Retete din soia boabe!

Retete din soia boabe! | Autor: claudia_a

Link direct la acest mesaj

Acum in post m-am gandit ca n-ar fi rau sa mancam si cat mai sanatos!
Si pentru ca sunt consumatoare de branza de soia, pate de soia, lapte de soia din comert - si pentru ca nu sunt dintre cele mai ieftine produse, m-am gandit sa va intreb poate stiti sau poate aveti acasa carticele cu retete din soia boabe naturale!
M-ar interesa cum se face laptele si pate-ul din soia...banuiesc ca branza e mai greu de facut...trebuie inchegata cu ceva?!


www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Si pe mine ma intereseaza acest subiect.
Daca aveti si alte retete fetelor, nu ezitati sa le scrieti:chiftelute, pateu etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gyna spune:

Eu fac lapte din soia in felul urmator: pun boabele de soia alese si spalate in prealabil, la inmuiat de pe o zi pe alta si mai schimb apa din cand in cand. A doua zi dau prin blender boabele impreuna cu apa, eu pun 7 linguri de boabe la o cana de apa si tot asa pana termin cantitatea. Rezulta un lapte pe care-l fierb cam 10 minute (din momentul fierberii) insa trebuie amestecat cu o lingura de lemn pt ca altfel se prinde de oala.Dupa ce a fiert se strecoara si rezulta laptele de soia + un fel re rezidu pe care eu il folosesc la sarmale sau fac din el chiftelute. Daca vrei sa faci branza, pui laptele din nou pe foc si cand incepe sa fiarba adaugi zeama de lamaie sa se branzeasca, il strecori si gata branza.
Sper ca ai inteles si ca ti-am fost de ajutor. Oricum daca ai nelamuriri mai intreaba-ma.
Gyna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:


Multumesc Gyna - este exact ceea ce cautam!
Azi am sa pun soia la fiert ca o am luata de vreo saptamana. A venit si randul ei .
Si incerc si branzica... oare cu calciu lactic nu merge???
Reteta de pate am gasit-o in subiectul Retete de post.
Cu permisiunea voastra am sa o scriu si aici:

PATE DE POST

- 250 gr. soia boabe (1 pachet) se lasa la inmuiat in apa rece de seara si se prepara a 2a zi;
- 1 catel de usturoi pisat;
- 7-8 linguri de bulion (am incercat Sultan si iese f. bun);
- 1 cescuta ulei de masline;
- 1 cescuta ulei de dovleac;
- ierburi de Provence (cimbru, busuioc, oregano, rosmarin -toate in parti egale) dupa gust;
- sare, piper dupa gust.

Se spala soia in 2-3 ape. Se da in clocot de 2 ori si de fiecare data se arunca apa si invelisul de la soia care pluteste deasupra. Abia a treia oara, se lasa la fiert.Dupa ce a fiert bine, o parte din zeama pe care o lasa la fiert se pastreaza pt omogenizarea ingredientelor. Se da soia prin masina de tocat sau se face cu blenderul (caz in care se adauga si ceva zeama) si se amesteca cu restul ingredientelor.
Pofta buna!

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:


Ingrediente
150 gr. de soia fulgi (vor rezulta dupa rehidratatre cam 500 gr)
frunze de varza sau de vita de vie
2-3 morcovi
300 gr. orez
3-4 cepe
2 linguri de faina
2 linguri de bulion
sare si piper dupa gust
250 ml ulei
Mod de preparare
Calim usor ceapa in 5o ml.ulei.Cand a devenit translucida,se ia de pe foc si se adauga restul de ulei.Adaugam apoi soia stoarsa bine,morcovul ras,faina,orezul ales si bine spalat,sarea si piperul.
Modelam sarmalute apoi le punem la fiert in apa cu bulion.Cine doreste poate adauga si bors de tarate.Trebuie sa fiarba la foc mic cam 1 ora.Se pot servi calde sau reci.



Fetele ,reteta asta am luat-o dupa internet ,dar nu am pregatit-o inca.Sper ca nu e nici o problema ca am postat-o inainte sa o pregatesc eu.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Drob de soia

" 250 g soia boabe
" 250 g cartofi fierti în coaja
" 1 capatâna de usturoi
" frunze de patrunjel si telina
" condimenteele de soia se pun la înmuiat 10 ore apoi se macina si se pune la fiert în apa cu sare. Dupa ce a fiert, se strecoara si se adauga cartofii zdrobiti sau dati prin razatoare, usturoiul pisat, verdeata tocata marunt si condimente dupa gust. Se amesteca omogen si se pune într-o tava la cuptor 20 minute. Înainte de a se pune la cuptor se taie bucati în forma în care se serveste. Dupa ce se scote din cuptor, se pune ulei deasupra.
Tava se tapeteaza cu pesmet sau tarâte fara ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

am facut lapticcccc.... e delicios! Am pus zahar vanilat si a iesit foarte gustos!
O sa fac din nou, pentru ca deja... nu mai este!
Eu am dat boabele la storcatorul de fructe si a iesit super esenta pe care am amestecat-o cu apa plata si am dat-o intr-un clocot pe foc!

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gyna spune:

Claudia, ma bucur ca ti-a placut laptele. Zic unii ca ar fi foarte sanatos si bogat in calciu.
Mie-mi place foarte mult cu miere de albine si carob(un fel de cacao din roscove).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Gyna draga, suna interesant carob-ul asta?! pe unde se gaseste?
Azi fac din nou laptic... ca e tare gustos!
Din resturile de soia ramasa (ceea ce a ramas dupa ce am dat la storcator - un fel de pasta de soia, foarte cremoasa) am facut aseara sarmalutze de post (ceapa, morcov, telina, orez, pasta de soia)... nu pot sa va zic ce gust deosebit au!! Abia astept sa ajung acasa ...

www.babiesonline.com/babies/i/ioana%5Fnasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Noi si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Cartofi cu soia la cuptor

1 kg cartofifierti în coaja,150g g soia granule,2 cepe,500 ml bulion
sare,3 linguri faina
Cartofii se curata si se taie felii. Soia se fierbe în apa cu vegeta naturala si sare dupa gust, apoi se scoate si se scurge. Ceapa se taie pestisori si se fierbe 3 minute. Se amesteca soia cu ceapa, si sare dupa gust si faina înmuiata în apa.
Se tapeteaza o tava cu pesmet si se aseaza un stat de cartofi, apoi se pune umplutura si ultimul strat trebuie sa fie de cartofi. Se da la cuptor pâna când cartofii se rumenesc usor. dupa ce s-a scos tava din cuptor si s-a racit putin, se unge cu ulei amestecat cu boia de ardei dulce. Se serveste cu mujdei de usturoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gyna spune:

Buna Claudia!
Eu gasesc Carob la Supermarket pe rafturile cu produse de la Natura Verde(sau asa ceva)sunt fel de fel de produse :orez brun, mei , hrisca, mac, alune, smochine etc. Carobul ete ambalat in pungute transparente si arata la fel ca praful de cacao. Este bun in special pentru copii, eu la ai mei le fac cu lapte , si-l mai adaug si in prajituri tot in loc de cacao.
Am facut si eu sarmale de post la fel ca tine iar la urma am adaugat pe deasupra citeva linguri cu lapte de soia si am mai dat un pic la cuptor, la final aratau de parca erau cu smantana

Mergi la inceput