Ajutor! Nu am ambitie!

Ajutor! Nu am ambitie! | Autor: aiamoni

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de sfaturi. Multe.

De trei ani incerc sa scap de 5-7 Kg si nu reusesc. Nu am deloc ambitie, nu pot sa maninc corect nici 3 zile. Nu maninc fast-food si nu poftesc la mese copioase, uneori cina mea consta intr-un gratar de pui cu legume crude si prinzul in salata de fructe.

Dar nu mai pot opri de la dulciuri, am incercat crom si nu are efect. Rezist o zi-doua, a treia gust putin si nu ma mai opreste nimeni.

Iar alta problema e ca trebuie sa mestec ceva tot timpul. Si nu doar mere si morcovi, desi si alea se depun daca consumi asa, in nestire...cu atit mai mult un biscuite, doua prune uscate, o bucatica de sunca, un mar, un pumn de pop-corn...Si astea le am in casa fiindca am 2 fetite.

Sunt obsedata, imi doresc enorm sa slabesc, ma enervez pe mine insumi..degeaba.

Sport fac de citeva ori pe saptamina, 35-45 min. Efect zero daca a doua zi maninc o ciocolata de 500 de calorii.

Ajutor!!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

Te inteleg perfect. Exact prin aceleasi chinuri trec si eu. Obisnuiesc sa maninc de pofta. Cum vad dulce mi se pune va lul pe ochi....
Nu stiu ce sa ma mai fac. Am incercat cu regimul disociat dar nu-l pot tine pe zile fiindca ma gindesc non stop la mincare.
De doua zile nu am pus nimic dulce in gura dar in schimb cred ca am mincat 3 pachete de guma/zi.
Este greu, dar trebuie
Sau poate sa incerci cu mere. La mine nu a tinut dar merita incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Multumesc, Raluca, stiu ca sunt multe femei cu problema asta.
Si eu maninc guma la serviciu in nestire, citeodata simt ca mi se face rau de la ea. Si am inceput sa beau cafea fara cofeina, cite 4 pe zi, sa stiu ca consum ceva...merge o zi-doua si iar o dau in bara.

Se zice ca daca nu poti inseamna ca nu-ti doresti destul...jur ca nu e asa, ma obsedeaza tot timpul, iar dupa ce maninc ma simt groaznic de vinovata...asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Si eu patesc la fel!!! O am pe Raluca mea in casa si aproape tot timpul o fur la dulciuri!!!Si stii ce mi zic eu in mintea mea?!lasa ca, copilului ii fac rau atatea dulciuri!!!Asta probabil sa ma simt eu mai impacata!Uf!

corinadana mama Ralucai www.ralucaostoia1.exploretalent.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

cand nu ai ambitie singura solutie impotriva mancatului e sa nu ai nici un aliment interzis in casa. Prietena mea era la fel si a reusit sa slabeasca doar cu frigiderul gol. mergea de 2-3 ori/ sapt. la cumparaturi si cumpara doar alimente "permise". In ceea ce priveste dulciurile copilului , cumpara-i doar cat mananca in ziua aia si atunci nu mai ai la ce sa atentezi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Si cu Raluca mea ce fac?! O pun si pe ea la regim?!

corinadana mama Ralucai www.ralucaostoia1.exploretalent.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

quote:
Originally posted by corinadana

Si cu Raluca mea ce fac?! O pun si pe ea la regim?!

corinadana mama Ralucai www.ralucaostoia1.exploretalent.com



eu una daca as avea un copil l-as pune la regim , adica fara dulciuri la discretie, obiceiurile proaste se invata din copilarie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by michelle7

quote:
Originally posted by corinadana

Si cu Raluca mea ce fac?! O pun si pe ea la regim?!

corinadana mama Ralucai www.ralucaostoia1.exploretalent.com



eu una daca as avea un copil l-as pune la regim , adica fara dulciuri la discretie, obiceiurile proaste se invata din copilarie.




Foarte corect! Michelle, bine zis...

Conteaza foarte mult atitudinea parintilor si celor care iau contact cu copii. Fetita prietenei mele care locuieste de multi ani in Finlanda, nu a mincat ciocolata si dulciuri la pachet ca sa nu mai spun de baut sucuri, in viata ei pina la virsta de 5 ani.
Acasa si la gradinita se considera desert o farfurie cu "legume" crude si gust mai dulce (gen morcov, castravete, rosie) sau, bineinteles fructe. De baut: apa!
Bunica ei o mai indeamna cu cite o ciocolatica atunci cind vine in vacanta dar fetita refuza si spune ca are gust "rau", pur si simplu nu-i place.

Contruieste-ti ambitia si incepe prin a nu mai spune "N-am ambitie"!
Inlocuieste cu "Am ambitie si o sa o fac!"
Incepe ziua prin a te privi indelung in oglinda si a detecta zonele cu probleme de care vrei sa scapi. Intipareste-ti in minte imaginea si apoi repeta-ti ca ai ambitie si pentru ca ai, in citeva saptamini, o sa vezi primele rezultate care te vor conduce spre urmatoarele.
Cind ti-e foame, vizualizeaza imaginea din oglinda si spune-ti din nou ca ai ambitie si ca vei minca numai atit cit trebuie sa-ti saturi foamea reala nu si pe aceea inchipuita si care se mai numeste si pofta lacoma. Gindeste-te adesea la aceste lucruri, nu le lasa sa-ti scape din minte. Nici miine, nici poimiine.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaatan spune:

Aceeasi problema, care se numeste mai jmecher "compulsive eating", am avut-o si eu dupa sarcina.
Este o problema, o afectiune legata de starea psihica.
Se poate rezolva in doua moduri: vizita la psiholog si medicamente ( ceea ce eu am refuzat din start) sau sa incerci sa te aduni, sa te linistesti si sa analizezi ce te face sa mananci intr-una si sa elimini aceasta cauza.


Copii nu trebuie invatati cu dulciuri de mici. Cu mici exceptii cum ar fi o aniversare sau un eveniment deosebit, nu exista motive pentru a-i invata cu dulciuri.

Mama lui Thomas
Toate pozele lui Thomas aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Fetelor, o prietena mi-a zis ca si-a facut o fotografie mare, in costum de baie (si cu sunculitele de rigoare) pe care a lipit-o de frigider.

Asa ca de cate ori vroia sa viziteze frigiderul vedea fotografia. Metoda nu e infailibila, dar fata a reusit sa mai slabeasca.



Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RIARA spune:

Exact metoda cu fotografia o practic si eu.M-am fotografiat din spate sa nu uit ca imi ies aripioarele de pe sub sutien,dintr-o parte sa nu uit de burtoi si din fata sa vad ce latime mare amAm mai facut si un grafic cu greutatea,si acum liniuta trage in jos.Le am pe frigider prinse cu magneti si cintarul linga.Dulciurile copiilor le-am pus intr-un cos de nuiele exact pe frigider,ca inainte de a lua sa-mi vad gabaritul.La mine numai asta a avut efect si acum cind vad ca incepe burta sa scada nu-mi mai trebuie nici vointa,nici ambitie,nici sa rabd...Mi-am facut eu singura un meniu cu ce pot minca din alimentele permise,orele la care maninc si uite ca intr-o saotamina am dat jos patru kg.Incercati si voi,poate merge...dar in ritmul vostru.Si este foarte important sa beti apa.Eu nu prea beau apa dar am rugat-o pe fata mea sa-mi aduca apa de cite ori isi aminteste si pur si simplu ma umfla cu apa.Puteti pune o sticla de doi litri in frigider si sa va impuneti ca pina seara sa fie bauta.Eu asta am facut.Succes

Fiti fericiti; prietenii dispar cand sunteti nefericiti. - Euripide

Mergi la inceput