Gomboti- reteta

Gomboti- reteta | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

sau galuste de cartofi cu prune. iarna prune din compot, gem, branza.....cum se fac? am o poftaaaaa, din copilarie ramasa
merci
lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Dorsilia, incearca www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=8491&st=0" target="_blank">aici!
Sper sa-ti iasa!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Sunt super buni...gombotii sunt desertul meu preferat, mai ales vara cand pot sa ii fac cu prune adevarate!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Reteta mea, de post, din care i-am dat si lui Serbanica:

Fierbi cativa cartofi in coaja. Dupa ce sunt fierti, ii cureti, ii zdrobesti bine in castron si pui faina, atata cat sa iasa un aluat pufos. ca sa poti modela cu mana gombotul poti sa ai la indemana faina sa mai pui pe maini.

Prunele, mici le scobesti si pui zahar si scortisoara inauntru. Daca sunt mari, folosesti cate o jumatate de pruna, dar taiata de-a latul, nu de-a lungul ca sa poti pune in ea zahar si scortzisoara.

Iei putin aluat cu mana si faci o bila in podul palmei. O turtesti si indesi in ea pruna si incerci sa o acoperi cu aluat, uniform.

Am uitat sa zic de oala cu apa, pe care o ai pregatita, cu apa clocotind. Dai focul incet si pui gombotii in apa si cand se ridica la suprafata, mai stai un pic si sunt gata.

Separat, iar tre sa ai pregatita o tigaie in care ai pus un pic de ulei, pesmet si l-au calit un pic de tot. Doar la sfarsit pui un pic de zahar in pesmetul gata calit si vanilie.

Cum scoti cate 2-3-4 gomboti de la fiert ii dai prin pesmet si-i pui pe un platou.

Pofta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Draga Lia,

Vin si eu cu o reteta verificata (am facut-o toata vara trecuta), de pe DC, sorry nu mai stiu a cui este, dar merita o si un , pt ca nu mi s-au desprins niciodata la fierbere si mi-au iesit mereu delicioase :

Ingrediente

circa 400 g cartofi fainosi
2 linguri de ulei
o priza de sare
1 ou mare
30 g faina
70 g gris

(eu am mai adaugat si coaja rasa de lamaie / portocala la aluat si 1, 2 pliculete de zahar vanilat)
(ATENTIE: eu fac mereu cantitate dubla pt ca ies prea putine cu cantitatea data!)

Mod de preparare

Cartofii se fierb in coaja,se scurg de apa,se curata si se zdrobesc fierbinti,apoi se amesteca cu 2 linguri de ulei.

Cand amestecul e rece se adauga sarea,oul,faina si grisul.trebuie sa se obtina un aluat mai moale.

Se presara planseta cu faina si se intinde aluatul cu sucitorul in foaie de max.1 cm grosime. Se taie patrate,iar in mijlocul fiecarui patrat se pune o pruna mai mica(sau caisa,sau o lingurita de magiun de prune,sau ce vreti voi) (eu puneam favorita mea - piersica. Se formeaza bile cu mana trecuta prin faina.

Se pun in apa clocotita si se fierb (eu le-am tinut pana au iesit la suprafata).

Intr-o tigaie se topesc 2 linguri de unt la care se adauga 4,5 linguri de pesmet si 2 linguri de zahar. Se rumeneste pesmetul si se dau galustele fierbinti (!!) prin el apoi se pot pudra cu scortisoara.

Se servesc calzi.

Se mai poate face si un sos de fructe la ele. (pasezi 500, 700 g de capsuni sau zmeura, amesteci cu putin zahar)

Deliclios!!!

Succes si pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

multumesc tare mult. Nu de mult am incercat si eu o reteta din cartea lui Didi Balmez si mi-a iesit un aluat cleios rau, mi s-a lipit de maini in ultimul hal, am tot folosit faina ca sa ma descurc cumva, pana la urma au iesit prea fainosi la gust, deci deloc pe placul meu, ....sper sa reusesc mai bine insa chiar nu stiu de ce mi-a iesit cleios aluatul ca am respectat reteta din cartea de bucate: 1 kg cartofi fierti in coaja si zdrobiti, un ou intreg si un galbenus, faina 80 gr, un pic de sare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lia, pai iti iesi cleios aluatul din cauza fainii prea putine. uita-te la proportia data de tine: la 1kg da cartofi 80 g de faina e nimic. in reteta Angelinei sunt 100g faina+gris la 400g cartofi si asta mi se pare proportia corecta. eu nu masor niciodata faina, ci fac cum spune Roxa de Cluj, adica faina cat cuprinde - mai ales ca si cartofii sunt diferiti, unii cu mai mult amidon, altii cu mai putin. bafta, sa iti iasa de data asta!

Roxana

Mergi la inceput