Ureaplasma- sarcina in pericol

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Am avut acest microb dinaintea sarcinii si am facut tratament de 2 ori,nu am vrut sa fac si a 3 a oara ! Am avut polipi vaginali care au crescut infiorator de mult ( pur si simplu a iesit afara) si placenta jos inserata. Cu timpul placenta a urcat , polipul s-a rupt si nu s-a mai refacut asa mult, iar la nastere a cazut singur. Am nascut prematur pt ca am avut enorm de multa apa. Inca de la 5-6 luni aratam ca de 9 si pana la 33 sapt luasem 23 kg in plus, iar daca le pun la socoteala si pe cele 4 pe care le slabisem in primele 4 luni de sarcina....si totul a fost apa. Dupa ce am nascut aveam cu 10 kg mai putin, in 5 zile.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

Multumesc pt raspuns. Parca m-am mai linistit putin. Deci ai nascut la 33 de sapt. cate kg a avut bebe? Pt mine fiecare zi pe care o adaug la saptamanile de sarcina e o bucurie. Asa tare frica imi este de microbul asta.

luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

A avut 2.3 kg si 47 cm. La inceput eram stresata ca e putin. Dar mi s-a spus ca asta nu are nicio importanta ( si asa este; am vazut oameni mari, sanatosi tun, nascuti la 900gr.) Sunt copii nascuti la termen cu greutate asemanatoare. Conteaza sa fie dezvoltate organele interne, sistemul digestiv sa fie bun. Eu plangeam de mama focului cand il vedeam la incubator, mititel si plin de fire pana mi-au aratat copii de ~ 4 kg care nu asimilau nimic, vomitau sange sau aveau diverse alte probleme. Chiar bble colegei mele de camera ( pe care il admiram ce bine facut si frumusel era) a ajuns dupa 3-4 zile la transfuzii de plasma si arata ca si cum l-ar fi pierdut ( nu am mai lasat-o sa il vada ca era dureros chiar si pentru mine, nu mai misca deloc) ; ma ropg, a fost ok pana la urma, e bine si acum, dar atunci mi-a parut rau ca am fost superficiala.
In concluzie, nu sta sa numeri gramele, protejeaza-te cat poti de orice poate face rau, manca sanatos si numai vitamine, si roaga-te...

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


daniela, desi off-topic, poate ma lamuresti si pe mine: ce sunt polipii vaginali?
luiza, stai linistita! Eu am avut 2.4 kg la nastere, cordonul ombilical de 2 ori in jurul gatului, eram cianotica.....si uite-ma, iti raspund acum pe forum la 26 de ani! Cat despre ureaplasma....desi nu sunt gravi tocmai ma tratez de nenorocirea asta......sper sa scap de ea din prima, ca m-am saturat de medicamente si tratament.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violet_eyes spune:

buna ziua mamici
am aflat ieri ca am uroplasma asta,si sunt insarcinata in saptamana 5-a...am fost la dr,si mi-a zis ca nu imi da nici un tratament,dar eu tot ce am citit m-am cam speriat...plus ca am niste dureri nu prea in regula de burta,seamana cu cele de ciclu,dar parca mult mai urate, si tot asa m-a ignorat doctorul,mi-a dat duphaston si nospa la nevoie...
va rog mult de tot dati-mi un sfat!
V-am pupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

draga violet eyes in primul rand felicitari pt bebe! si eu am patit la fel ca tine. tot 5 sapt de sarcina avea cand am descoperit ca am ureaplasma si nici mie nu mi-a dat dr sa fac tratament. azi am implinit 31 de sapt si nu mi s-a intamplat nimic. acum cu dumnezeu inainte! si eu am fost si recunosc sunt speriata tot din cauza a ceea ce am citit pe net despte ureaplasma.oricum durerile de burta pe care zici ca le ai nu prea cred sa fie din cauza microbului, iar tratam pe care ti l-a prescris e bun pt dureri. sunt fel si fel de dr unii dintre ei nici nu i-au in seama rezultatul acestei analize. eu maine am programare la eco si o sa mai deschid din nou subiectul cu dr mea despre aceasta lighioana. sper intr-un final sa nu se supere ca am intrebat-o la fiecare control si de fiecare data mi-a dat acelasi raspuns. te tin la curent.

luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violet_eyes spune:

mercic mult de raspuns luiza@rianna.ieri am fost la dr de familie,care m-a incurajat,ca cica durerile de burta pot sa fie din cauza ca se maresc peretii uterului,ceva de genul asta, si la unele e normala durerea asta...iar de ureaplasma cica toate pastilele,nclusiv summamed e contraindicat,desi gasisem pe multe site-uri ca a fost prescris in primul trimestru...dar mai bine nu iau, daca 2 medici au spus asta...miercuri ma voi duce la alt medic in galati,pt eko vaginala,si poate ma voi lamuri.ureaplasma si mycoplasma mi-au iesit prezente la urina,oare e bine sa fac si din col?
pupici micutelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

nu are rost sa-ti mai ia si din col pt ca tot pozitive o sa fie. si mie si mycoplasma si ureaplasma mi-au iesit pozitive. iti scriu diseara dupa ce ma intorc de la eco.

luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

bebelina e super sanatoasa are 1kg 600 gr la 31 sapt si 1 zi. mi-a zis dr sa nu-mi fac probleme si ma asteapta peste 5 sapt pt o noua eco. tu ce ai facut? ai mai cerut parerea celui de-al treilea medic?

luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violet_eyes spune:

sa-ti traiasca micuta,sa fiti sanatoase si fericite!
miercuri ma duc la alt medic,si o sa vad ce-mi spune...mi-am facut gravibinon sambata,a doua injectie si ma simt mult mai bine,nu ma mai doare burta asa rau,dar din pacate nu se mai gaseste injectia asta...

Mergi la inceput