Cate granule intr-un gram?

Cate granule intr-un gram? | Autor: kim

Link direct la acest mesaj

Cine stie cate granule homeopate sunt intr-un gram?
Nu dau de medicul meu si nu stiu cate granule sa dizolv in apa, el mi-a spus un gram, habar n-am cat e asta in granule...

Va multumesc

36+

KIM & p’tit bout d’chou
photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Kim, m-ai lasat paf!
Din cite stiu eu, remediile homeopate se prescriu cu numar, fiecare remediu avind potentze diferite, deci homeopatul iti va prescrie x granule de potenta y. Nu cu gramul, miligramul, etc! Sau, in anumite cazuri acute, se dizolva un numar de granule de o anumita potentza in anumiti mililitri de apa si se ia un nr. de lingurite la nu-stiu-cite ore.
Stiu atit de la prietena mea homeopat din Romania (mergeam regulat la ea pt. tratament), cit si din ce m-am apucat sa citesc, pentru ca vreau sa fac astfel de cursuri aici.

Sanatate multa!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Da, Simina, mie mi-a prescris potentza C9 si gramajul 1gr., ei acum descurca-te fata. Deci asta era intrebarea mea, cate granule sunt intr-un gram? Ca sa stiu cate sa dizolv intr-o jumatate de litru de apa. Medicul meu nu e aici, e in Ro si f greu dau de el.

Chiar nimeni nu stie???

36+

KIM & p’tit bout d’chou
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Eu am gasit asta

Granulele și globulele .
Acestea sunt mici sfere constituite dintr-un amestec zaharoză-lactoză. învelișul este realizat în turbine, special concepute pentru a funcționa încontinuu. Fabricarea globulelor (200 per gram) necesită în jur de două săptămâni și este nevoie de câteva zile pentru a prepara granulele (20 per gram). Aceste granule și globule neutre sunt transformate în medicamente prin impregnarea cu o diluție. Altădată, impregnarea granulelor și a globulelor se făcea într-o singură etapă și din acest motiv ea rămânea superficială, ceea ce explică faptul că se recomanda să nu se ia granulele cu degetele.
în 1961, a fost pus la punct un procedeu de triplă impregnare, ceea ce permite o penetrare mai profundă și o repartizare mai omogenă a dilutiei. Aceste două forme farmaceutice, granulele și globulele, sunt specifice homeopatiei. <
- Granulele, condiționate în tuburi de 4 grame conținând 80 granule, se prepară la toate gradele de diluție.- Globulele sunt mai mici decât granulele. Un tub doză de 1 gram conține aproximativ 200 globule. El trebuie să fie absorbit dintr-o dată, lăsând globulele să se dizolve încet sub limbă.
Alte forme uzuale sunt:
- picăturile; excipientul este alcool 30 v/v. Ele sunt rezervate mai degrabă dilutiilor joase (DH și TM) sau celor complexe. Sunt absorbite fie în stare pură, fie diluate în puțină apă.
Toate celelalte forme galenice există de asemenea în homeopatie: unguente, fiole, supozitoare, ovule..

http://www.homeopatie.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=2




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Mersi mult, laureta, de aici inteleg ca 20 granule ar fi un gram, nu?

36+

KIM & p’tit bout d’chou
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Da 20 de granule.
Acolo scrie si ceva de globule(mai mici decat granulele) 1 gr =200 globule.





Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Mersi mult de tot, luareta. Asa am luat. Mi-a confirmat si dr. pana la urma.

36+

KIM & p’tit bout d’chou
photos

Mergi la inceput