Substanta de contrast (tomografie) = pericol?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Nu ai de ce sa iti fie frica, poate doar de rezultat. Sper sa fie bine. Si sa stii ca dr neurolog mi-a zis ca tomograful radiaza mult mai putin decat o radigrafie obisnuita. Nu stiu daca sa il cred insa e un pic logic avand in vedere ca tomograful e un aparat mult mai nou si mai performant pe cand cel de radiografii e inventat mult pre ade mult si poate e mai radiant. Zic si eu, nu stiu....

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Crinutz, iarta-ma ca m-am bagat peste subiectul tau, dar mai am o ora si trebuie sa merg la spital....si eu tot mai am intrebari: cat timp dureaza tomografia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

stati linistite
eu tocmai ce m-am expertizat/radiat de vreo sapt-dou si a fost ok
m-am dus singura pe jos si am plecat la fel fara dificultati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Stai linistita, nu te-ai bagat pe subiectul meu ! Se pare ca deja la ora asta esti la spital dar nu prea stiu cat dureaza tomo, e in functie de organul la care faci. Sa ne spui tu mai multe cand te intorci.
Bafta!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Am facut tomografia. Am supravietuit .
Aveti intrebari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Pai detaliaza. Cat a durat? Pt ce organ ai facut ca si asta influenteaza durata? Si cel mai imp sper ca rezultatul e ok. A, si cat a costat? Ai facut pana la urma cu substanata de contrast?


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

A durat vreo 20 de minute, fara substanta de contrast, apoi cu substanta (asa e procedura).
Nu am platit pt. ca am fost internata ambulatoriu, in schimb am cumparat substanta de contrast ( 1.600.000 lei).
A fost cam neplacut, dar suportabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Tomografia 20 de minute ? mi se pare mult...
eu am facut acum cativa ani tomografie la cap (aveam niste ameteli cumplite si nu stiam de la ce) si a durat cred ca max. 5 minute.
Pentru ca nu a "iesit" nimic...deh, eu ca Toma necredinciosul.. m-am dus la Rezonanta magnetica...acolo intr-adevar a durat 20 de minute. Nu am folosit substanta de contract (nu a fost nevoie)

Sanatate

Ingrid si Cristi 4 ani si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

quote:
Originally posted by Crinutz
Si sa stii ca dr neurolog mi-a zis ca tomograful radiaza mult mai putin decat o radigrafie obisnuita. Nu stiu daca sa il cred insa e un pic logic avand in vedere ca tomograful e un aparat mult mai nou si mai performant pe cand cel de radiografii e inventat mult pre ade mult si poate e mai radiant. Zic si eu, nu stiu....




Probabil acel neurolog s-a exprimat gresit, sau s-a referit la un aparat de dinainte de razboi... Tomografia consta in esenta in multe-multe radiografii. Doza efectiva de radiatii primita in timpul unei radiografii de torace tipica, medie este de 0.02 mSv, adica 2% din doza maxima admisa per an, iar doza primita in timpul unei TC de torace este de 5,8 mSv (de exact 290 de ori mai mare). Sigur, valoarea asta depinde de mai multi parametri, nu e chiar batuta in cuie. Valorile astea sunt luate dintr-un studiu britanic publicat in 2002, care poate fi gasit aici: www.hpa.org.uk/radiation/publications/w_series_reports/2002/nrpb_w4.pdf " target="_blank">http://www.hpa.org.uk/radiation/publications/w_series_reports/2002/nrpb_w4.pdf sau intr-un rezumat de pe Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Computed_tomography#Typical_scan_doses

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Si eu am facut un rmn la cap ,in urma cu un an,suspecta fiind de o tumora hipofizara. Am facut cu subst de contrast si tin minte ca dupa m'am simtit f rau vreo 2 zile,am avut o reactie urata la subst respectiva.

Mergi la inceput