Displazie sold?Urgent!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns izabela-maria spune:

Emushi, am fost la 2 medici:dr. Gozar si dr. Laslo. Am auzit ca d-na dr. Laslo este f. buna in diagnosticari si a avut multe rezultate bune in pediatrie. Dupa ce am citit atatea informatii despre displ. de sold, imi dau seama ca numai bunul Dumnezeu ne poate ajuta.
Lilia Toma imi pare rau prin ce a trecut fetita ta, sper ca acum este bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Este foarte important sa ai incredere in dr-ul la care te opresti ptr tratamentul copilului. Noi, am verificat diagnosticul si sfatul dr-lui nostru si la alti doctori. Am avut noroc de un dr intelegator, care nu s-a suparat cand i-am spus ca l-am verificat intr-un fel. Daca nu exista aceasta incredere in el si in tot ce face, poate nu am fi ajuns la final: totusi 2 ani de chin nu e putin si de multe ori ni se parea ca nu mai rezistam.
Si, da, numai Dumnezeu ne poate ajuta. Amelia a avut acelas diagnostic ca si alti pacienti de-a domnului doctor. Dar oasele ei au fost mai incapatanate, nu au cedat asa usor ca la alti copii. Unii copii, cu acelas dr, aceeasi pozitie a oaselor, acelas tratament, au scapat in cateva luni, noi in ani...
Sanatate si putere, o sa fie bine in final daca aveti rabdare ( mentionez mereu rabdarea, ptr ca stiu caz sigur, cand parintii nu au mai avut rabdare, au vrut sa grabeasca lucrurile si din pacate, fetita schiopateaza si acuma... )

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

Am avut mare rabdare si am citit tot ce s-a scris pana acum aici.

Sunt un pic nelinistita pt fetita mea, in varsta de 3 luni si o saptaman. Pediatra care a vazut-o la vreo 10 zile de la nastere ne-a zis ca e bine sa faca, preventiv, o ecografie de sold pe la 2 luni. De altfel, stiam asta caci i-am facut si sorei ei mai mare acum 2 ani.

La control clinic, dr ortoped Andrei Bogdan (de la Budimex, dar noi am fost la el la privat, la CMU, unde suntem arondati) a recomandat ecografia. La eco de sold dr Mircea Stamate (la Medlife) ne-a zis ca "e bine", dar ca are sold imatur bilaeral, si a recomandat consult ortopedic. Din nou la dr Bogdan, care ne-a trimis la radiografie. Fetita avea 3 luni fara cateva zile atunci, eu am avut o ezitare referitor la iradiere, dar dr ne-a explicat ca n-avem de ce sa ne temem, ca nu-i face asa de rau iradierea si e mai bine sa stim din timp daca are ceva, ca sa putem remedia inainte de a ajunge, Doamne fereste, la gips sau operatii, doar cu perna de abductie. Pe filmul de radiografie, insa, a vazut ca apar nucleii de crestere si a dat diagnosticul "e bine, stati linistiti si puteti sa uitati cu totul de problema asta!" Se pare ca are doar o laxitate mai mare a articulatiilor soldului. (eu am mai si glumit pe tema asta si am intrebat daca s-o facem gimnasta)

Insa eu ma intreb: oare chiar sa uit de problema asta? eu as mai intreba un medic... pt ca citindu-va pe voi, ma intreb daca chiar se vad deja la 3 luni nucleii? Si cat de rau e ca i-am facut radiografie asa de mica? Ba inca am si repetat-o, pt ca prima oara s-a miscat... Eu am purtat un sort cu plumb, dar ei nu i-au pus nimic...

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela-maria spune:

Am fost cu fetita la un control si nea spus d-na doctor ca mai trebuie sa stam in ham 5 saptamani: peste 3 saptamani la alt control si peste 2 saptamani o sa facem o radiografie de control. Oricum nea spus ca mergem spre bine. As vrea sa va intreb mamicilor care ati trecut prin asa ceva, i-ati lasat mai larg hamul sau l-ati lasat asa pana cand l-ati dat jos? Nu a avut probleme cu coloana(spatele)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Anca, fetita mea a facut prima radiografie la 3 luni fara o saptamana. Am inteles si eu ca aparatele din ziua de azi sunt mult mai performante si nu au acelas efect ca pe vremuri. Sincer, si eu uneori ma gandesc si ma rog ca multiplele radiografii facute pe parcursul celor doi ani sa nu aiba niciodata nici un efect asupra ei in viitor. Pot doar sa sper si sa ma rog. Dar in cazul tau, e o singura radiografie si nu cred ca e cazul sa te nelinistesti.
Referitor la nuclei, din pacate nu pot sa iti spun nimic, ptr ca nu stiu. Pentru linistea ta ai putea sa ii mai faci un control dupa vreo jumatate de an, zic si eu.

