Datini si obiceiuri romanesti ... si nu numai

Datini si obiceiuri romanesti ... si nu numai | Autor: geba2001

Link direct la acest mesaj

Maine sunt mosii de primavara (sambata mortilor). Stiu ca se da de pomana, ar nu stiu ce si cum. Ieri am aflat ca nu e bine sa speli inainte de a da placinte de pomana (cica dai zoaie la morti). Eu sunt din Bacau si stiu ca e vorba "cate bordeie, atatea obiceie".
Mi-ar placea sa discutam despre datini, despre sarbatori si ce se obisnuieste sa se faca...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geba2001 spune:

Azi sunt Mosii de iarna - scuze pt eroare. Se da pomana pt mortii nostri "bucate si o cana sau un pahar de sticla, printre rude si vecini". Iar daca astazi spargeti ceva, sa nu va para rau, ca stramosii nostri dacii spargeau oale de lut in timpul ceremoniilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Pai duminica e "lasata secului" si se duc finii la nasi sa le ierte pacatele. Si trebuie sa te duci cu plocon, nu asa...Noi avem nasi tineri, ca si noi, si nu prea tin ei cont de obiceiuri, insa noua ne face placere sa ne ducem la ei. Aaa, si vor veni si finii nostrii la noi, abia astept, inca un motiv in plus de party.

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Daca imi aduc bine aminte primele 8 zile ale lunii martie sunt "babele". Iti alegi o zi intre cele 8 zile si asa cum va fi vremea in ziua respectiva iti va merge tot anul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geba2001 spune:

unii spun ca primele opt, altii ca primele noua...

eu sunt nascuta pe si in fiecare an imi aleg baba pe 9 martie.
si, aproape in fiecare an, cam dupa 9 imi dau seama ca a fost baba mea si ma gandesc cum mi-a fost in acea zi...

Un martisor care sa va poarte noroc tot anul de la Geta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

nimeni nu face pregatiri pe duminica, pt lasatul de sec de branza?vreau si io idei de meniuri si credeam ca aveti voi ceva mai multe ca mine

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

a venit PRIMAVARAAAAA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

eu am petrecut multe vacante la tara la bunici si am ramas in minte cu datinile strabune, cand m-am maritat soacra mea a zis ca sunt de la tara eu nascuta in Bucuresti, ea saraca nu stia nici ca trebuie candela aprinsa Duminica.Eu stiu ca daca faci pomana nu trebuie sa speli sa nu dai mortilor laturi, ca sunt babele pana pe 8, si ca baba trebuie sa-ti alegi o femeie vaduva( cum este ea buna, rea urata, frumoasa)asa va fi si ziua respectiva.

Mergi la inceput