Prima intalnire cu bebe

Prima intalnire cu bebe | Autor: kit

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
In curand voi fi si eu mamica si abia astept momentul primei intalniri cu BB
Stiu ca experienta este unica pentru fiecare in parte, dar as vrea sa stiu cum a fost la voi, cum ati reactionat, ce sentimente ati trait cand ati tinut in brate!
Va pup si astept sa-mi impartasiti experienta voastra!


34+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Kit, eu am nascut acum o luna prin operatie cezariana, a fost o decizie de ultim moment pentru ca trebuia sa nasc normal dar bebe avea cordonul in jurul gatului, trecuse peste termen, colul meu era dur si lung. Asa ca s-a hotarat operatia, am vrut anestezie rahi cu epidurala, voiam sa il vad si sa il aud pe bebe. L-am auzit pe bebe cand a inceput sa tipe, nu a tipat imediat ce l-au scos din burtica, cred ca dormea bietul de el. Dupa ce l-au curatat mi l-au si aratat pentru cateva secunde pentru ca in timpul asta, dr. ma cosea. Am stat in ziua aia la terapie intensiva, mi l-au adus o singura data dupa operatie sa suga, il tinea o asistenta la sanul meu. A doua zi dimineata m-au dus in salon. Atunci mi l-au adus si pe bebe si a stat cu mine pana a doua zi cand dr. m-a externat si am plecat acasa. Ce am simtit cand l-am vazut? Am vazut o chestie infasurata in alb si urlatoare, nici nu am avut timp sa ma uit bine la el ca mi l-au si luat. Cand mi l-au adus prima oara sa suga eram asa de drogata de la anestezie si ce mai imi bagasera in perfuzie incat nici nu imi amintesc de momentul acela, noroc ca am vazut inregistrarea pe camera video ca altfel nu il credeam pe sotul meu cand mi-a spus acest lucru.
In salon m-am trezit cu bebe in brate, bebe urla de foame, m-am chinuit eu sa il alaptez, nu prea se satura, eu eram disperata ca urla si nu voiam sa ii deranjeze pe ceilalti bebei. Practic nu prea am avut timp sa ma gandesc la ce simt, ma simteam total lipsita de experienta si ma intrebam daca ma voi descurca cu el. Ma uitam la mogaldeata aia si nu imi venea sa cred ca e al meu, ma uitam la ochisorii aia necajiti cand plangea, simteam nevoia sa il ocrotesc si mi-am dat seama ca il iubesc foarte mult, mai mult decat credeam eu ca se poate iubi, pana atunci credeam ca pe sotul meu il iubesc cel mai mult, apoi am descoperit ca pe puiul meu il iubesc si mai mult, dar altfel. Nici acum cand ma gandesc in urma nu stiu sa iti zic care au fost sentimentele mele cand l-am vazut prima oara, s-a intamplat totul foarte repede, pe urma m-am trezit acasa cu bebe, sotul meu a stat cu mine trei saptamani si am intrat in priza amandoi: alaptat, schimbat pampers, facut baita etc. Nu stiu ce simt fetele care au nascut normal, dar eu eram prea drogata cu medicamente ca sa imi dau seama bine ce se intampla, oricum nu mai imi amintesc ziua de dupa operatie si noaptea la terapie intensiva.
Mi-am dorit sa nasc normal si pentru ca se spune ca e mai bine pentru bebe dar si ca sa il tin in brate imediat dupa nastere, nu a fost sa fie, l-am tinut in brate 24 de ore dupa operatie.
Ce simt acum pentru el? Asta pot sa iti spun. Il iubesc foarte mult si as face orice pentru el. Daca plec de acasa, fie si pentru o ora, ma apuc sa dau telefon sa vad ce face si mi se face un dor imens de el.
Iti urez sa ai o nastere usoara, sa ai o intalnire super cu bebe si sa ne povestesti si noua cum a fost. Cum nasti, normal sau cu cezariana?
Pupici tie si lui bebe

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Andreea mea a iesit atat de frumoasa la nastere, fara sange,fara vre-o pata din placenta sau altele.Chiar eu am fost surprinsa pentru ca mi-o imaginam altfel.
N-am sa uit niciodata momentul cand mi-a pus-o la piept si cu buzitzele ei umede imi cauta sfarcul.In momentul cand a inceput sa suga am simtit in intreg corpul o caldura si o moleseala de nedescris.
Nu ma pricep sa descriu sentimente dar momentul asta n-am sa-l uit toata viata

Nastere usoara si un bebe sanatos

pupici,Felicia

www.nede.netfirms.com/scrupi.bin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia76 spune:

Pentru ca am nascut normal l-am vazut pe bebic cand a iesit. Primul gand a fost ca are capul cam tuguiat si sa nu aiba ceva ca tare era incotosmanat in grasimica. Apoi, cand am vazut-o pentru prima data in fata am ramas impresionata de cat de frumoasa poate sa fie. Iar cand ne-a auzit vocile pe a mea si pe a tatalui ei a deschis ochisorii si a inceput sa clipeasca usor si timid pentru ca o deranja lumina. Nu am plans cum faceau alte mamici de bucurie la vederea pruncilor si nu pentru ca sunt o insensibila ci pentru ca eram hipnotizata de fetisoara ei alba si de ochisorii negri si stralucitori. Eram atat de curioasa sa o cunosc ....
Acum a crescut; are 7 luni si este cel mai frumos si pretios lucru care mi s-a intamplat pana acum. Ar mai fi de scris dar plange ca ii e foame. Asta e una din consecintele cunoasterii.
cris, mama lu iepurix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Fiindca am nascut prn cezariana, fara sa se declanseze contractiile, am simtit-o total straina vreo cateva ore. Nu-mi venea sa cred ca e a mea.
Stiu doar ca ma intrebam unde mi-e burtika, o vroiam inapoi!

Apoi am vrut sa o vad, sa pun mana pe ea si nu-mi dadeau voie!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Hai ca am crezut ca sunt eu mai ciudata. Ma bucur ca nu e chiar asa.

Am nascut prin cezariana. Cand l-am auzit pe bb plangand, ma gandeam: "gata, sunt mamica?" Noua luni nu-mi ajusesera sa ma obisnuiesc cu ideea . Mi l-a aratat dr. pentru 2 secunde si n-am priceput mare lucru. Dupa ce l-a dadacit dr. l-au pus pe o masa de unde il vedeam si eu si asteptau pe cineva de la neonatologie. Ei, atunci il sorbeam din ochi. Vroiam sa il vad, sa il studiez, sa il tin langa mine. Numai ca mi l-a rapit repede. Apoi tot timpul cat am stat sa ma coasa, ma gandeam ca ce mai caut eu acolo, cand bb nu era cu mine.
Probabil altele ar fi fost senzatiile daca as fi nascut normal. Si acum regret ca n-am putut.


Tudor zice TA-TA!


Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kit spune:

Pisoi3, eu voi naste prin cezariana, probabil; am o placenta inserata mai jos si in plus mi-e frica de circulara de cordon. Am eu obsesia asta...Dr. insa a spus ca prefera sa astepte sa apara contractiile si abia atunci sa intervina.
Andre_ea si mira_m, mie mi se pare inuman sa-ti ia pe BB de langa tine imediat dupa nastere; stiu ca nu se poate altfel si ca asa trebuie, dar cred ca o sa vreau sa-l strang de gat pe dr. in momentul ala. E ca si cum l-ar lua de langa tine in cel mai important moment. Noroc ca e doar pt putin timp

tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Kit, sa stii ca si eu am fost cam speriata cu cordonul si tot intrebam la eco unde e cordonul, pana in saptamana 40 nu a fost in jurul gatului, bebe si l-a infasurat in ultima clipa cred, banuiesc ca nu prea voia sa iasa si s-a gandit ca sa faca si el ceva ca sa impiedice. Oricum, sa stii ca nu e asa de rau cu cezariana, adica te refaci destul de repede. Ideal e sa nasti normal, dar daca nu se poate, asta e.
In ceea ce priveste aratatul lui bebe, nici nu au cum sa ti-l lase imediat dupa ce se naste, pentru ca tu esti inca pe masa, cu chestii in maini si cu iod pe piept etc. Si eu ziceam ca il strang de gat pe dr. daca nu mi-l lasa dar o sa fii atat de anesteziata incat nici nu o sa iti dai seama ce se intampla, cel putin asa mi s-a intamplat mie.
A, si alta chestie, cand l-am vazut pe bebe a doua zi dupa operatie: mi-am zis ca ce bine seamana cu tatal meu (e copie fidela, dar cum eu seman cu tata... numai ca bebe seamana si mai mult ca are trasaturi masculine).
E unic acest moment al intalnirii cu bebe, imi pare rau doar ca nu l-au lasat pe bebe mai mult cu mine, vorba Mirei, si eu il simteam strain pana am inceput sa il cunosc, banuiesc ca la nasterile normale nu se intampla asa, nu stiu. Sa vedem ce mai povestesc fetele.


Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Draga Kit,

Eu am nascut pe 19 oct. tot prin cezariana, o fetita minunata de 3800g, 50,5 cm, cu Apgar 9. Am avut anestezie peridurala si am auzit-o tipand din momentul in care a fost scoasa din burtica. Dupa ce au aspirat-o si au sters-o, mi-au dat-o sa o vad si mi-au desfacut o mana ca sa o ating. A fost un moment pe care nu pot sa-l descriu. Si acum cand ma gandesc, parca nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat. Am vazut multi bblusi, dar mi s-a parut ca nu exista unul mai minunat ca ea. Ai sa-ti dai seama despre ce vorbesc doar atunci cand ti se va intampla.

La max. o ora dupa ce am nascut, mi-au adus-o pentru prima oara la san, la terapie intensiva. Ma uitam la ea si nu-mi venea sa cred ca e a mea. Am alaptat-o la cca 3 ore (mi-au adus-o asistentele de la neo-nat.), iar de a doua zi am putut merge singura la ea. Insa abia cand am ajuns acasa, dupa 4 zile, am studiat-o mai cu atentie.

Nu regret nici un moment ca am nascut prin cezariana, pentru ca a iesit exact asa cum mi-am dorit.Am nascut la termen, bblusa mea a fost foarte bine, am vazut-o imediat cum a iesit, am atins-o, am putut s-o alaptez rapid dupa nastere si m-am refacut in cateva zile.

Au trecut aproape 4 luni de cand am nascut si desi nu ma despart de ea aproape deloc, simt ca nu ma satur s-o privesc.

Iti urez mult succes si sa ai parte de o nastere usoara si un bb sanatos si frumos.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

KIT DRAGUTZA,

E tare greu sa descrii in cuvinte ce simtzi atunci cand il vezi pe bebe sau cand il tzii in bratze, eu si acuma cand icnerc sa iti raspudn am lacrimi in ochi desi e linga mine Emma si nu am satur sa o privesc, pup, dragalasesc, etc.
Am nascut pe 17Ian prin cezariana cu epidurala, la termen, ca asa a fost sa fie, nu vroia sa iasa oricate scari am urcat, curatenei si galetzi de apa am carat, nua vrut si pace, dar NU REGRET nic pt 1 minut, pt ca e PEREFCTA- 3500gr si 51 cm, nu prea rosie, a tipat si tati ia- facut poza si a laut-o el in timp ce ma coseau pe mine siapi m-au scos dn salon, mi-au dat-o in bratze si mi-au pus-o la san. Am putut sa o vad cum o curatau si o infasau si o cantareau si plingeam in acelasi timp de fericire si ca e sanatoasa.Aici in canada ai avantajul ca iti da copilul imediat la san si apoi sta cu tine in camera mereu si asa potziinvayza d ela asistente mereu cumsa ia griaj de el, plsu ca ai un buton si potzi chema pt orice fleac asistenta la orice ora la tine. Eu in prima noaptea am fost cam cheauan de somn si ea plingea de foame ca acel colostru e mai nimci, in total inseaman o linguritza si mi-au luat-o 4h asistentele si am dormit si eu, dar apoi nu le-am mai dat-o am tinut-o cu mine, cel mai mult ii placea si se calemaa siicna ii mai palce pe burtica mea cand are colici acuma, se calmeaza saracutza, speram sa ne treaca.
Euinc apot sa fac diferentza intre dragostea pt sot si dragostea pt ea, sunt diferite si puternice amindoua sa stii, oricum sunt ceva cu totul SPECIAL COPII, deja ne gandim la al 2-lea si nu m-as fi SIMTIT COMPLET FERICITA SI IMPLINITA d cnu aveam un bebe, eu zic ca e cea mai MARE REALIZARE in viata, pe linga cariera, case, bani, masini, etc.
Nastere usoara, bebe mincacios, mult laptic si numai bine, scuze ca m-am lungit.Noi suntem aici dc ai intrebari!

Denisa
Denisa ');si Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

quote:
Originally posted by kit

Pisoi3, eu voi naste prin cezariana, probabil; am o placenta inserata mai jos si in plus mi-e frica de circulara de cordon. Am eu obsesia asta...Dr. insa a spus ca prefera sa astepte sa apara contractiile si abia atunci sa intervina.
Andre_ea si mira_m, mie mi se pare inuman sa-ti ia pe BB de langa tine imediat dupa nastere; stiu ca nu se poate altfel si ca asa trebuie, dar cred ca o sa vreau sa-l strang de gat pe dr. in momentul ala. E ca si cum l-ar lua de langa tine in cel mai important moment. Noroc ca e doar pt putin timp

tuturor



KIT

Asta e procedura, oricum dupa cezariana nu-ti poti tine copilul in brate, e suficient ca il vezi!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput