FIV - 61

FIV - 61 | Autor: Avalon

Link direct la acest mesaj

Un nou capitol cu mult noroc!

Tinem pumnii fetelor care se pregatesc pt fiv si celor asteapta rezultatele! Veronici, Alieene, Luci Miru, Pis Veronici, in ziua 8 aveai 6 foliculi, eu cred ca mai au timp sa mai apara si altii!

Bine ai venit Alice! Gina te-a lamurit foarte bine. Cand vrei sa faci fiv? Eu cred ca ai sanse foarte mari datorita varstei si analizelor... Si de ce nu, poate reusesti natural, eu asa iti doresc!

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luli spune:

alice bine ai venit printre noi si sa fie cu succes.
Pentru spermograma depinde de lab unde o faceti: la unele intre 2 si 4 zile la altele intre 3 si 5 zile.
Insa, tigara cat mai putina, alcool idem, cafea de asemenea fara abuz.
Inainte de recoltare nu tb sa se spele si nu tb sa faca pishu cu cel putin o ora inainte.
Ce anume v-a determinat sa faceti FIV? Totusi spermograma nu e de speriat de rea si tu mai ai o trompa buna.
Inainte ati mai incercat si ceva inseminari sau treceti direct la FIV?
De cat timp incercati sa aveti un bb?

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Buna ziua.
Azi am luat si eu analiza pe care am facut-o,adica FSH-ul care acum este de 11,384.Valoarea normala este intre 2-10.Acum este mai bine decit anul trecut cind am facut FIV-ul,datorita medic. DIANE 35 pe care le-am luat consider eu.
Incep sa am emotii,mai am o saptamina si incep tratamentul.

KLA sint alaturi de tine .

Va doresc o saptamina buna si sa auzim numai vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2c spune:

Va multumesc din suflet pentru incurajari!Primul bebe l-am pierdut la 2 luni. Cauze? pot fi multiple. Asa mi-au spus. Stiti cumva la ce valoare a spermogramei este nevoie de ICSI? Sau care sunt conditiile? Mi-ati spus ca la doua incercare de fiv. se plateste doar 1100 euro. De ce? Se plateste cred si tratamentul,nu? Va rog sa nu va suparati ca va adresez atatea intrebari dar am incredere deoarece voi sunteti mai vechi si aveti mai multa experienta. Si pin raul in fata, la a treia incercare de fiv stie cineva cat se plateste? Tot 1100 euro?+ tratament?(25 mil)De ce spuneti ca spermograma sotului nu e de speriat? Nu am facut inseminari deloc. Sunt sanse? Cam cat este o inseminare? Am facut a doua spermograma si maine avem rezultatul. Apoi mergem la doctor si vedem ce ne spune. Tratamentul este dat de dr. care este prieten cu Marinescu.Va mai scriu maine sa va spun ce am facut cu spermograma. Va multumesc din suflet pentru rabdarea aratata si pentru prietenia voastra! Va pup dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Alice da la a doua incercare platesti bineinteles si tratamentul si la a treia incercare tot 1100 plus tratamentul.
Apropo nu ne deranzeji deloc,daca putem sa te ajutam cu un sfat ,ne face placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

alice2c spermograma sotului tau chiar e bunicica tinand cont ca nr lor este aproape de limitele normale (normal tb sa fie intre 20 - 40mil/ml). Nu ar tb. sa fie cazul de ICSI la voi.
E posibil sa reusesti la inseminari e posibil sa nu, tb sa iei ambele variante in calcul insa si mai mult tb sa gandesti pozitiv.
E adevarat ca pot fi multiple cauzele insa ceva analize (ma refer si la cele mai putin uzuale) ai facut?
Majoritatea medicilor rutinati de meseria lor (ma refer in special la cei din provincie) spun ca o persoana tb sa se investigheze mai amanuntit abia dupa ce pierde cel putin 4 sarcini. Mie cand mi-a spus unul asa m-am abtinut sa nu-l s... intre obloane insa i-am spus ca nu sunt eu acea persoana.
Cum se numeste medicul care ti-a facut trimiterea la Marinescu?
Cum a iesit a ultima spermograma?
A si inca ceva: tratamentul e putin spus 25 mil. Depinde cu ce ti se va da sa faci stimulare ptr FIv in cazul in care ve-ti face. Numai Dipherelin-ul este in jur de 6 mil 9depinde de la ce farm. il iei) si restul tratam depinde de tipul lui (menogon, puregon sau gonal) si de dozare (care se face in fct de cum vei raspunde la stimulare - poate fi in doza mai mica sau mai mare). La toate astea mai adauga si pregnyl-ul si daca nu esti din Bucuresti costul manoperei pentru injectii si banii de drum pentru fiecare vizita in Bucuresti la monitorizare.

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Alice2c asa cum zice si Luli tratamentul pentru FIV poate fi si mai scump. Pe mine m-a costat in jur de 42.000.000 lei. La clinica unde am facut eu FIV, daca erau peste 20 mil/ml se facea FIV simplu, asa mi s-a spus (si noi FIV simplu am facut).

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Vineri fac punctia !!!!! Azi am facut echo,mi-a gasit 7 foliculi dar am vorbit si cu doctorita embriolog si mi-a spus ca nu toti foliculii pot fi ovocite,pt.ca la echo si micile chisturi pot arata ca foliculii,m-a cam dezumflat drept sa spun....

http://photos.yahoo.com/verocika2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Veronici hai - ai sa vezi ca va fi bine


Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

VERONICI-totul va iesi ok cu ajutorul lui DUMNEZEU!

eu sunt socata cu ce a patit ANDREEAC de cand am citit sunt cu ochii in lacrimi....

am facut si eu ieri alta BHCG si a crescut putin....semn rau!maine dimineata o repet....

ILIUTA-ce faci?
va doresc tot binele din lume!si multi pupici pt toate!

"cand o persoana are un vis tot universul conspira pentru ca acest vis sa devina realitate"-Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

kla nu e bine, cand te-a programat dr?

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput