Nasterea in Franta

Nasterea in Franta | Autor: Corina

Link direct la acest mesaj

Hai sa va povestesc si eu cum am nascut la maternitatea din Beauvais-Franta.
In primul rind Anna nu a venit la termen(11 august 2002), asa ca timp de 5 zile , in fiecare zi faceam drumul pina la maternitate pentru monitoring.
In a cincea zi,moasa s-a decis sa imi puna un gel cu hormoni, care se pare ca declanseaza nasterea( asta o spun ei, la mine nu a declansat nimic!).Mi-au pus gelul si m-au internat in spital, a doua zi urmind sa imi declanseze nasterea daca peste noapte nu se intimpla nimic.
A doua zi dimineata,surpriza:eu aveam febra,asa ca au inceput cu teste de singe si urina ca sa vada de unde vine febra,mi-au pus perfuzie cu antibiotic si m-au coborit in sala de nasteri.Din cauza febrei cea mica isi accelera ritmul cardiac, iar dupa fiecare contractie aproape ca nu mai avea ritm cardiac.Intre timp contrctiile erau din ce in ce mai lungi si dese ,dar eu nu aveam dilatatie decit 2 cm.Pina la urma au decis cezariana in urgenta, m-au adormit (din cauza infectiei nu mi-au putut face epidurala),iar cin m-am trezit sotul meu era linga mine ,mi-a spus ca avem o dolofana de 4.270kg si 55 cm.
Ceea ce s-a intimplat in sala de operatii am aflat abia la iesirea din spital cind mi-au dat carnetul de sanatate al Annei.A avut scor apgar 5 la un minut de viata ,abia la 5 min i-au dat 9.De ce?
Au scos-o foarte greu, avea capul intors si au trebuit sa o resusciteze.5 minute de masaj cardiac si respiratie asistata.
Ceea ce ma enerveaza este faptul ca in maternitate nu ne-a spus nimeni ce s-a intimplat, doar ca au gasit un streptococ B in lichidul amniotic si pentru asta ne-au dat antibiotic la amindoua.A trebuit sa incep sa caut pe internet articole despre cazuri ca al meu, am intrebat medicul ginecolog,dar toata lumea spune "nu va faceti probleme, e o manevra curenta, nu e grav".Si totusi,de ce ni s-a ascuns ceea ce s-a intimplat?
Cam asta ar fi, cea mica este bine acum, creste si e o scumpa.
Eu m-am refacut repede,nu am avut dureri deloc dupa operatie (nu stiu cu ce m-au anesteziat dar nu am simtit deloc operatia).Am fost singura in camera,cu baie si wc,televizor si tot confortul.Din punctul asta de vedere nu ma pot plinge.
Cam asta ar fi povestea nasterii Annei pe 17 august 2002.


corina & anna cea mica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Sa va traiasca printesa, Corina. V-ati chinuit dar a meritat. Inca o data felicitari si mult noroc Annei.

Florentina

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


Buna, Corina!

Ce ma mira pe mine, este ca tu nu ai facut analiza streptococului B inainte de a ajunge la maternitate. De ce? Asta se face in mod sistematic. Medicul tau ginecolog nu ti-a prescris-o?


O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Medicul meu ginecolog are cabinet in oras,nu lucreaza in spital ,de aceea ultimele doua consultatii pentru luna 8 si 9 le-am facut la spital cu moasa.Moasa mi-a prescris analize de singe pentru glicemie,toxoplasmoza,plachete pt anestezia peridurala si cam atit.

corina & anna cea mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


Ce moasa timpita !!!


O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


Oricum, pentru urmatorii stii ce ai de facut !


Traiasca
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papy spune:

draga corina,sa stii ca noi doua am nascut in aceeasi zi..nici eu nu am nascut la termen,si mie mi-au pus gelul acela numai ca la mine si-a facut efectul si am nascut cu eppidurala....oricum important e ca o sa serbam zilele fetelor in acelasi timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

draga papy, a mea s-a nascut la 15:05,a ta?

corina & anna cea mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papy spune:

a mea s-a nascut la 2 20 dimineata....dar este fusul orar si nu stiu diferenta :franta-canada....

Mergi la inceput