Calcularea varstei sarcinii...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Dupa un calculator care am eu scrie asa:


CALCUL OBSTETRICAL

REZULTATE
Data curenta: 01.03.2006
Prima zi a sarcinii: 20.01.2006
Inceputul celui de-al II-lea trimestru: 14.04.2006
Inceputul celui de-al III-lea trimestru: 04.08.2006
Data stabilizarii sarcinii (*): 04.08.2006
Perioada cea mai probabila a nasterii: 06.10.2006 10.11.2006
Sarcina īmplineste azi: 5 saptamāni si 5 zile.
Sarcina mai dureaza: 34 saptamāni si 4 zile.
Data cea mai probabila a nasterii: 27.10.2006
Numarul zilei curente de sarcina: 39
Numarul zilelor pāna la nastere: 241
Zodia copilului: Scorpion


Deci ai 5 sapt si 5 zile azi.E sarcina mica sa se vada ceva.Eu exact la aceasta varsta a sarcini am facut echo transvaginala si nu sa vazut nimic.Am facut analiza de sange care a aratat varsta sarcini in saptamani.Am mers dupa aia la 7 sapt si 2-3 zile si sa vazut inimioara.
Sarcina usoara si curaj va fi totul bine





Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Laureta, multumesc, dar mai calculeaza, te rog, o data, ca prima zi a sarcinii nu are cum sa fie 20.01.2006, daca prima zi al ultimului ciclu a fost 29.01.2006. Astept sa vad cat iese acum. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Zina, mie doctorul mi-a zis ca sunt insarcinata cand aveam cam 4 saptamani si cateva zile. Se vedea la ecograf, dar doar sacul embrionar. Oricum, asa a fost. Acum sunt in 34 sapt. insarcinata. Sarcina usoara!!

Cosmina 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Poti calcula si la adresa asta:

http://healthlink.mcw.edu/article/923526833.html



Cosmina 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

La mine bebe s-a vazut la ecograf la 6saptamani si cateva zile..la eco abdominala nu transvaginala si nici nu era un ecograf performant!
Eu zic sa mai mergi peste o saptamana, incearca la alt dr!Oricum nu ai motive sa te nelinistesti daca ai atatea teste pozitive!Sarcina usoara!
io 31+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

quote:
Originally posted by Zina

Laureta, multumesc, dar mai calculeaza, te rog, o data, ca prima zi a sarcinii nu are cum sa fie 20.01.2006, daca prima zi al ultimului ciclu a fost 29.01.2006. Astept sa vad cat iese acum. Merci



Am calculat asa fiind ca asa ai scris la primul mesaj ca ai avut UM pe 20 ian.Alt calcul cu UM 29 ianuarie iese asa:


CALCUL OBSTETRICAL

REZULTATE
Data curenta: 02.03.2006
Prima zi a sarcinii: 29.01.2006
Inceputul celui de-al II-lea trimestru: 23.04.2006
Inceputul celui de-al III-lea trimestru: 13.08.2006
Data stabilizarii sarcinii (*): 13.08.2006
Perioada cea mai probabila a nasterii: 15.10.2006 19.11.2006
Sarcina īmplineste azi: 4 saptamāni si 4 zile.
Sarcina mai dureaza: 35 saptamāni si 5 zile.
Data cea mai probabila a nasterii: 05.11.2006
Numarul zilei curente de sarcina: 31
Numarul zilelor pāna la nastere: 249
Zodia copilului: Scorpion





Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

la mine sarcina s-a vazut la 5 sapt si 4 zile!si s-a vazut bine de tot!era ditamai punctul!:)))))

RAALUCUTZA28+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Ralucuta, la 5 sapt si 4 zile s-a vazut si embrionul, sau numai sacul embrionar? La mine la 5 saptamani s-a vazut numai sacul. Zina, stai mai calma. La 5 saptamini sarcina poate de fapt sa fie mai mica din cauza unei ovulatii mai tarzii. Mai fa un eco la 6 saptamani si ceva si atunci te lamuresti mai bine. Eu voi mai face un eco la aproape 7 saptamani sa ma linistesc ca in afara de sacul gestational este si embrionul acolo. Si ca sa iti raspunsd si la o alta intrebare a ta din alt topic, eu iau de la sarcina anterioara pe care am pierdut-o in decembrie materna, acid folic si ulei de peste, pe care momentan l-am intrerupt ca erau prea multe pastile pe langa tratamentul care il am acum ptr sustinerea sarcinii cu magneB6, utrogestan, pregnil, aspenter. Luam si 6 pastile odata, asa ca am incercat sa nu pastrez decat strictul necesar, dar la vitamine nu am renuntat. Si dr meu mi-a spus ca e foarte bine ca iau vitamine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sauciuc spune:

testul mea iesit pozitiv si sunt foarte fericita vinerea viitoare pe data de 9 mai o sami faca dr. eco. Sper sa fie bine

Mergi la inceput