Ciuperci

Ciuperci | Autor: pisoi_turbat

Link direct la acest mesaj

OK, hai sa spun o reteta super simpla si rapida, nu mai vb de gustoasa:

CIUPERCI in vas Yena
Ingrediente si cantitati:
- 500g ciuperci intregi, mai marisoare
- 3 catei de usturoi
- ulei de masline sau unt
- sare, piper, marar
(pentru aceste cantitati ies 2 portii mari de ciuperci)
Mod de preparare:
Se curata ciupercile de pielita, pisiorus si partea maro, repede ca sa nu apuce sa se invinetesca, se taie in 4 sau in 8 (dupa cum va plac, mai mari sau mai mici), se pun in vasul Yena (aflat la temperatura camerei). Se adauga 1/3 dintr-un pachet de unt (sau ulei de masline, care se toarna peste toate ciupercile), sare si piper dupa gust.
Se pune capacul si se aseaza direct pe aragaz, la foc potrivit!
Se lasa 20 min, fara sa ridicati capacul, nu aveti nici un motiv!
Inchideti ochiul si presarati peste ciuperci mararul usturoiul taiate foarte fin, puneti capacul vasului peste acesta si lasati mancarea sa "se aseze" vreo 10 min!

Delicios!

Se serveste ca si garnitura la un pui cu lamaie si un vin alb, sec/ demisec!

POfta buna si spuneti-mi ca v-a placut!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

pisoi (bre de ce esti turbat?) reteta pare superok, dar io am o singura pb: nu-mi vine sa pun vasul de yena direct pe okiul de la aragaz...mi-e frica sa nu se sparga...adica e el rezistent termic, dar chiar asa??? Io am o amika la care i-a crapat vasul de yena pe aragaz si de atunci, am o obsesie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_turbat spune:

Stiu!!!
Si socrela mea a patit la fel si ii este frica!
Nu mai spun de sotz, care a auzit de la mama lui, socrela mea, ca se sparge vasul si de fiecare data ma atentioneaza!!!!

UFF, ce sa zic?
eu aveam un vas mai vechi si, nestiind ca nu se pune direct pe aragaz, am comis-o!! Si n-a avut nici pe draq! hihii
de atunci, le spun tuturor chestia asta! Ce sa zic? de 6 ani de zile numai pe ochi il pun si nu s-a intamplat nimic! Si la fel am procedat si cu vasele Yena nou cumparate, direct in botezul focului!

Cred, de asemenea, ca vasul trebuie sa fie la temperatura camerei cand il pui pe foc! Inca ceva, nu stiu daca are vreo importanta, dupa ce-l pun pe aragaz, dau drumul la foc!

Incearca nu are ce sa se intample! Decat, cel mult, sa crape vasul! Si nu-i pacat de vas, cat de ciuperci!


Pup si bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

mey fetelor aveti mar egrij amie mi-a pleznit un vas de iena in fat am-am ....era sa lesin...bine ca nu a sarit pe fata...dar tot m-a taiat la picior.. nu rau dar...l-am scos de la cuptor si l-am pus pe blat care era un pic umed cared ca era vreo picatura de apa rece....si pur si simplu a bubuit...asa ca aveti grija...eu una nu l-as pune pe aragaz direct , mai bine la cuptor...

Adriana si bb Cezarica 23 Aprilie 2005

Cezar,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Se gaseste in magazine ceva special ce se pune pe ochiul aragazului,apoi vasul de yena.Am intrebat pentru ca am vazut un ibric de yena si mi sa spus ca daca folosesti chestia aia cu pateste nimic ibricul.(sper ca m-ati inteles)


Catutza si Bianca-Maria (2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_turbat spune:


Si, mai aveti o posibilitate!

o tabla de aluminiu. o puneti pe foc odata cu vasul si dati drumul la foc; astfel, se va incalzi odata cu vasul!

Problema s-ar putea sa fie cea enuntata mai sus: ca vasul sa nu pateasca nimic pe ochi, ci cand o luati de pe foc si o puneti pe tocator!

Eu o iau de pe foc si o pun pe un tocator invelit in prosop. Si nu are nimic!

Va pup, astept si alte retele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_turbat spune:

Alta reteta, super gustoasa, la fel de usoara:


CIUPERCI CU SOS SPECIAL DE USTUROI

Sosul: maioneza facuta in casa, dintr-un ou, la care se adauga lamaie doar cat sa o deschida la culoare, dar sa nu-i dea gust acrisor! Se adauga oregano, marar fin tocat, 1 catel mare de usturoi bine pisat, sare dupa gust. se aseaza intr-un bol.

Ciupercile: 8 ciuperci potrivite se curata de coaja, pisioruse si partea maro. se taie in 4 sau 6. se pun intr-un bol separat.

Se servesc crude, cu sos peste ele!

Si.... SUNT DELICIOSE!

PS. se mai poate folosi fasole pastai, fiarta n sare si scursa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Ce ziceti de ciuperci cu cascaval la gratar?

se curata ciupercile s epun pe gratar si se rade cascaval in locul lasat de piciorul...si daca puneti si putin cili sunt foarte gustoase!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Ce ziceti de ciuperci cu cascaval la gratar?

se curata ciupercile s epun pe gratar si se rade cascaval in locul lasat de piciorul...si daca puneti si putin cili sunt foarte gustoase!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

De ce curati ciupercile in halul asta?

Daca le speli doar bine si curati capatul cu pamant al piciorusului mie mi se pare suficient suficient.

Eu am incercat sa le gatesc in toate felurile: de la mancarica, cam ca a ta, cu sos alb, cu sos roze, in clatite, in sos de friptura, in combinatie cu cartofi, crude in salata, crude cu sos blue cheese, dar cele mai bune mi se par la cuptor cu branza cu mucegai in fiecare palariuta.

Au un gust absolut incredibil, combinatia dintre branza grasa si cu gust pregnant si ciuperca destul de fada, miamiiiii!!!!

Si cand te gandesti ca tocmai am luat ieri ciupercute!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_turbat spune:

[quote]Originally posted by cristiama

.... dar cele mai bune mi se par la cuptor cu branza cu mucegai in fiecare palariuta.


Pai, mama draga, acu' spui????
dupa ce am mancat deja kilu' de ciuperci?

hai, ca incerc si eu cu mucegai!

pup

Mergi la inceput