FIV 59

FIV 59 | Autor: luli

Link direct la acest mesaj

Sa cu vesti bune, sa auzim de noi si la acest capitol

Behind every love is a great story

Luli

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

sa fie cu noroc...

olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

luci_miru - te asteptam cu raspunsul

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Salutari la un nou capitol!

Luli, da. ar fi prima data cand fac FIV.
Maine ma duc sa repet analiza de Chlamydia,dar mi-e teama ca n-apuc sa iau raspunsul pana pe 13 februarie.

Mai,Liano, fata draga, ia poate vii tu pe la noi cu niste vesti SUPER tari!!! tine-ne la curent, ca bai astept sa in urma anuntului de II !

Eu am fost f ocupata we asta, mi-a venit finutzul in vizita si a ramas la noi, cu tot cu parintii lui, iar aseara cum mami cu tati lui picau de somn pe la 9, i-am trimis la culcare si i-am purtat noi de grija lui "super bebe" cum ii zice nashicu', pana pe la 1.00 am. A fost super! la cat e de cumintel nici n-am avut batai de cap, cu laptic, schimbat si nani. Abia au plecat si nu-mi pare rau deloc ca n-am facut nimic zilele astea, decat sa stam pe langa el!
Vara-mea are incredere in mine, s-a convins ca ma descurc de cand a nascut, asa ca mi-l lasa sa-l schimb sau sa-i fac lapticul, cred c-am convins-o sa ni-l lase si noua din cand in cand,cand au treaba si bunicii nu sunt in preajma!
Scuza-ti-ma,,m-a luat valul si am scris cam mult off-topic!



Andreea.Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

luci_miru, doza de 350 UI/zi este o doza mare, dar nu iesita din tipare. Analizele , dozarile hormonale, au fost ok? nimic care sa indice acest lucru ( adica ceea ce pp medicul)? Doctorul stie cel mai bine. Eu zic sa fii optimista, noi aici toate iti vom tine pumnii maine.

Andicu se pare ca inveti cum sa ai grija de un "super bebe". Buna practica, nu de alta dar in curand vei avea grija de al tau.

Liana, faptul ca ai venit la "fiv" poate fii de bun augur pentru tine.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Moniland faptul ca "voi" m'ati primit cu bratele deschise poate fi de bun augur
aviz..amatoarelor

va tin la curent

olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrusha spune:

Buna seara fetelor ,

Cum sunt o incepatoare in detaliile legate de FIV vreau sa ma ajutati sa evaluez cam care ar fi cheltuielile pentru FIV. Deci pe langa taxa pe care o percepe policlinica pentru procedurile speciale cam cat costa tratamentul pentru FIV (un minim un maxim?). Am intrebat la biroul administrativ de la Medsana si mi-a zis ca ar fi auzit de la paciente ca ar fi in jur de 3000 de euro). Chiar atat de mult sa fie? Stiu ca acest tratament este individualizat in functie de evolutia fiecareia dintre noi dar totusi care ar fi limita superioara :D? Maine o sa aflu la doctorita mea ce tip de tratament imi va propune. Si cam pe unde le gasesc cel mai sigur (oare ma ajuta ea?, or trebuie sa ma descurc singura), la Giulesti, la ce alte farmacii?

Va pup, si va doresc succes si putere!

A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Am o nelamurire! Eu sunt la protocolul lung FIV ,mi-a venit ciclul desi eu credeam ca nu mai vine luna asta daca fac diphereline. De fapt asa speram !! E normal? Ii spusesem d-lui Marinescu ca trb sa-mi vina ciclul pe 4-5 febr.si mi-a spus ca nu-l mai intereseaza lucrul asta !Deci eu am tras concluzia ca n-o sa-mi mai vina ... Si inca ceva...mie mi-au dat 21 de injectii cu diphereline,mi-au spus sa merg in ziua 14 de injectii la Echo si sa am la mine o fiola de menogon si una de puregon sa mi le faca ei pe primele.Intrebare: celelalte 7 Diphereline le fac in continuare in paralel cu menogon si puregon? Va rog sa ma scoateti din ceata (mai ales cele care au facut FIV deja)

http://photos.yahoo.com/verocika2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Veronici se pare ca eu am facut un protocol asemanator cu ce faci tu. Iti spun cum a decurs la mine tratamentul. Si mie mi-a aparut aceasta sangerare cam dupa primele 6-7-8 injectii cu Dipherelin. In ziua a 15-a de Dipherelin am facut eco. Apoi eu am luat in paralel Dipherelin si Gonal F, tot timpul stimularii, zilnic. Doar in perioada de inceput a stimularii si pana in ziua 6-a de stimulare (in care am facut din nou eco) am luat Dipherelin tot a doua zi. In rest au fost luate zilnic impreuna cu Gonal F. Iti doresc succes

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Buna fetele!

Va povesteam in unul din capitolele din urma despre prietena mea care vrea sa faca FIV si va ceream unele lamuriri.
Ei bine,la inceputul saptamanii i s-a facut implantul,cred ca asa se cheama,urmand ca peste 14 zile sa afle vestea.Cea mare,speram!
Ce voiam sa va intreb,ca o lamurire,cele 14 zile se considera din ziua in care i-au fost extrase ovulele sau de cand i s-au implantat embrionii?Pt ca ea trebuie sa mai ia niste pastile,timp de 14 zile,pe care le-a inceput atunci cand i s-au extras ovulele si dr a spus ca atunci cand termina pastilele ii face si testul de sarcina.Sper ca ati inteles ceva din ce am baiguit eu aici!
Si a mai spus ca dr a intrebat-o ce vrea,baiat sau fata.Ea a zis ca baiat si i-a implantat 2 baieti si o fata! Este posibil asa ceva? Eu am ramas masca atunci cand am auzit,nu credeam ca este posibil! Daca e pe-asa inseamna ca am ramas in urma rau de tot cu descoperirile stiintifice!
Va pup,va urez bafta multa la toate si multumesc pt eventualele lamuriri!

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Mariussimiuc, asta cu "2 baieti si o fata" cred ca a fost o gluma... desigur ca descoperirile stiintifice nu au ajuns atat de departe (la noi, cel putin si pt 'lumea de rand') incat sa se poata identifica sexul embrionului in acest stadiu sau de a fi selectionati spermatozoizii X de cei Y...
Cat despre cele 14 zile, testul de sarcina din sange se face dupa 12-14 zile de la embrio-transfer ('implantul' de care spui).

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput