povestea pseudo-nasterii mele

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

miri_mik


in ceas de noapte, conform dependentei mele de site, iaca, in loc sa patrulez pe scari in sus si in jos, mi-am facut un ceai si va scriu continuarea... asadar, dupa nereusita incercare de declansare a travaliului - ingrozitoare experienta - asteptam cumintica ziua de maine, respectiv 21 feb. dupa indelungi cugetari, mi-am zis, in fond bb stie ce emai bine pentru el. si nu cred ca vreau sa repet experienta doar pentru ca asta este protocolul spitalului. as fi inteles daca repetau procedura a doua zi, dar dupa o saptamana, cu 4 zile inainte de termen... nu prea mai vad rostul. daca bb a crescut prea mare, a crescut in saptamana ce-a trecut, 4 zile nu mai schimba mare lucru. si ca sa fiu convinsa ca e decizia cea buna, am luat legatura cu un medic acupuncturist care a fost de acord sa ma vada si sa-si dea cu parerea. mi-a zis: fata draga, nu e inca pregatit sa vina si nu are rost sa-l stresezi cu chimicale. e bine, sanatos, grasunel, dar nu e sfarsitul lumii, vine el pe lume fara complicatii si isterii medicale. mi-a dat doar un cocktail de picaturi ca sa-mi potoleasca frica si sa ma ajute sa trec mai usor peste contractii, care, m-a asigurat, vor fi multe, intense si pe o perioada intinsa de timp, drept pt care ma incurajeaza sa cer epidurala. mai bine un bb care sa vina pe lume cu o mamica linistita decat in istericale. iar eu nu pot decat sa fiu cu totul de acord:) si tin sa va spun ca m-am linistit. adica... cred ca a atins o coarda sensibila si mi-a dat curaj intalnirea asta, astfel incat am sunat la spital, am anulat a doua declansare, am buimacit medicul cu totul - ca doar eu cerusem o solutie intermediara intre cezariana si nastere normala a unui bb urias - asa ca, nu vom fi noi cei care decidem pt bb ci el pt noi:) totusi, dupa-amiaza mergem la consult, doar ca sa-mi spuna ca colul nu s-a modificat, tensiunea e aceeasi si bb e bine:)))
va pupez, si ma amuz:) deocamdata:) vad eu cand o veni greul

miri_mik, viitor mamik




iren


Miri, eshti haioasa rau Multa bafta, nashtere ushoara shi sa fitzi sanatoshi amindoi!

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.




andora


Hehe cand am vazut titlul am crezut ca ai nascut... dupa prima incercare ratata Ce bine ca te-ai linistit, savureaza din plin zilele care au mai ramas pentru ca sa stii ca-ti va fi taaare dor de burticuta miscatoare!!!!!!!!!!!!
Nu ma gandisem niciodata ca un acupuncturist poate "vedea" atatea dar ma bucur enorm ca te-ai linistit. Sa ne spui ce-ti face bebele si colul!!! (la mine era deschis in ultima aptamana)
Pup dulce si al treilea capitol sa nu se mai cheme "pseudo"

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung
site,nunta,nasterea


ionella3003

miri_mik, nastere usoara si ne rugam pt voi! de-abia astept sa citim povestea nasterii reale aici! Pana atunci...!...

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul




Freia si Alexa


Intram in legalitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Numai chinui copilul ca ii schimbi zodia!
Vrei sa iti reproseze toata viata ca l-ai grabit sa iasa cand nu era pregatit ?

Pai tu crezi ca e dupa cum vrei tu ? O fi el mic, dar are personalitate!

Serios vorbind, modul in care se calculeaza momentul nasterii e relativ. Depinde de ciclul fiecareia, de o gramada de lucruri. Bebe stie mai bine cat mai are de stat.

La mine la ecografie au spus ceva, ginecoloaga altceva, mama altceva... Se pare ca mama ar fi avut dreptate (a lucrat la maternitate).

Dar pana la urma fiica-mea a facut tot cum a taiat-o capul! A venit la opt luni si a iesit in aceeasi zodie si acelasi ascendent cu mine. Asa ca si-a ales nu numai ziua ci si ora!

Sanatate si rabdare si o nastere usoara!
O sa vezi ca iti va lipsi burta cand nu o vei mai avea, bucura-te de ea!



Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/album?.dir=mail&.src=ph


Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

deci... sa continui... bb are deja aproximativ 4,2kg, colul meu ramane in stadiul de "col rebel", termenul e depasit si prin urmare, ghiciti? maine o luam de la capat cu declansarea. si asta pentru ca bb se simte foarte bine acolo unde e, dar inima mea incepe s-o ia razna. deci, sa continui sa ma rog sa se termine cu bine, si sa se termine... sper ca totusi n-am sa-l nasc de 3 ori ca pe fiul lui fat-frumos. va pup sis per sa revin in curand cu "povestea noastra"

miri_mik, viitor mamik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Draga mea, crezusem ca ai intrat sa ne zici ca ai nascut deja. VAd ca inca nu si bebe e marisor. Nu exista posibilitatea sa ceri cezariana? Vrei neaparat nastere naturala? Sa stii ca cezariana nu e asa nasoala cum se aude, sa nu-ti fie frica daca o fi cazul de asa ceva. Un bebe de 4,2 kg e destul de mare pentru ...gaura cheii si nu e simplu de scos. Eu as apela la cezariana (acum cand stiu cum e, cand am fost in situatia ta am tinut cu dintii de naturala)

Nastere usoara!
Sa ne anunti si pe noi!

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

quote:
Originally posted by miri_mik

deci... sa continui... bb are deja aproximativ 4,2kg, colul meu ramane in stadiul de "col rebel", termenul e depasit si prin urmare, ghiciti? maine o luam de la capat cu declansarea. si asta pentru ca bb se simte foarte bine acolo unde e, dar inima mea incepe s-o ia razna. deci, sa continui sa ma rog sa se termine cu bine, si sa se termine... sper ca totusi n-am sa-l nasc de 3 ori ca pe fiul lui fat-frumos. va pup sis per sa revin in curand cu "povestea noastra"

miri_mik, viitor mamik



D-zeu sa va ocroteasca, miri mik si sa faca in asa fel incat totul sa decurga perfect! Sa ai o nastere usoara, un bb perfect sanatos si ... iti tinem pumnii!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

nu te grabi,nu potzi sa stii exact ziua nasterii,lasa-l sa mai stea daca el vrea,nu-l stresa...dumnezeu sa fie cu voi si sa faca sa decurga totul bine
sa ai o nastere usoara...
...si te asteptam cu povestea nasterii




anca @ alex.bb


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex
Poze

...incep sa intzeleg ca nu-ntzeleg nimic...
pavel stratan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Miri-Mik unde ai disparut? Nu ne-ai povestit cum s-a terminat totul! Cand ai nascut?

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=70748



Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput