Sarcina si alimentatia (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Lyly am luat cereale integrale de la fitness nestle, sunt bune cred.Si stiti ce mi-am dat seama? Ca toate alimentele care le mincam erau monti dar prajite in ulei! Si rontaitul intre mese mi-au pus capac.Gata! La noi a aparut in Timisioara iaurt cu 0.1% grasime dar un gust foarte bun, ma tem sa nu fie fals( adica are multe adaosuri).Oricum, vine vara, multe legume, salate!


http://www.snugglepie.com/ezb/336024.png[/img][/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

LYLY EU VIN ORICAND SA ITI SPUN CAT DE NE....SANATOS MANANC!IN ULTIL TIMP MA INDOP DE DULCIURI!PE LANGA MANCARE EVIDENT!DAR LE PAP CA LA 12 ANI CAND NU MA GANDEAM LA SILUETA!

RAALUCUTZA28+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Ufff...si eu tot numai de dulciuri am pofta si nu-mi place deloc,mai ales de cand v-am auzit si pe voi cu diabetul asta...Ultima data cand mi-am luat glicemia o aveam 99,cam mare avand in vedere ca de obicei o aveam 80,dar atunci m-am consolat eu cu gandul ca mancasem multe prajituri cu o zi inainte.Da si acum imi vine sa manac tot multe si mi-e frica...Asa ca am inceput si eu sa-mi controlez dieta putzin,desi (stiti ca eu ma vaitam ca nu am mai luat in greutate...si chiar asa a si fost vo 3-4 saptamani) astazi am atins in sfarsit pragul de 60kg (de la 53).Poate bebe chiar avea nevoie de ceva dulce...

viviana 29w4d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Mie mi-a iesit glicemia 74, asta inseamna ca pot s-o dau inainte cu dulciurile, nu? io 32+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Ama...sigur ca da...norocoas-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

eu nu stiu ce glicemie am!dar la doc imi tot spun alea ca-i totul prea bine!asa ca nu-mi bat capul!

RAALUCUTZA28+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Nu confundati diabetul cu dulciurile...Inainte de a ramane gravida aveam glicemia 82-86. Dar eu nu puteam sa beau cafeaua, ceaiul fara 5 lingurite de zahar. DA, cititi foarte bine 5. Va dati seama ca nimeni nu-mi putea fura din cafea ca era "necomestibila" pt. restul. Dar am ramas insarcinata. Inainte de a stii ca sunt am renuntat la cafea ca imi facea rau, pe urma am sesizat ca si ceaiul pana mi-am dat seama ca de fapt nu mai puteam sa le beau atat de dulci. Iar acum intr-adevar nu mai suport dulcele...dar cat credeti ca am glicemia? Eu care nu am mai mancat ceva dulce poate de la intalnirea cu fetele la pizza hot? sau 2 papanasi cu o picatura de dulceata pe ei? ei bine era 112 ultima data. Asa ca...
Ma rog, este doar un exemplu, sigur chestia cu glicemia si diabetul, este mult mai complexa.

[poze carmina
intalnire burtici
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

carmina stiu si ai dreptate, dar eu doar cautam o scuza sa pot imbalota incontinuare dulciuri! Daca nu mananc ceva dulce,sunt nervoasa toata ziua, iar in primele luni de sarcina nici nu suportam sa vad ciocolata!io 32+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Pup fetele!
Chiar daca nu am mai scris de multicel, sa stiti ca io va citesc mereu...
Am ajuns la venerabila cifra de 6 kg, uffffff...o fi mult, o fi bine, Lyly sa spuna pe ce loc sunt pe listutza

Vroiam sa va intreb ceva: eu nu mai suport ouale fierte si am trecut pe omleta cu multa branza (ca sa impusc 2 iepuri deodata)...facuta la teflon fara ulei sau cu 2 picaturi de ulei de masline...o fi bine, o fi rau?
Eu nu prea mai stiu ce sa pap...legumele nu au nici un gust, fructele la fel si sunt dezamagita ca desi pap putin, pe cantar cresc si cresc...e adevarat ca in ultimele 2 sapt mi-a cresct burtica ff mult, a explodat efectiv si cred ca s-a depus mai mult acolo...
Voi ce mai papati?

Durerea mea cea mai mare din ultimele zile sunt mucenicii, dupa care sunt topita...dar mi-am promis ca nu mananc anul asta, pt ca coca aia si e si mult zahar si se dupune...

Cristina 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Cristina, esti in grafic, adica 5 kilos in primele 20 saptamani plus un kil in urmatoarele 2 sapt. Ti-am mai spus, limitele asa-zis normale ar fi 4-5 kilos in primele 20 sapt. apoi 1 kilos la doua saptamani in urmatoarele 20.
Eu aveam aproape 8 in plus acum 2 zile, dar, de atunci, s-o fi schimbat treaba, caci am mancat mucenici moldovenesti la greu!

Samburica al meu nu suporta dulciurile, asa ca, nu mi-au facut prea bine... Deci, am observat ca dumnealui prefera carnea slaba, legumele si painea. Cam asta-i gama de alimente. Nu-i prea pretentios, nu? Fructele le tolereaza, exclus citrice, lactatele le suporta greu, dulciurile le uraste

Pupici si sa aveti grija de voi si de samburei!

Lacri 27+


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput