cum pastram usturoiul?

cum pastram usturoiul? | Autor: felicia74

Link direct la acest mesaj

Buna!
nu stiu ce sa fac sa nu se mai usuce usturoiul. Il tin in camara si dupa o luna se stafideste. Il folosesc si asa ca mai are aroma, dar... mi-ar placea sa se pastreze frumos.
Voi cum faceti?

Felicia + Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Eu pastrez usturoiul in frigider in punga de hartie. In casa este prea cald si incolteste, iar in balcon poate ingheta.
O seara buna!

poze cu noi



Camelia & Alexandra Elena (27 feb 2004)
Alexandra -Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

felicia ai pus o buna intrebare eu una l-am tinut pe balcon si mi-a incoltit chiar nu s-a ofilit si eu as vrea sa stiu metode de pastrare

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu il curat pe tot (citeva capatini bune o data) il bag in blender sa il maruntesc, il pun intr-o cutie de plastic si il acopar cu ulei de masline (extra virgin). Acopar cu capac si de cite ori am nevoie, iau cite o lingurita de acolo.

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (5)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Se "stafideste" pentru ca s-ar putea sa fie prea cald in camara.Eu il tin pe balcon in ladita si acoperit cu o patura.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monika@USA spune:

Eu am un borcanel (cam de 250 ml) cu capac in care pun cam 2-3 capatini de usturoi curatat de coaja si il pastrez pe usa la frigider. (metoda asta o folosesc de cam 15 ani.) Usturoiul ramine proaspat vreme indelungata.
Si pentru Convenienta (si comoditate ) mai am si un borcan mai mare, tot in frigider, (cam de 1 litru) cu usturoi tocat (cumparat de la Costco) pe care il folosesc in special cind pregatesc vinegreta pentru salata verde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Buna intrebare, mereu arunc o gramada de usturoi din cauza ca se stafideste.

O sa pun doua cutii in frigider, una cu metoda Anamariei si ailalta cu metoda Monicai:))
Merci fetelor

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

trist este ca eu prefer usturoiul proaspat fara uleiuri si din astea!asa ca ce ma fac?probabil voi arunca la el de acum incolo pana la adanci batraneti!oricum e de retinut ce a-ti spus!

RAALUCUTZA26+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Eu cumpar usturoi de la metro sau chiar si de la supermarketuri in plasute de plastic si il pun in debaraua-camara intr-o cutie de carton si nu mi s-a uscat pana acum sau mai vine soacra mea cu cate o funie si nici cu ala nu am avut probleme .E adevarat ca prin martie ,spre sfarsit incepe sa incolteasca .Camara e in holul de la intrare ,vis-a vis de bucatarie si nu am caldura acolo ,probabil ca de aceea nu se stafideste !

Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

chestia cu usturoiul tocat pus in borcan si acoperit cu ulei mi se pare cea mai sigura solutie.
Multumesc de raspunsuri!

Felicia + Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

niciodata nu mi-am pus intrebarea asta.de obicei cumpar ce am nevoie cat am nevoie.si cand totusi ramane il pun in frigider in lada.

Mergi la inceput