Izabela, in cazul Ameliei nu a fost nevoie de ham asa ca nu pot sa te ajut cu nici o informatie.

Sanatate multa la toti

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Buna seara
Al meu bebe a fost vazut, de catre o dr ff buna, la 2 luni si atunci nu a obs nimic, a zis ca e ok. La 4 luni i s-a parut ceva suspect si am facut ecografie, constatindu-se ca are usoara intirziere in maturare la ambele solduri. A stat o luna intr-o proteza, nu stiu exact cum se numeste, la 5 luni soldul drept e bine dar cel sting este de tipIIa/IIb tot cu imaturare. Stie careva, este acelasi lucru cu displazia de sold?
VA multumesc

Ioana mama de bebe Patrick (01.06.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de vali_pa

Buna.


Am o fetita de 6 luni si 3 saptamni care a fost diagnosticata la 5 luni si jumatate pe baza unei radiografii cu displazie luxanta de sold.
Cauza comunicata- probleme in asimilarea calciului (desi i-am dat siropel de la Pharco de 10 pe luna si Vigantol/ Vigantoleten)
Remediu- sa poarte 2 pampersi si sa ii facem vitamina D3 injectabila (vitamina care nu se mai produce in Romania, noi am cumparat-o din Germania). In plus ni s-a spus ca nu stea singurica in fundulet sau in picioare- recomandare de care nu am mai citit in nici un articol.
Intrebarea mea este- cat e de importanta pozitia bebelusului. Mirunk este din ce in ce mai nerabdatoare sa exploreze universul si se enerveaza cumplit ca nu o las.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Buna,tuturor mamicilor.Sunt o mamica ingrijorata,fetita mea a fost diagnosticata cu displazie cong.de sold stinga la 3,5luni si sta in ham din luna dec.iar acum trebuie sa mergem la controlul de doua luni si am emotii.Am tinut hamul in permanenta dar pt 3 zile nu l-a purtat ca a facut varsat de vint si era prea agitata.Credeti ca asta va conta prea mult?Mai am o rugaminte,stiti ce as putea face la intariturile de la muschiuletii picioarelor pt. ca s-au intarit si cred ca o deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: ionela86ifr
Subiect: displazie de bazin ce stiti despre ea.?
Trimis la: 17/10/2008 13:55:45
Mesaj:


am o fetita de 1 luna si 3 saptamani si are piciorul drpt mai gros decat stangul,doctorul mi-a recomandat sa ii fac de trei ori pe zi masaj si sa o tin cu doi pampersi unul peste altul.pana la patru luni si atunci sa venim la control pt radiografie.daca stiti ceva sau daca ati trecut prin ceva asemanator va rog astept parerile si sfaturile voastre!VA PUP

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ellis
Raspuns la: 17/10/2008 17:30:54
Mesaj:

displazie de sold?
noi nu am avut, insa am avut un caz in fam, informatii nu pot obtine de la ei, insa si noi am trait cu frica asta tocmai din cauza rudei care a avut; fata mea nu avea dungutele(pliurile) pe pulpe egale, insa s-a dovedit ca nu are displazie; la 4 luni a facut eco degeaba pt ca nu avea inca nucleii de crestere, am repetat eco de sold la 6 luni si a fost ok;
de frica, eu insa , am facut urmatorele, pana ne-am edificat:
- nu i-am pus 2 pampers, insa i-am luat hugies normali, ca-s cei mai grosi; dc medicul suspecteaza displazia, pune-i 2, dar pe al doilea invers - cu fatza in spate, tot pt ca sunt mai grosi;
- nu am lasat-o sa stea in fund, desi putea, decat dupa eco de la 6 lunni; a stat mereu ridicata, dar 45-60 de grade, in balansoar sau carut;
- dc ai grija de acum se rezolva usor, pe nepotica mea au descoperit-o dupa 9 luni si i-au pus aparat gipsat- ham parca se cheama;
- iar cand o tii in brate, sa o tii pe soldul tau- cum isi tin rromii copiii - asta un pic mai tarziu.

insa poti sa mergi si la un ortoped pt sfaturi si siu ca dc e cazul se poate face mai devreme radiogramia pt diagnosticare

Multa sanatate!

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mihaelagrosan
Raspuns la: 17/10/2008 18:31:07
Mesaj:

La varsta asta se poate face ecografie de sold si se poate vedea daca este sau nu displazie. Ati facut o eco? Daca nu sa mergeti la un doctor care stie sa faca asa ceva. E important pt ca daca se trateaza la varsta asta e mai usor ,mai sigur si dureaza mai putin imobilizarea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

nu la eco se vede acum, e prea devreme, poate la radiogafie.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA[http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117356&whichpage=1]


Mergi la inceput