rulada de pui

rulada de pui | Autor: teodora35

Link direct la acest mesaj

as vrea sa fac o rulada de pui dar nu prea stiu cum am mincat de la cineva si mi-a placut foarte mult retete am gasit dar daca nu imi spune cineva fa-o pe asta ca e buna parca nu imi vine sa ma apuc sa fac.Daca nu imi iese asa ca mai bine prefer sa intreb aici unde stiu ca gasesc raspuns la orice intrebare

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

teodora eu mananc mai mult pui si vita asa ca o sa-ti dau mai multe retete de rulada de pui, momentan numai una ca asta o fac mai des si o stiu mai bine.

Rulada de pui
Ingrediente
750 g carne (piept de pui dezosat)
100 g ciuperci proaspete(merg si din conserva),1 morcov mic
150 g bacon,50 g cascaval,1 ou,1 lingura de smantana
(optional),1 fir de ceapa verde(primavara-vara),putin marar si patrunjel,sare, piper, cimbru
Mod de preparare
Se spala puiul, se taie pe orizontala astfel incat sa ramana o bucata intreaga, dar mai subtire. Se intinde o folie de plastic pe masa si se pun bucatile de pui unele langa altele. Se condimenteaza. Peste ele se pune o alta bucata de folie. Se bate pieptul de pui bine, cu ciocanul de snitele, pana ajunge la o grosime de 7–10 mm. Se aprinde cuptorul.Se spala si se taie foarte marunt ciupercile, morcovul, jumatate din bacon, mararul si patrunjelul. Se amesteca cu oul batut si smantana.
Cascavalul se taie betigase si se pune alaturi de bacon. Daca doresti poti rade cascavalul si sa-l presari peste umplutura. Se scoate folia de deasupra puiului. Se pune pe „foaia” de pui baconul ramas, pe lung, dintr-un capat in altul. Se pune umplutura, acoperindu-se uniform suprafata (se lasa un centimetru liber pe margini). Se ruleaza.
Se pune in tava cu putina apa si 2 linguri de ulei. Se da la cuptor timp de o ora. Se intoarce o data.
Sper sa-ti reuseasca nu este foarte grea.Pofta buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

mersi mult de tot o sa incerc sa vad daca imi iese

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Mergi la inceput