rana pe col scoasa prin operatie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

eu cand am facut anul trecut m-a dat acolo cu un spray si nu am simtit nimic

luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Prietena mea va trebui sa faca o cauterizare pentru rana pe col.est programata la sfarsitul lunii dar nu am inteles de ce atunci cand a intrebat cat costa i-a spus:60 lei sau 250 lei.In functie de ce au aceste 2 preturi?Ca 600 mii inteleg dar cand e nevoie sa faci de 2milioane jumate?
Exista 2 tipuri de cauterizari?
Sau un pret e pentru situatii simple si celalalt pentru chestii mai complicate?
Va rog nu radeti de noi!
Daca stiti careva spuneti-ne si noua ,ca de ajuns oricum va a junge acolo dar poate va trebui sa stie exact ce cere de 60 sau de 250 lei.?
Multumesc mult!

Monikka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanina-nica spune:

LUNA-eu am patit la fel ca si tine m-am dus la un control si aveam C2 aveam 29 ani,m-au cauterizat,si dupa 2 saptamani ma-u sunat sa ma duc din nou,aveam c3 si trebuia sa ma operez,(conizare),am facut-o dar pa masa de operatie facusem hemoragie si m-au inchis,asa ca in 2 saptamani din nou,alta conizare,vroiau sa fie siguri ca m.-au curatat,de data sceasta a iesit totul ok,
la cauterizare anestezie locala,la prima conizare anestezie totala,si la a 2 cponizare de la brau in jos.
CAND am intrebat cum e cu anesteziile mi-au raspuns ca anestezistul decide cum si ce.
IN fine ultima operatie am avut-o in NOIEMRIE si in FEBRUARIE am ramas insarcinata si am dus sarcina fara probleme pana la capat.(cu un piculet de col)
Acum am un printisor frumos frumos.
Asa ca nu te speria dar nici nu neglija,si o sa vezi ca o sa fie totul bine.
MULTA SANATATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

quote:
Initial creeata de lunna27

De aseara de cand am fost la medic sunt efectiv inebunita .Acum un an am cauterizat o rana pe col dar dr respectiv nu o facuse bine pt ca apoi am vazut ca mai aveam ceva (facusem din nou videocalposcopie).Am urmat tratament si am crezut ca totul e bine timp mai bine de un an pana aseara cand am fost la alt medic si mi-a zis ca am facut rau ca am cauterizat(ea nu era de acord cu acest lucru)Acum am din nou rana ,examenul citologic e C2 inflamator iar ea mi-a recomandat ca rana trebuie scoasa prin operatie ca nu stie cat este de adanca,deci mi-a zis ca v-a extirpa in forma de trunchi de con cu varful in interior.Zice ca in timp aceasta rana poate duce chiar la cancer de col,nu acum ci poate peste cativa ani,ca sunt inca tanara si treb sa am grija(am 28 de ani).Sunt inebunita ca nu am auzit pe nimeni care sa fi facut asa ceva,o astfel de operatie si sincer nu ma asteptam la diagnosticul asta ...Daca cineva stie ceva va rog spuneti-mi si mie ,poate ma mai linistesc...multa sanatate

luna


Buna! Stai linistita nu trebuie sa te panichezi... eu sunt exact in situatia ta, fac 30 de ani pe 21 martie, sunt casatorita, nu am facut nici un avort sau chiuretaj, nu am copii...M-am operat martea trecuta, pe 4 martie, adica am facut conizatie, caci anul trecut am facut o cauterizare si se pare ca mi-a reaparut acea rana...aceste rani in timp devin cancerigene daca nu sunt tratate, in general se scot acele portiuni cu probleme... ma simt foarte bine, DR Maior de la Polizu m-a operat acum(anul trecut m-am dus la Medsana la Dr Pacu, ca am zis ca e mai bine si...degeaba, cred ca trebuia sa-mi faca conizatie de anul trecut din mai...),mi-a iesit CII , inflamatie. Si eu sper ca o sa pot face bebe, imi doresc foarte mult si eu si sotul meu, deja fac 30 de ani... Eu te sfatuiesc sa mergi la Spitalul Polizu, sa intrebi de DR Maior, este un medic foarte bun si cu experienta multa, eu am toata increderea in ea, stiu cazuri in care unele femei nu puteau sa aibe copii si cu ajutorul ei, prin tratamente... au reusit sa ramana insarcinate si sa nasca!!!Eu miercuri merg din nou la control sa vad cum ma prezint, pana acum mi-a zis ca sunt PERFECT, nu sangerez, nu nimic, fac tratament cu antibiotic si ovule ...Mult curaj si sanatate,sa nu mai amani ca nu e bine!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonadragan spune:

Dragele mele, vreau sa va impartasesc bucuria mea in legatura cu o veste minunata pe care am primit-o de la ginecolegul meu (Dr. Stoian Ioan - Gynecoland). Aveam o rana pe col, cu C3 la Papanicolau,cu care ma chianuiam de cca 1 an si de care AM SCAPAT COMPLET!!!! Sa va spun si cum: timp de 1 luna de zile, in fiecare seara mi-am pus tampoane interne (OB) imbibate cu solutie de ALOE FIRST. Si il tineam pana dimineta, dormeam cu el. A facut minuni efectiv! Colposcopia a confirmat faptul ca rana s-a vindecat. Medicului meu nu i-a venit sa creada, dar asta e purul adevar. Deci, incercati cu incredere daca aveti o astfel de problema! Multa sanatate va doresc! :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Regina_21 spune:

Buna seara.Am si eu o problema si sper ca ma puteti ajuta si pe mine.Am fost la 2 medici si amandoi mi-au spus ca am o rana pe col.Problema este ca unul mi-a spus ca trebuie cauterizata...celalalt ca trebuie operata.Voi feteloc la care medic ati continua sa va duceti?Astept raspunsul vostru.Pupici :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Si eu am scapat de rana de pe col tot cu Aloe First.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra2207 spune:

salut...si eu am avut rana pe col iar doctorul mia sugerat cauterizarea.dupa 3 luni am mers la control pentru ca nu fusesem in tara si la colposcopie am vazut ca deja se vindecase,problema ar mai fi ca rana a fost cauzata de papiloma virus acei negi care ies si se extind.acum sunt gravida iar medicul mia spus sa astept pentru ca mi-au iesit din nou dar e bine sa asteptam pentru ca este posibil sa se vindece si sa dispara dupa ce dau nastere..in legatura cu rana de col depinde de cum iese la testul papanicolau,in functie de asta medicul decide cum este mai bine sa faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinaaurel spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Si eu am scapat de rana de pe col tot cu Aloe First.

Caro

fetelor, am citit mesajele voastre despre aloe first....as vrea sa stiu mai multe despre acest tip de tratament, ramona, carolina daca ne puteti da mai multe detalii......adica dupa cum spune ramona ca s-a vindecat cu aloe first.....ar fii fantastic.ce este mai exact, crema spray???sunt sigura ca multe fete vor sa stie mai multe ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, aveti idee daca dupa ce am facut o conizatie din asta acum vreo 10 ani, pot acum naste normal? adica nu va avea de suferit colul in timpul dilatatiei pt. nastere? la asta ma gandesc...

Mergi la inceput