Sarcina in timpul anticonceptionalelor

Sarcina in timpul anticonceptionalelor | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Pe mine ma bantuie de ceva luni o mare problema (de cand am inceput sa iau anticonceptionale) si anume ce se intampla daca ramai insarcinata cand iei anticonceptionale...
Adica, iti mai vine ciclul?
Daca nu iti dai seama si de exemplu mai iei inca 30 de zile pastile, nu ii dauneaza bebeului???

Din cate stiu se poate sa ramai si cu pastile...pai si cum iti dai seama sa opresti pastilele la timp???

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Iti dai seama, n-ai cum sa nu-ti dai seama. Fina mea a patit lucrul asta si si-a dat seama la timp, a facut un test si era gravida. Normal ca mai luase cateva pastile si dupa ce ramasese, dar nu au fost probleme...
Simptomele sunt...la orice gravida. Daca mai ai un copil e si mai usor. La ea era prima sarcina si greturile au dat-o de gol.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Sinzi_ana, in primul rand, nu ai cum sa ramai insarcinata cand iei anticonceptionale, decat daca nu le iei corect.
A le lua corect inseamna sa nu le uiti, sa le iei mereu la aceeasi ora, de preferabil seara, sa nu vomiti sau sa ai diaree imediat dupa ce le-ai luat, sa nu iei antibiotice sau alte medicamente care pot scadea din eficienta pilulei; organismul trebuie sa aiba timp sa le asimileze.
Si asa, am multe prietene care au mai uitat din cand in cand o pastiluta si tot nu s-a intamplat nimic. Grija mare la pastilutele de la inceputul si sfarsitul foliei!!!

Si daca se intampla totusi, atunci, fireste ca nu mai ai menstruatie, sau iti intarzie foarte mult.
Atunci cel mai sigur este sa consulti un ginecolog ca sa te asiguri daca trebuie sa opresti administrarea pilulelor sau poti continua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sanzi
a patit colega mea, dar a uitat sa ia de cateva ori.
Bebelina e sanatoasa tun !
Eu iau pilule si le iau cu sfintenie, de cativa ani buni si nu am patit niciodata asa ceva.


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Din cate stiu eu nici o metoda de contraceptie nu e 100 % sigura, nici macar anticonceptionalele, doar abstinenta...

asa ca exista un procent de 1-2% posibiliatate sa ramai insarcinata chiar daca iei pastile si le iei bine.

banuiesc ca totusi iti vei da seama cand ramai insarcinata.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu nu le iau la ore fixe...am o marja de eroare de 1-3 ore ...
Ba se mai intampla sa imi aduc aminte a doua zi ca am uitat...

Si inafara de greturi (pe care le-am avut de abia prin saptamana a 9-a) eu nu am avut alt simptom (ciclul imi intarzia mereu)...

Iar ginecologul mi-a spus ca ciclul in timpul anticonceptionalelor este de fapt unul "indus"...
Asa ca atata timp cat iei anticonceptionale ai si ciclu...(si eu am inteles ca indiferent daca e sarcina sau nu)

De asta imi e teama..., si de 1-2% procentul ala!!!!
Mereu ma gandesc la asta...daca nu imi dau seama si cine stie cate pastile mai iau...si ce efecte pot avea asupra lui bebe????

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sinzi
cum am scris, fetita este sanatoasa, mama ei a luat medicamentele inca vreo 3 luni de la conceptie Avea deja 35 de ani si nu credea sa ramana gravida, chiar daca uita si 3-4 zile la rand Avea un chist de vreo 9 cm pe un ovar si cum se simtea rau, s-a internat pentru tratament. Atunci a aflat de sarcina, in luna a 4-a era si s-a bucurat


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Sanziana,eu cred ca am o mare telepatie cu tine, nu stiu de ce, nu te cunosc, nu stiu ce se intampla dar de cate ori am eu o problema sau Lara,apare un subiect scris de tine pe tema aia. E paranorml deja,nu mai intru in amanunte dar e deja al- n-lea subiect unde se intmpla.

Concret, intrebarea mea e aceeasi: sa zicem ca nu am luat antic. corect si am ramas la jumatea foliei gravida. Eu iau in continuare pana la finalul foliei,da? Ca nu stiu ca sunt. Bun, imi lipseste ciclul si descopar ca sunt gravi. Ce efect au pastilele alea de la jumatea foliei si pana la sfarsitul ei, pe care eu le-am luat? ASupra copilului ma refer!
Eu luna asta am vomitat o data dimneata devreme,pe la 4, pastila o luasem seara-noaptea. Una am luat-o abia a doua zi de dimineata si una am uitat-o cu totul...Na?

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Pai, Laura, daca stii ca ai vomat dupa ce ai luat pastila si ca nu le iei cum ar trebui, ar fi bine sa folosesti prezervativul. Daca nu-ti doresti un copil acum, atunci ia-le dupa orar! Sau fa un test de sarcina. Ideea e ca daca continui cu anticonceptionalele dupa ce ai ramas gravida nu e un lucru grav. Numai sa nu luati 3 luni,asa cum am auzit aici. Nici in acel caz nu au fost probleme, dar nu se stie niciodata.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

quote:
Originally posted by numeioana

Pai, Laura, daca stii ca ai vomat dupa ce ai luat pastila si ca nu le iei cum ar trebui, ar fi bine sa folosesti prezervativul. Daca nu-ti doresti un copil acum, atunci ia-le dupa orar! Sau fa un test de sarcina. Ideea e ca daca continui cu anticonceptionalele dupa ce ai ramas gravida nu e un lucru grav. Numai sa nu luati 3 luni,asa cum am auzit aici. Nici in acel caz nu au fost probleme, dar nu se stie niciodata.

Ioana






exact. eu daca am vreun dubiu uit sa iau pilula, sau iau antibiotice folosesc prezervativul pana la sfarsitul foliei. e mai sigur asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Exista posibilitatea de sarcina si sub contraceptive, mai ales daca nu sunt luate corect.
Riscul cel mai mare este cand se omite un comprimat (uiti sau vomiti la 0-4 ore de la ingestie) in saptamana 1 si 3.
Menstruatia (de fapt e o sangerare de privatiune) poate lipsi intre 2 folii, mai ales in perioada de obisnuire a organismului cu contraceptivul. Insa daca lipseste a doua oara consecutiv, pastilele se opresc si se face o vizita ginecologului, fiindca se suspecteaza o sarcina.
In concluzie, nu ai cum sa iei mai mult de o folie peste sarcina, lucru care nu implica riscuri fetale.
Contraceptivele contin progesteron, care este hormonul ce tine sarcina, ca sa zic asa , iar estrogenii sunt in cantitati f. mici in pastilele mai noi, astfel incat nu prea exista riscuri deloc.
O pastila uitata in saptamana a doua nu necesita protectie suplimentara, dar in saptamana 1 si 3, DA.
Asa ca aveti grija cum le luati.
Va pup si sper ca nu v-am plictisit!

Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia

Mergi la inceput