salata de vinete

salata de vinete | Autor: nikole

Link direct la acest mesaj

Sincer, cred ca e rusinos sa pun asemenea intrebari la varsta mea,cand ar fi trebuit sa stapanesc ceva notiuni culinare dar nu am pe cine sa intreb, cu cine sa ma sfatuiesc.Sotul meu ma tot roaga sa-i fac o mancare romaneasca, dar ceva ce numai in Romania poti manca.Vreau sa fac o salata de vinete, ca nu am mai mancat de secole...am incercat sa-i explic cum e salata asta si a zis ca in viata lui nu a auzit de modul asta de preparare a vanetei.El e brazilian, si la ei in tara se mananca pe rupte vinete,aproape zilnic, ca un fel de garnitura.se taie vanata in cubulete, si se fierbe, se adauga sarea...si gata!asa ca vreau sa-i arat ce se poate face din vinete.Dar nu stiu cum...si aici veniti voi...salvarea mea.Se pun vinetele la copt(asta stiu),dar nu am tava ,le potpune in cuptor?Apoi se scurg(nu?)se toaca marunt, se adauga o ceapa tocata solzisori sare ulei,si atat?OFFFF de ce nu am stat eu langa mama cand eram acasa sa invat cate ceva?Va rog ajutati-ma...fereasca D-zeu sa ma puna sa-i fac sarmale, ca a auzit el de la un prieten ca e cea mai buna mancare romaneasca!!!si ma tot intreaba ...ce sunt alea sarmale?

nikole

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

deci eu coc vinetele direct pe flacara de la aragaz dar le poti baga si in cuptor nici o problema,le cureti,le lasi sa se scurga,le toci maruntdupa ce le-ai tocat pui sare si le freci cu ulei sa se albeasca ele dar nici sa pui foarte mult apoi toci o ceapa sau 2 in functie de cantitatea de salata pe care o faci eu prfser sa o toc mica mica nu solzisori si pofta buna.Si n-ar fi rau sa ii faci si niste sarmalute

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Vinetele se pot face in mai multe feluri.Salata poate sa fie si cu maioneza ,sau fara .Vinetele coapte pot deveni zacusca insa nu singure,procesul este mai complex.
Apoi alta salata se poate face si cu putina ceapa coapta pe tabla o data cu vinetele.Bagi vinetele ,ceapa,un catel de usturoi,sare ,otet ,zeama de lamaie(putin din fiecare) si pasta de susan la mixer.Obtii ceva mortal!
Apoi le poti face pane,sau daca la ei se maninca zilnic poti incerca sa le prajesti sau sa le fierbi dar mai gustoase sunt prajite .Sa nu fie prea mari.Le scoti pe hirtie absorbanta,le tai pe jumate si le pui sare .Apoi pisezi usuroi cu un ardei verde iute,sau rosu ,sau chili sos ceva(acum depinde daca mincati piperat,daca nu poti sari peste ardei)si cu aceasta compozitie ungi din abundenta vinetele inauntru .Apoi storci zeama de lamiei si le inchizi.Le lasi acoperite la frigider pina la masa,o sa lase putina zeama.
Iese ceva care o sa-l faca sa uite de vinetele fierte cu sare
Partea nasoala e ca au usturoi care ...a doua zi la munca
Spor la bucatareala!
Edit:vroiam sa zic prajite in ulei.
Si stii cum le coc eu?Scot tabla de la grill-ul asta de peste ,sau daca ai cuptor electric foloseste tava aia.Eu o scot si o pun direct pe flacara.As putea sa le fac si in cuptor dar dureaza o vesnicie,pe cind pe flacara sunt gata imediat.


-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Vinetele se coc direct pe flacara. Asa ranan albe, daca le pui pe o tava sau in cuptro se innegresc. ceapa eu o rad pe razatoare nu o tai, mi se pare mai buna asa. In rest cum au zis si fetele.
Sucees! Sa va lingeti pe degete!!!!

puiutzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Vinetele se coc direct pe flacara. Asa ranan albe, daca le pui pe o tava sau in cuptro se innegresc. ceapa eu o rad pe razatoare nu o tai, mi se pare mai buna asa. In rest cum au zis si fetele.
Succes! Sa va lingeti pe degete!!!!

puiutzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

ce pofta mi`ati facut.....

SevdiklErim arasiNda en Sevdigim kim bilIyor musuN?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Dupa ce le coc(tot pe flacara) si le scurg, eu le bag la robot cu sare si torn ulei pana devin albicioase, nici nu le mai trebuie maioneza si nici nu se mai simt semintele. Apoi pun ceapa tocata fin, cubulete.

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana-Maria21 spune:

Vai de mine dupa ce le bagi la mixer sunt asa buneeeee.Imi e o pofta de nu mai pot.Si cu usturoi in loc de ceapa sunt bune.Trebuie neaparat sa fac si eu ca nu am mai facut de mult.

invidia dezleaga limbile oamenilor asa cum admiratia le amuteste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Poti sa le faci linistita la cuptor, eu numai acolo le coc(din comoditate, ca le pun si nu stau langa ele). Tot albe raman, nu e nici o diferenta intre ele si cele facute pe flacara, in tava.
Foloseste blenderul(nu le toca) ca rezulta o pasta care e mai buna.
Apoi foloseste retetele fetelor. Eu prefer sa pun doar maioneza nu si ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

YUMMY ce bine ca a-ti deschis subiectul ca mi tare foame si pofta!eu nu am flacara la aragaz ci doar plita!merge sa le coc pe plita sau mai bine in cuptor?

RAALUCUTZA26+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Mama, mama ce subiect.

Dupa ce coc si scurg le pun vasul de la mixer cu ceapa tocata, adaug un galbenus de ou (in functie de cantitatea de vinete), sare si ulei (treptat, ca la maioneza), le amestec...si gata vinetele cu maioneza.

Pofta buna!

poze cu noi



Camelia & Alexandra Elena (27 feb 2004)
Alexandra -Elena

Mergi la inceput