Administrator bloc - de unde?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriella spune:

Mihaela, asa e, un administrator trebuie sa aiba un certificat din care sa rezulte ca a absolvit cursurile pt. administrator. Eu administrez blocul in care locuiesc. Si eu am facut cursul, iar la sfarsit am dat un examen scris la primarie, iar primaria ma are in evidenta, iar cand un administrator din zona in care locuiesc renunta la administrarea unui bloc, ma suna cei de la primarie si ma intreaba daca vreau sa preiau respectivul bloc. Cel mai bine e sa mergi la primaria de care apartii si sa-ti dea ei lista administratorilor atestati si care lociesc la tine in zona . un adiministrator trebuie sa prezinte o garantie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriella spune:

Apropo, nu-mi vine sa cred ce sumu fabuloase cer administratorii de care vorbiti, eu iau 600.000lei vechi pe luna, si vreau sa zic ca eu fac singura tot. ...adica lista de cheltuieli, incasez banii, platesc furnizorii,citesc apometre convoc sedinte etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Ce draguta esti Adriella . E o suma uriasa cat cerea ala dar sincer niciodata nu m-am gandit sa dau 600,000 lei - mi-ar fi rusine... practic e o suma prea mica, e ridicol de mica, cred ca trebuie sa mai maresti tariful . Sarcinile lui nici nu sunt asa de mari ca toata lumea are contract individual de gaze, apa. El trebuie sa faca ctr cu rebu si sa plateasca facturile comune de lift, lumina, curatenie etc.
Multumesc pentru indicatii, o sa sun la primarie. daca totusi cunoasteti si puteti recomanda un administrator in bucuresti, va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

apropos de administratori, portari (care, la noi, am impresia ca iau cam 2 mil. pe luna), presedinti...

...ce se poate face daca presedintele, fara a intreba pe nimeni, fara a face sedinta de bloc..decide sa puna faianta in holul de la intrare si gresie, tot in holul de la intrare si pe toata portiunea parterului??? Si noi, nici macar nu am fost intrebati?
faianta au inceput s-o puna deja - desi, nimeni nu a stiut nimic (vom fi buni de plata), gresia - inca nu stiu sigur, dar, se pare ca nu a apucat s-o ia...sa ne mobilizam intr-o strangere de semnaturi??? pana nu afiseaza lista cu cheltuielile pt ianuarie? (si din nou, sa fim buni de plata??)

io cred ca stau intr-un bloc de prosti...(mai putin io )...nimeni nu zice nimic....


No more kinky stuff! Soon to be a married woman!

Krelia...viitoare printzesita
26 august 2006
"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

Administratorul de la blocul huzbandului primeste 4.500.000 ROL.


Freia si Alexa


Intram in legalitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

administrator 2.600.000 (40 apartamente) - firma de conta pt asociatii
cenzorul 1.000.000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Nicoleta&Freia - sunt angajati ai unei firme de administratori sau sunt PFA-uri? Nu doresc sa mai preia o scara de bloc? Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepenash spune:

In blocul in care locuiesc administratorul este platit cu 3 mil. pe luna. Presedintele si cenzorul nu primesc nimic.
Krelia, in principiu, ar fi trebuit ca presedintele sa aibe macar aprobarea membrilor Comitetului Asociatiei de Proprietari pentru trece la montarea faiantei si a gresiei. Trebuie sa discuti cu administratorul si sa vezi daca a avut loc vreo adunare a Comitetului in care sa se fi luat o astfel de decizie. Ca idee, la noi in bloc, reparatiile, imbunatatirile, montarea contoarelor de apa/gaze/caldura se efectueaza in lunile de vara, cand facturile sunt ceva mai usor de suportat pentru majoritatea locatarilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

vechea administratora (locatara cu noi) ne-a dat o gaura de vreo 400 milioane acum judecandu-ne cu ea, asa ca am luat unul neutru, o firma de administratie blocuri - taie factura , toate alea, eu fiind cenzorul si verificand actele si modul de calcul, acum deh suflam si-n iaurt
desi nu mai locuiesc acolo, o fac pt ai mei care continua sa locuiasca acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

NicoletaB - da-mi si mie te rog mult un nr de telefon de la firma de administratori. am cautat pe google si nu am gasit decat anunturi ale persoanelor fizice dar nerecomandate de cineva nu am incredere.

Mergi la inceput