie...o sa le spal cu mana si apoi sa vedem cum se comporta.

Criss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Am si eu tavi de silicon, rotunda pt tort si de muffins. Sunt foarte practice.
Rachel, unde e magazinul Trident de care ziceai. De multa vreme caut forma de tort in forma de animalutze etc...imi poti spune ce forme erau si unde anume e magazinul asta?

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 11 luni) si Ramona (3 ani si 10 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput