nodulu tari la ceafa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Cu ceva timp in urma am deschis si eu un subiect asemanator.
Am intrebat cred vreo 4 medici.Ideea e ca acesti noduli apar ca urmare a unor afectiuni:raceli,varsat de vant..sau alte cehestii similare.E un mod de aparare a organismului.Sau pot aparea si atunci cand ies dintii,maselutele.
Nu-i masa.
Multi copii au asa ceva pana la varsta pubertatii.Apoi dispar de la sine.
Eu m-am linistit.
Asa ca.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

quote:
Originally posted by korinna

Cu ceva timp in urma am deschis si eu un subiect asemanator.
Am intrebat cred vreo 4 medici.Ideea e ca acesti noduli apar ca urmare a unor afectiuni:raceli,varsat de vant..sau alte cehestii similare.E un mod de aparare a organismului.Sau pot aparea si atunci cand ies dintii,maselutele.
Nu-i masa.
Multi copii au asa ceva pana la varsta pubertatii.Apoi dispar de la sine.
Eu m-am linistit.
Asa ca.......

Corinna

poze cu familionu'




Korinna, m-ai lamurit mai mult decat pediatra. Ieri am fost la ea pentru niste hartii si am intrebat-o de ganglioni pentru a n oara! Raspunsul nu l-am avut. I-am spus ce am citit scris de tine si nu a stiut sa imi explice nimic, a schimbat subiectul. Ma vedeam deja cu o sticla de antibiotic. Singura observatie ba fost ca s-ar putea sa fie racit, desi nu a mai racit de 1 an....?????



ANCA si EMA EMANUEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Mai...eu nu aveam stare cand am descoperit ganglionii.Pur si simplu nu mai dormeam noaptea si ma gandeam la tot ce poate fi mai rau.
Asa ca..intai am mers la medicul de familie.Si mi-a zis ca pana la perioada adolescentei multi copii sunt "ganglionari"....asa se nasc si asta nu inseamna nimik.De cele mai multe ori cres in dimensiune cand apar boli dintr-astea eruptive:varicela..oreion...Dar si daca ies maselute.Mi-a explicat ca organismul cauta sa izoleze microbul pana invata sa se lupte cu el si sa-l elimine.
Ma rog..am plecat acasa lamurita..dar tot cu frica in san.Asa ca am mai mers la alt pediatru...si mi-a zis ca e ..."copil ganglionar"E adevarat ca noi numai ce scapesm de varsatul de vant....
Asa.....neavnd stare....merg cu el sa-l operez de polipi....medicul numai cat l-a vazut...mi-a zis"e plin de ganglioni"..cu aceleasi explicatii:"copil ganglionar".Si mi-a zis ca nu se face nici un tratament...la pubertate se resorb..ori chiar daca nu...asta nu inseamna nimik.Doctorul asta care mi-a dat lamurirea asta,lucreaza si in Romania ,dar si la o clinica din Franta.
Apoi..am mai mers si la Spitalul de Copii.Ai sa razi...la 2 medici.Si acelasi raspuns.
Acum..ce sa zic..ca doar nu s-or fi vorbit intre ei!
Asa ca....m-am linistit.Ganglionii sunt la locul lor...eu dorm linistita noaptea.
Important e sa nu-i apesi...sa nu-i masezi!
Sanatate maxima!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Korina nu pot sa-ti spun cate mi-au trecut in cap in 24 de ore de cand i-am descoperit...mai ales ca erau la cap. Am pe acasa un atlas smecher de anatomie si l-am studiat intens...ERAU GANGLIONI! Mareata descoperire nu m-a linistit iar pediatrii nici atat. Cred ca pana la 14 ani ii voi cunoaste pe toti.

Acum il inscriu la Culcer ca am avut parte de experiente dezastruoase. Un singur medic mi-a zis sa stau linistita, fara explicatii, Eugen Ghinescu, nota 10, din pacate nu mai profeseaza.

O voi intreba si pe Culcer si daca mai gasesc vre-o teorie o postez...

MERCI pentru raspuns si multa sanatate

ANCA si EMA EMANUEL

Mergi la inceput