Masaj de drenaj limfatic

Masaj de drenaj limfatic | Autor: danat

Link direct la acest mesaj

Sunt interesata sa gasesc pe cineva priceput in acest tip de masaj! Cunoasteti? Imi puteti da un nr de tel si un nume?
Stiu ca e un tip de masaj f recomandat pt drenarea tesuturilor si eliminarea toxinelor, l-am mai facut mai demult si stiu ca ajuta f bine la slabit si eliminarea celulitei.
Help mi pliiiiiizzzz!!!! (pe net am gasit numai ciudatenii)


Thanks!


"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Haideti mai...chiar nu stie nimeni despre asa ceva?!?!? Nu-mi vine a crede...
Si eu care speram sa ma ajutati cu ceva informatii




"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

..nu te pot ajuta chiar cu ceea ce vrei tu...eu am facut drenaj limfatic la aparatul de electrostimulare..e cam acelasi procedeu ca cel de electrostimulare musculara, numai ca se aplica electrozi pe traiectul limfatic in loc de cel muscular..efectul e acelasi.. stimularea ganglionilor pentru a elimina toxinele...astfel de tratamente se fac la saloanele de remodelare corporala..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Multumesc Fatima. Am vazut si eu ca sunt consumatoare la greu de electrostimulare. Insa nu mi-a venit sa imi pun electrozii aceia pe ganglioni.....insa am mare nevoie de efectul drenajului, adica de eliminarea de lichide si apa, sa-mi deblochez tesuturile, daca pot spune asa. Unde ai facut tu electro?



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Eu am facut la un cabinet pe langa Perla drenaj limfatic si imi spusese tipa ca voi transpira, ca simt apa cum curge pe mine dupa masaj si nimic.A doua sedinta am continuat cu masaj anticelulitic unde a fost bine.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

dana, eu sunt din ploiesti, si aici am facut electro..dar drenajul limfatic la aparatul de electro nu e ca stimularea musculara..nu e aceeasi senzatie, e mult mai usor si mai placut..in plus, intensitatea nu trebuie sa fie prea mare..iti da chiar o stare de relaxare, de bine..cel putin eu asa m-am simtit dupa..si e recomandabil sa se faca doar 1 data pe saptamana, nu mai des..poti sa incerci o data, sa vezi cum e..daca nu iti place, te opresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

..interesant.
Eu tocmai sunt la masaj anticelulitic combinat cu electro; tipa care imi face e kinetoterapeut. Am s-o intreb joi de asa ceva (drenaj cu aparatul de electro); vin sa va spun care e parerea ei (e super tare gagica in meseria pe care o face).


Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Ciao, si eu tocmai fac electrostimulare. Am vazut pe aparat ca au un program special pentru drenaj limfatic. Eu fac programul standard care cprinde mai multe tipuri de masaje, inclusiv un pic de drenaj limfatic, cel putin asa sustin tipele de acolo, insa sa-mi pun electrozi pe traiectul limfatic..hmm...nu..de fapt cred ca nici nu se pun asa, mi se pare normal sa-ti prinda muschiul...cred ca tipul contractiei difera...

Ideea e sa fie un aparat bun, cu electrozi suficient de mari si de multi, altfel, e frectie la piciorul de lemn, credeti-ma, vorbesc din experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

roxana, nu, nu e normal sa-ti puna program de drenaj limfatic cu electrozii pe traiectul muscular, ci pe traseul vaselor limfatice...chiar in manualul de utilizare al aparatului sunt niste planse speciale pentru acest program..cu electrozii pe ganglioni!!!am vazut schema cu ochii mei!!! si trebuie benzi speciale, mai mici, care, ce-i drept nu sunt furnizate odata cu aparatul..trebuie facute pe comanda..pt. ganglionii de la glezne, genunchi, brate, incheietura mainii, cot, etc., inclusiv niste saculeti speciali pentru ganglionii de la gat...in termeni medicali, topografia regionala este urmatoarea: occipitali, submaxilari, cervicali, supraclaviculari, mediastinali (intratoracic), axilari, epitrocleeni (regiunea cotului), mezenterici (intrabdominal), iliaci, pelvini, inghinali, poplitei in regiunea posterioara a genunchiului.
cat priveste numarul de electrozi, iti spun sigur ca cei 24 electrozi, maximul unui aparat de ultima generatie de electro nu-ti ajung pt cati ganglioni sunt in corpul uman, serios...in ceea ce priveste marimea electrozilor..ganglionii limfatici sunt formatiuni ovalare, cu dimensiuni cuprinse intre 5 mm si 1 cm, depusi pe traiectul vaselor limfatice, asa ca..as zice eu, marimea nu prea conteaza in acest caz, doar calitatea aparatelor, da...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

aa, inca ceva...e necesar ca drenajul limfatic sa fie insotit de o stimulare musculara, fie ea electrica, "la sala", sau de orice fel...pentru ca circulatia limfatica functioneaza pusa în miscare de contractiile muschilor scheletici..activitatea fizica amelioreaza drenajul substantelor nocive, favorizand revarsarea finala a limfei în circulatia venoasa..e ca o reactie in lant...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

am mai gasit ceva in "formula as" pt. cei interesati..un tratament pe baza de plante, cu efect remarcabil de eliminare a toxinelor acumulate in limfa si de intarire a sistemului imunitar: "Cumparati radacina de brusture, dragaica, galbenele, soc si rostopasca, cateva ramurele de tuia, pe care le spalati, le maruntiti si le uscati la temperatura camerei. Luati aceste plante (in afara de brusture) si amestecati-le cat mai omogen. Puneti la fiert 1,250 l apa, in care adaugati o lingura de brusture. Dupa ce a fiert timp de 10 minute, se adauga doua linguri din amestecul de plante, se acopera vasul si se ia de pe foc. Cantitatea de ceai rezultata se bea in decursul unei zile, dupa fiecare masa. Pe langa acest ceai, se recomanda cate o capsula de Echinacea si 15 picaturi de tinctura de propolis amestecata cu putina miere. Alimentatia trebuie sa fie bogata in legume si fructe proaspete. Eliminati grasimile de origine animala, inclusiv untul, carnea de porc, mezelurile, painea alba si reduceti pe cat posibil produsele lactate (in primul rand laptele), pentru ca produce mult mucus, care intarzie eliminarea toxinelor din limfa. In limita suportabilitatii, condimentati mancarurile cu usturoi, care are un efect de eliminare a toxinelor. Pentru dinamizarea limfei, se recomanda zilnic, timp de 5-10 minute, exercitii de periere a pielii cu o perie de haine cu par natural, prin miscari de jos in sus (sensul circulatiei venoase), insistand asupra zonelor nodulare (gat, axile, piept si genunchi). Dupa primele 2-3 saptamani de tratament vor incepe sa apara efectele benefice."

e cam complicat,stiu, mai ales pentru persoanlele care nu au timp, personal, gasesc prima varianta, a drenajului prin electro, mult mai simpla...

Mergi la inceput