Ureaplasma- sarcina in pericol

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelamea spune:

I-mi este dor de voi unde sinte-ti mamicilor,

Am fost la doctor, si totul este bine , despre ,,lighioana"sintem prea mici masuram 7.1mm trebuie sa mai crestem inca 2 saptamini adica pe 10 Martie mai vedem ... .
Deoarece am pierdut 3 sarcini doctorul mi-a dat tratament vitamina E si duphaston .Am luat deja 2zile de tratament si totul este OK .

vA PUP SI MAI VORBIM NOI ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

fetelor, eu nu am auzit pana acum de "lighioana" asta, ureaplasma. spuneti-mi si mie, va rog, ce e si cum v-ati dat seama ca o aveti? ca de, paza buna trece primejdia rea!

Amabella si bebe sanatos 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Amabella, lighioana de ureaplasma face parte din bacteriile rele, care convietuiesc cu unii dintre noi fara sa stim, pt ca nu da simptome, poti trai linistit fara sa ai idee de ea. Cam 80% din femei o au. Problema cu ea apare in sarcina, cind declanseaza pierderea ei prin avort spontan in primul trimestru si ruperea membranelor (sacului amniotic) in trim.2. Membranele se rup pt. ca se dilata colul si se scurteaza, iar sacul coboara in jos si se rupe datorita presiunii create. De aceea se face cerclajul preventiv, pt. a impiedica deschiderea colului.
Problema asupra fatului este sepsis -ul neonatal, care trebuie tratat de-ndata ce bb s-a nascut, altfel viata lui e in pericol. Din nefericire multe dintre noi a trebuit sa trecem prin drama pierderii bb-lui, pt ca aceasta analiza nu este ceruta de toti dr., cel putin aici nu se face in setul de analize, decit daca dr. specifica pe trimitere, iar daca ai avut o sarcina anterioara fara probleme, cum am avut eu, nu li se pare necesar sa o ceara...Insa este bine sa fie facuta analiza si, pt o mai buna eficacitate, ambii parteneri sa ia antibioticul, pt. prevenirea reinfectarii..Cam atit ce-mi aduc eu aminte, ca am gasit pe net acum vreo 3 ani..
Mierla, e bine ca totul e OK, insa nu te culca pe-o ureche, cere repetarea analizelor peste 2 sapt si tot asa, odata ce-ai avut ureaplasma, ea poate reaparea oricind, asa ca mai bine sa te stresezi cu analize decit cu regrete...Piseaza-l pe dr. sa-ti dea sa repeti analizele!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boaba spune:

Fetelor,

ureeaplasma e o bacterie care, netratata, poate duce la sterilitate.Este o boala venerica de ultima generatie(suna cam urat.nu-i asa?),dar poate ca ea a existat inca din Evul Mediu.Ideea este ca nu se ia decat antibioticul prescris de medic,deoarece rezultatul analizei se elibereaza impreuna cu o Antibiograma,adica lista antibioticelor la care suntem sensibile,neutre sau rezistente.Exista posibilitatea ca optand de una singura pentru un anume antibiotic,organismul sa fie rezistent la acesta,iar tratamentul sa nu aiba nici un efect.
Eu una am scapat dupa al doilea rand de tratament,dar am inteles ca poate recidiva.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Eu am deschis acest subiect prin noiembrie anul trecut. Facusem analize premergatoare, am descoperit infectia, am facut tratament cu sumamed (care am inteles ca e primul recomandat dar si cel care are si cel mai mic efect sau da obisnuinta. Doctorita mea de atunci mi-a zis ca nu are rost sa refac analiza, ca nu are rost, e totul ok. La 2 luni am ramas gravida, am schimbta doctorita, care m-a pus sa repet analiza, si bineinteles...kinder astepta cu surpriza..pozitiva. In urma antibiogramei a iesit rezistenta la sumamed si mi-a dat amoxiciclina, in sapt.6+7.
Cand m-am mirat de situatie mis-a spus ca e destul de comuna infectia, nu se manifesta in nici un fel, e potential periculoasa daca esti gravida in primele luni si e persistenta in cazul situatiilor de constipatie, care favorizeaza reinfectarea prin stagnarea materiilor fecale infectate in intestin si prin defecte de stergere.(ca directie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

eu am 24 de sapt de sarcina. cand aveam 5 sapt medicul la care am mers mi-a dat sa fac un set de analize printre care si aceasta ureaplasa care a iesit pozitiva. uitandu-se pe antibiograma nu a putut sa-mi dea nici un antibiotic care este permis in sarcina pt ca acest microb era rezistent cam la toate. l-am intrebat daca mi se poate intampla ceva cu bebelu si a ridicat din umeri. ceva de genul poate da poate nu. asa ca am mers la alt medic si i-am aratat rezultatul. mi-a zis ca nici nu trebuia sa fac aceasta analiza si ca nu trebuie sa iau nici un fel de tratament. ca pot sta linistita ca nu o sa mi se intample nimic.nu am luat nici un fel de tratament iar la fiecare ecograf e totul ok. a mai trecut cineva prin asta? sa aiba acest microb si sa nu faca nici un fel de tratament iar sarcina sa decurga bine si belelu sa fie ok? din ce am mai citit pe aici cam 80%(nu stiu cat de adevarat este)din femei au acest microb fara sa aiba habar. daca ar fi asa ar insemna ca mai mult din jumatate din femeile insarcinate sa pateasca ceva pe parcursul sarcinii din cauza microbului. ce parere aveti?

luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

eu am aflat ca am ureaplasma prin saptamana a opta (daca retin bine) si am inceput tratamentul ceva mai tarziu, urmand indicatiile medicului. la 3 luni l-am inceput. nu am luat summamed pt ca nu am mai gasit si l-am inlocuit cu alt medicament cu aceeasi compozitie. sunt bine-mersi in 23 de spatamani, nu mi-am repetat analizele (medicul mi-a zis ca nu e nevoie, chiar m-am mirat dar asta e). ideea ar fi ca daca era sa afecteze sarcina, ar fi facut-o pana acum.
multa bafta!

irina 23+
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

azi am fost la eco si bebe e super ok. dr. mi-a repetat pt a nu stiu cata oara ca nu e nevoie de tratament pt acest microb. am incredere in ea si sper sa decurga bine totul pana la sfarsit. va tin la curent.

luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

M-am ales si eu cu lighioana, ieri am aflat, medicul mi-a recomandat Sumamed (la care e sensibila pe antibiograma) 3 pastile/zi, 5 zile si apoi sa repet cultura dar cica aproape sigur se va negativa.

naty 12+ cu f probabil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

hei nu mai este nimeni care sa ne dea mai multe informatii? cele care ati avut acest microb si ati nascut dati-ne si noua un semn. totusi stau ca pe ghimpi pana la safarsit celor 40 de sapt tinand cont ca eu nu am facut nici un fel de tratament.

luisa

Mergi la inceput